Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

14 ώρες πριν, Πλήθων said:

Πράγματι είναι άλλο η ΑΑΔΕ και άλλο η εφορία.
Το myDATA είναι της πρώτης και οι ΜΥΦ της δεύτερης.

Μά τί γίνεται εδώ? Εκεί που συμπληρώναμε μόνο ΜΥΦ τώρα θά έχουμε καί τό myData? Αλλά άν είναι έτσι δέν πρόκειται νά πάμε μπροστά ποτέ. Πού είναι ο εκσυγχρονισμός? Πού είναι ο Πετρακάκης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 890
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι, 

Το Βιβλίο Αναλυτικών Εγγραφών (Αναλυτικό Βιβλίο) δημιουργείται αυτόματα όταν διαβιβάζουμε τα στοιχεία του παραστατικού μέσω της Ειδικής Φόρμας Καταχώρησης, σωστά? Αυτό το Αναλυτικό Βιβλίο υπάρχει κάπου? Εννοώ έχει πουθενά επιλογή για να το δεις (όπως έχει επιλογή να πας να δεις το Συνοπτικό Βιβλίο?) 

 

Edited by Engineer88
Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2022 at 9:43 ΠΜ, Apsekastos said:

Χειρισμός εξόδων στο myDATA

Β) Εισφορές ΕΦΚΑ ελεύθερου επαγγελματία
Είδος παραστατικού: "Παραστ. Εξαιρ. Οντοτήτων ημεδαπής/αλλοδαπής"
Τύπος παραστατικού: "ΕΦΚΑ"

Γενικά στοιχεία παραστατικού
Σειρά: 0, ΑΑ: 042022 (για εισφορές Απριλίου),
Ημερομηνία: η ημερομηνία έκδοσης του ειδοποιητηρίου
Στοιχεία εκδότη: συμπληρώνεται ο ΑΦΜ του ΕΦΚΑ

Σύνοψη: συμπληρώνεται το ποσό στην καθαρή αξία
Χαρακτηρισμός
Κατηγορία: "2.5 Γενικά Έξοδα χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ"
Είδος: "Ασφαλιστικές εισφορές αυτοαπασχολούμενων (Ε3_585_007)"

Πολύ καλή η ανάλυση.

Αλλά εντάξει, για τον ΕΦΚΑ όπως παραπάνω. Για το ΕΤΕΑΕΠ όμως? 

Και συγκεκριμένα, ποια είναι η ημερομηνία έκδοσης και ποιο το Α/Α?

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Πλήθων said:

Η καταληκτική ημερομηνία διαβίβασης των εσόδων του 2021 θα μεταφερθεί στο τέλος Μαΐου, σύμφωνα με τοποθέτηση εκπροσώπου της ΑΑΔΕ. 
Αν και αναμένεται, δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα.
Πράγματι είναι άλλο η ΑΑΔΕ και άλλο η εφορία.
Το myDATA είναι της πρώτης και οι ΜΥΦ της δεύτερης.

17 hours ago, cosygatos said:

Breaking news: Τέρμα οι ΜΥΦ (και για το 2021).

"Για το 2021: Οι επιχειρήσεις διαβιβάζουν υποχρεωτικά στην myDATA τα απαιτούμενα δεδομένα των εσόδων τιμολόγησης, εξόδων αυτοτιμολόγησης και τίτλων κτήσης, που έχουν εκδώσει, έως τις 27 Μαΐου 2022.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/58771/aade-telos-oi-sygkentrwtikes-pelatwn-promhoeytwn-mesw-mydata-h-diabibash-esodwn-gia-to-2021


Δηλαδή καταργείται η υποχρέωση υποβολής ΜΥΦ και η καταληκτική ημερομηνία της 31/3/22 για την καταχώρηση των δεδομένων εσόδων τιμολόγησης, εξόδων αυτοτιμολόγησης και τίτλων κτήσης του 2021 (μέχρι και Οκτώβριο) μεταφέρεται τέλος Μαΐου. 27 Μαΐου λοιπόν σύμφωνα με το Δελτίο Τύπου που αναφέρεται και στο forin (Τέλος οι συγκεντρωτικές πελατών-προμηθευτών - Μέσω myDATA η διαβίβαση εσόδων για το 2021 -> https://is.gd/UnXYYS). 22:32 28 Μαρτίου είναι το Άρθρο του forin και 18:10 του Taxheaven. 

