Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

1 hour ago, dib said:

Όχι... απλά πήραν παράταση μέχρι 27/5/2022.

Δηλαδή για το 2021, υποβάλλουμε και ΜΥΦ (έσοδα-έξοδα) στη γνωστη πλατφόρμα (https://www.aade.gr/epiheiriseis/forologikes-ypiresies/biblia-stoiheia/myf-katastasi-pelaton-promitheyton-kai-synallagon-apo-01012014και τα έσοδα στο myDATA ? (μέχρι 27/05/2022)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 890
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

59 λεπτά πριν, dib said:

Όχι... απλά πήραν παράταση μέχρι 27/5/2022.

Διαβάζοντας το ΦΕΚ νομίζω ότι οι ΜΥΦ όπως της ξέραμε καταργήθηκαν. Στο ΦΕΚ λέει ότι "για το ημερολογιακό έτος 2021, η υποχρέωση αποστολής των στοιχείων της παρ. 3 του άρθρου 14 του ν. 4174/2013 (Α ́170) εκπληρώνεται με τον τρόπο και τη διαδικασία που ορίζονται στην υπό στοιχεία Α.1138/2020 (Β ́2470) κοινή απόφαση του Υφυπουργού Οικονομικών και του Διοικητή της ΑΑΔΕ, κατ ́εφαρμογή του άρθρου 15Α του ν. 4174/2013 (Α ́170). Ειδικότερα στην ΑΑΔΕ διαβιβάζονται υποχρεωτικά, δεδομένα που αφορούν στη σύνοψη και χαρακτηρισμό εσόδων τιμολόγησης, εξόδων αυτοτιμολόγησης και τίτλων κτήσης. Τα δεδομένα της περίπτωσης αυτής διαβιβάζονται είτε κατά τα ανωτέρω οριζόμενα στην υπό στοιχεία Α.1138/2020 (Β ́2470), είτε με τον εναλλακτικό τρόπο διαβίβασης των δεδομένων στην ψηφιακή πλατφόρμα myDATA για το έτος 2021". Αν καταλαβαίνω καλά, ουσιαστικά ζητά να συμπληρώσουμε στο myData τα έσοδα του 2021 μέχρι τις 27/5. Βέβαια καθώς δεν είμαι λογιστής μπορεί να το καταλαβαίνω και λάθος...

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2022 at 11:08 ΜΜ, Κάλχας said:

Για τον χαρακτηρισμό του εξόδου της βενζίνης:
1) 2.5 Γενικά Έξοδα χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ
2) Λοιπά έξοδα (Ε3_585_016)
3) 62

Όταν αντί για τιμολόγιο παίρνουμε Απόδειξη από το βενζινάδικο μπορούμε να την καταχωρήσουμε στα έξοδα μας; Γίνεται διαβίβαση από τον εκδότη-βενζινάδικο η πρέπει να το καταχωρήσουμε εμείς και πως;

Είδος παραστατικού και τύπος παραστατικού;

Χαρακτηρισμος λογικά ο παραπάνω…

 

 

Edited by mechgiann
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, acomaedo said:

Διαβάζοντας το ΦΕΚ νομίζω ότι οι ΜΥΦ όπως της ξέραμε καταργήθηκαν. Στο ΦΕΚ λέει ότι "για το ημερολογιακό έτος 2021, η υποχρέωση αποστολής των στοιχείων της παρ. 3 του άρθρου 14 του ν. 4174/2013 (Α ́170) εκπληρώνεται με τον τρόπο και τη διαδικασία που ορίζονται στην υπό στοιχεία Α.1138/2020 (Β ́2470) κοινή απόφαση του Υφυπουργού Οικονομικών και του Διοικητή της ΑΑΔΕ, κατ ́εφαρμογή του άρθρου 15Α του ν. 4174/2013 (Α ́170). Ειδικότερα στην ΑΑΔΕ διαβιβάζονται υποχρεωτικά, δεδομένα που αφορούν στη σύνοψη και χαρακτηρισμό εσόδων τιμολόγησης, εξόδων αυτοτιμολόγησης και τίτλων κτήσης. Τα δεδομένα της περίπτωσης αυτής διαβιβάζονται είτε κατά τα ανωτέρω οριζόμενα στην υπό στοιχεία Α.1138/2020 (Β ́2470), είτε με τον εναλλακτικό τρόπο διαβίβασης των δεδομένων στην ψηφιακή πλατφόρμα myDATA για το έτος 2021". Αν καταλαβαίνω καλά, ουσιαστικά ζητά να συμπληρώσουμε στο myData τα έσοδα του 2021 μέχρι τις 27/5. Βέβαια καθώς δεν είμαι λογιστής μπορεί να το καταλαβαίνω και λάθος...

Οτι να'ναι από τους "απροετοίμαστους".......λογικό αφού κάποιες κυριλέ επιχειρήσεις (πχ ΠΛΑΙΣΙΟ) δεν ανέβασαν στο σύστημα αυτά που είχαν υποχρέωση να ανεβάσουν για το 2021. Αρα κανονικά για το 2021 ΜΥΦ και τα έσοδα μόνο και στο mydata.  Προσωπικά θα συνεχίσω να τα περνώ όλα και στο βιβλίο (έσοδα έξοδα) γιατί κάτι μου λέει ότι και το 2023 (πρώτα ο θεός αν δεν ρίξει τίποτα πυρηνικά ο Ρώσος γκάνγκστερ) το ίδια θα συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2022 at 6:46 ΜΜ, Πολυμήχανoς said:

Με τον ίδιο τρόπο.
Η φορολογική βάση του 2022 είναι ο 12/21 και οι 11 πρώτοι μήνες του 22.
Η λογιστική βάση του 2022 είναι οι 12 μήνες του 22. 
Δηλαδή, και οι δύο βάσεις είναι ίσες με δώδεκα μηνιαίες εισφορές.
Επομένως καταχωρείς τον 12/21 ως έξοδο του 22, τον 12/22 ως έξοδο του 23 κ.ο.κ.

ναι αλλά η βεβαίωση εισφορών από τον ΕΦΚΑ δεν το βλέπει έτσι.....ασε που μπορεί κάποιος να άλλαξε και ασφαλιστική κατηγορία και να γίνει άλλο μπέρδεμα εκεί.

Edited by tasanto
Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα τηλεφωνικά με το ΚΕΦ (Κέντρο Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων) πριν από 5 λεπτά και μου είπαν ότι δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής ΜΥΦ για το 2021. Ας το επιβεβαιώσει κάποιος αν γνωρίζει.

Φτάσαμε τελευταία μέρα κι έτσι όπως τα γράφουν, δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι ισχύει τελικά!

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, Roy_Hobbs said:

27/05 είναι η παράταση για τα έσοδα 2021 στο MyData, όχι για τις ΜΥΦ

Από το ΦΕΚ προκύπτει ότι μάλλον συμπίπτουν τα δύο για το 2021.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Roy_Hobbs said:

Επικοινώνησα τηλεφωνικά με το ΚΕΦ (Κέντρο Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων) πριν από 5 λεπτά και μου είπαν ότι δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής ΜΥΦ για το 2021. Ας το επιβεβαιώσει κάποιος αν γνωρίζει.

Καταρχάς νά σέ συγχαρούμε γιά τήν επιτυχία σου νά πιάσεις γραμμή σέ κρατική υπηρεσία.

Θά μπορούσαμε νά έχουμε κι εμείς τό τηλέφωνο αυτής τής υπηρεσίας (ΚΕΦ)?

Link to comment
Share on other sites

Τον Ιανουάριου του 2022 είχα αγοράσει με 2 τιμολόγια αναλώσιμα για το γραφείο. Τα τιμολόγια αυτά δεν φαίνονται ακόμα στην ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΩΝ (ΛΗΠΤΗΣ) του My DATA. Ενώ άλλα τιμολόγια φαίνονται κανονικά αυτά τα 2 (που είναι από διαφορετικούς πωλητές) όχι.

Τι κάνω;

τα περνάω μόνος μου; να περιμένω; πόσο να περιμένω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.