Επίσης βρήκα και αυτά που ίσως να έχουν ενδιαφέρον:

Προς αναβολή των προστίμων για την μη εφαρμογή των myData (28/3/22) -> https://is.gd/zKXkSM
Νέα από την ΑΑΔΕ: ΜΥΦ - MYDATA και υποβολή δηλώσεων εισοδήματος (24/3/22) -> https://is.gd/3atBng

ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (28/3/22 14:50): https://is.gd/mqHKQO

Edited by Keyser Söze
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Keyser Söze said:


Δηλαδή καταργείται η υποχρέωση υποβολής ΜΥΦ και η καταληκτική ημερομηνία της 31/3/22 για την καταχώρηση των δεδομένων εσόδων τιμολόγησης, εξόδων αυτοτιμολόγησης και τίτλων κτήσης του 2021 (μέχρι και Οκτώβριο) μεταφέρεται τέλος Μαΐου. 27 Μαΐου λοιπόν σύμφωνα με το Δελτίο Τύπου που αναφέρεται και στο forin (Τέλος οι συγκεντρωτικές πελατών-προμηθευτών - Μέσω myDATA η διαβίβαση εσόδων για το 2021 -> https://is.gd/UnXYYS). 22:32 28 Μαρτίου είναι το Άρθρο του forin και 18:10 του Taxheaven. 

Επίσης βρήκα και αυτά που ίσως να έχουν ενδιαφέρον:

Προς αναβολή των προστίμων για την μη εφαρμογή των myData (28/3/22) -> https://is.gd/zKXkSM
Νέα από την ΑΑΔΕ: ΜΥΦ - MYDATA και υποβολή δηλώσεων εισοδήματος (24/3/22) -> https://is.gd/3atBng

ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (28/3/22 14:50): https://is.gd/mqHKQO

Καλά τα δελτία τύπου αλλά χωρίς κάποια υπουργική απόφαση δεν σημαίνει (ακόμα) κάτι...

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, acomaedo said:

Καλά τα δελτία τύπου αλλά χωρίς κάποια υπουργική απόφαση δεν σημαίνει (ακόμα) κάτι...

Έχεις δίκιο. Περίμεναν έναν ολόκληρο χρόνο νά φτάσουμε στίς 29 Μαρτίου 2022 (3 μέρες πρίν τή λήξη τής προθεσμίας) γιά νά ανακοινώσουν οτι ΜΥΦ πάπαλα.

Καί αυτό που λέγαμε οτι άλλο είναι η ΑΑΔΕ καί άλλο η Εφορία τό κάναμε γαργάρα? Ο προϊστάμενος τής ΑΑΔΕ καταργεί, μέ ένα δελτίο τύπου, τό ΜΥΦ τής Εφορίας? Άς είναι.

Ελπίζω νά μήν μάς βάλουν, όσους είχαμε συμπληρώσει τά ΜΥΦ, νά τά διαγράψουμε από τό σύστημα.

 

23 ώρες πριν, Engineer88 said:

Καλημέρα συνάδελφοι, 

Το Βιβλίο Αναλυτικών Εγγραφών (Αναλυτικό Βιβλίο)) ...

 

Δέν νομίζω οτι υπάρχει «Αναλυτικό Βιβλίο». Αυτό που υπάρχει καί θά μπορούσες νά τό πείς Αναλυτικό Βιβλίο είναι η «Αναζήτηση Παραστατικών».😀

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/3/2022 at 11:59 ΠΜ, kaimakcalan said:

Σχετικά μέ τόν ΕΦΚΑ νά προσθέσω καί τήν εμπειρία μου.

Καταρχάς «Σειρά» καί «ΑΑ» δέν υπάρχουν πάνω στό ειδοποιητήριο τού ΕΦΚΑ. Επομένως αυτοσχεδιάζουμε βάζοντας 0 στή Σειρά καί ότι μάς κατέβει στό ΑΑ, αρκεί νά μοιάζει μέ ακέραιο αριθμό. Π.χ. τό 042022 που προτείνει ο apsekastos είναι ένα καλό παράδειγμα, θέλοντας ίσως νά δείξει οτι αφορά τήν εισφορά Απριλίου.

Τό δικό μου ειδοποιητήριο αξίας 408€ εκδόθηκε στίς 22/03/2022 καί αφορούσε τούς 2 πρώτους μήνες τού 2022. Σκέφθηκα ηλιθίως νά τό καταχωρίσω 2 φορές, μία μέ ΑΑ 012022 γιά τόν Ιανουάριο (204€) καί μία μέ ΑΑ 022022 γιά τόν Φεβρουάριο (τά υπόλοιπα 204€). Τή πρώτη φορά (γιά τόν Ιανουάριο) τό δέχτηκε, αλλά στό δεύτερο (γιά τόν Φεβρουάριο) κλωτσούσε μέ τήν υπόδειξη «Τό παραστατικό αυτό έχει ήδη καταχωρηθεί».

Ακύρωσα τό 1ο παραστατικό καί έπαψε νά εμφανίζεται στό Συνοπτικό Βιβλίο. Συνεχίζει όμως νά εμφανίζεται στά Παραστατικά μέ τήν ένδειξη «Ακυρωμένο».

Αποφάσισα νά εκδώσω νέο παραστατικό μέ τήν ίδια ημ/νία, αλλά διαφορετικό ΑΑ από αυτό που ακύρωσα (έβαλα δηλαδή 022022) καί ποσόν 408€. Η απάντηση, περιέργως, ήταν πάλι η ίδια «Τό παραστατικό αυτό έχει ήδη καταχωρηθεί». Σκέφτηκα οτι ίσως φταίει η ημ/νία.

2η προσπάθεια μέ άλλη ημ/νία (23/03/2022), καί ΑΑ 022022 (που είχα ήδη χρησιμοποιήσει χωρίς επιτυχία) καί ποσόν 408€. Η απάντηση, ήταν πάλι η ίδια «Τό παραστατικό αυτό έχει ήδη καταχωρηθεί».

3η καί τελευταία προσπάθεια μέ ημερομηνία (23/03/2022), ΑΑ 01022022 καί ποσόν 408€. Αυτή τή φορά τό δέχτηκε. Ελπίζω νά μήν έχω άλλες παρενέργειες.

Τό ηθικό δίδαγμα από αυτή τή περιπέτεια είναι (μάλλον) οτι όταν τό ειδοποιητήριο αφορά πολλούς μήνες τό καταχωρούμε μία φορά γιά ολόκληρο τό ποσόν.

ΥΓ. Από όσο κατάλαβα δέν νοιάστηκαν καθόλου άν εγώ έχω όντως πληρώσει αυτά τά 408€.

Καλησπέρα @kaimakcalan , είχα στείλει εδώ και καιρό ερώτημα στην ΑΑΔΕ για αυτό το θέμα (έχω και εγώ τον ίδιο προβληματισμό) και κατά σύμπτωση εχθές με πήραν τηλέφωνο να μου ζητήσουν συγνώμη για την καθυστέρηση στο να μου απαντήσουν (!) και ότι θα πρέπει στην «Σειρά» να γράψουμε το ΑΦΜ μας! Μη πάρω κανένα στο λαιμό μου, και μου κάνει εντύπωση ότι δεν μου το είπαν γραπτώς, αλλά ίσως να είναι μια λύση αυτή. Επίσης, δεν το έχω προσπαθήσει ακόμα... δηλαδή Σειρά: #ΑΦΜ# και AA: 032022. Ελπίζω κάποιος κάποτε να βγάλει καμιά διευκρίνιση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

συνεπώς όπως φαίνεται από το δελτίο τύπου (αναμένουμε και κάτι πιο επίσημο):

1. ΜΥΦ (έσοδα - έξοδα) για το 2021 - γιοκ

2. Έξοδα για το 2021 στο MyData - γιοκ

3. Έσοδα στο MyData από 01/01/21 έως 31/10/21 - προθεσμία 27 Μαίου 2022

4. Με τα έξοδα του 2022 στο MyData τι γίνεται? ισχύει αυτό που λέγαμε μέχρι την υποβολή τριμηνιαίας ΦΠΑ?

ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, tyberius7 said:

Καλησπέρα είχα στείλει εδώ και καιρό ερώτημα στην ΑΑΔΕ για αυτό το θέμα (έχω και εγώ τον ίδιο προβληματισμό) ...

Υποψιάζομαι τί ακριβώς συμβαίνει.

Άν όλοι βάζουμε Σειρά 0 καί ΑΑ 012022 γιά τήν εισφορά τού ΕΦΚΑ Ιανουαρίου, τότε είναι σάν νά λέμε οτι εστάλη τό ίδιο ακριβώς ειδοποιητήριο σέ όλους. Επειδή φαίνεται οτι αυτό τούς ενοχλεί, πρέπει νά βρεθεί μιά λύση ώστε  νά διαφοροποιείται τό κάθε ειδοποιητήριο από άτομο σέ άτομο. Επομένως καλώς σού πρότεινε ο υπάλληλος νά βάζουμε γιά Σειρά τό ΑΦΜ μας.

Βέβαια όλα αυτά συμβαίνουν διότι ΕΦΚΑ καί ΑΑΔΕ δέν φροντίζουν νά συνεννοηθούν μεταξύ τους καί φυσικά νά ενημερώσουν κι εμάς.

ΥΓ. Μήπως μπορείς νά μού πείς μέ ποιό τρόπο επικοινωνείς μέ τήν ΑΑΔΕ καί τής στέλνεις καί ερωτήματα?

Link to comment
Share on other sites

@Engineer88 υπάρχει αναλυτικό βιβλίο, αλλά από το myDATA έχουμε πρόσβαση στο συνοπτικό.

@Faethon11 για τα αναδρομικά του ΕΤΕΑΕΠ χρησιμοποιείς την διαδικασία καταχώρησης των εισφορών του ΕΦΚΑ.
Ημερομηνία βάζεις την ημερομηνία πληρωμής. Α/Α 1217 για την δόση 12 του 2017. 
Μπορείς να συμπληρώσεις ό,τι Α/Α θέλεις, γι' αυτό βάλε κάτι που να σε βοηθάει όταν βλέπεις συνολικά τα παραστατικά στην αναζήτηση και να είναι διαφορετικό από του ΕΦΚΑ.

@Roy_Hobbs οι προθεσμίες υποβολής εσόδων–εξόδων του 2022 δεν άλλαξαν.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.