Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

Έλα μου ντε. Θεωρούσα αρχικά ότι η εξαίρεση θα γινόταν μέσω χαρακτηρισμού, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια επιλογή και ποια είναι αυτή.

Και το πρόβλημα προέξυψε λόγω του ότι με τις επιλογές που έχει κάνει η ιδιοκτήτρια εταιρεία του διαμερίσματος για 'Είδος παραστατικού' και 'Τύπος παραστατικού', το ΑΦΜ του αντισυμβαλλόμενου (δηλαδή το δικό μου) είναι υποχρεωτικό, οπότε γι'αυτό εμφανίστηκε στο MYData μου!

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

9 ώρες πριν, Roy_Hobbs said:

Έλα μου ντε. Θεωρούσα αρχικά ότι η εξαίρεση θα γινόταν μέσω χαρακτηρισμού, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια επιλογή και ποια είναι αυτή.

Και το πρόβλημα προέξυψε λόγω του ότι με τις επιλογές που έχει κάνει η ιδιοκτήτρια εταιρεία του διαμερίσματος για 'Είδος παραστατικού' και 'Τύπος παραστατικού', το ΑΦΜ του αντισυμβαλλόμενου (δηλαδή το δικό μου) είναι υποχρεωτικό, οπότε γι'αυτό εμφανίστηκε στο MYData μου!

Είναι καί η 3μηνιαία δήλωση ΦΠΑ (Φ2). Τί κάνεις εκεί?

Κάτι άσχετο(?). Είδα ένα περίεργο πανό έξω από τό νέο κτίριο τής ΑΑΔΕ, στή Πειραιώς, μέ τήν υπογραφή τών υπαλλήλων της «Δέν θά πληρώσουμε εμείς τά λάθη τους».

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα! Αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τι μπορεί να γίνει για να απεμπλακεί ένα έξοδο που φαίνεται στο MyData από τα επαγγελματικά έξοδα θα βοηθούσε πολύ. Δεν ξέρω επίσης μήπως η ιδιοκτήτρια εταιρεία του διαμερίσματος θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει άλλο 'Είδος - Τύπο παραστατικού' έτσι ώστε να μη χρειαστεί να βάλει το ΑΦΜ μου και να μην εμφανιστεί στο MyData...

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

Βλέπω στο Mydata στα έξοδα μου του 2021, μου έχει περάσει ο λογιστής ένα τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών που έχει εκδόσει ο ίδιος για τις υπηρεσίες που μου παρείχε. Εγώ απλά το χαρακτηρίζω? και πως? 

Ευχαριστώ! 

Edited by Engineer88
Link to comment
Share on other sites

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ ΜΗ ΕΠΙΣΤΡΕΠΤΕΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΕΠΙΣΤΡΕΠΤΕΑΣ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΣΤΟ myDATA ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΘΕΙ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ

ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ:

>> Υπολογισμός Μη Επιστρεπτέου Τμήματος Επιστρεπτέας Προκαταβολής

Συνολικό Ποσό Επιστρεπτέας: 1000.00 €

Φορολογικό Έτος (Χρήση) 2019

- ΖΗΜΙΑ ΕΠΙΧ. ΙΔΙΟΥ ΕΤΟΥΣ (Πεδίο 1 Τμήμα Δ’ Εκκαθαριστικού): 3394.20 €
- ΑΚΑΘ. ΕΣΟΔΑ ΕΠΙΧΕΙΡ. ΔΡΑΣΤΗΡ. (Πεδίο 1 Τμήμα Δ’ Εκκαθαριστικού): 5411.66 €

Φορολογικό Έτος (Χρήση) 2020

- ΖΗΜΙΑ ΕΠΙΧ. ΙΔΙΟΥ ΕΤΟΥΣ (Πεδίο 1 Τμήμα Δ’ Εκκαθαριστικού): 6454.94 €
- ΑΚΑΘ. ΕΣΟΔΑ ΕΠΙΧΕΙΡ. ΔΡΑΣΤΗΡ. (Πεδίο 1 Τμήμα Δ’ Εκκαθαριστικού): 1213.22 €

[[(Ακαθάριστα Έσοδα 2020)-(Ακαθάριστα Έσοδα 2019)]/(Ακαθάριστα Έσοδα 2019)] X 100% = [(1213.22- 5411.66)/5411.66] X 100% = -77.68% -> μεγαλύτερη μείωση από 70.00% -> Επιστρέφεται το 25% της Επιστρεπτέας Προκαταβολής και άρα στο myData καταχωρίζεται ως Έσοδο το 75% της Επιστρεπτέας Προκαταβολής και εν προκειμένω 75% X 1000.00 = 750.00 €

>> Καταχώριση Μη Επιστρεπτέου Τμήματος Επιστρεπτέας Προκαταβολής

Είδος Παραστατικού: Τιμολόγιο Πώλησης
Τύπος Παραστατικού: Τιμολόγιο Πώλησης

> Γενικά Στοιχεία Παραστατικού

Σειρά Παραστατικού: 0
ΑΑ Παραστατικού: 0
Ημερομηνία Έκδοσης: 31/12/2021
Τρόπος Εξόφλησης: Επαγγελματικός Λογαριασμός Πληρωμών Ημεδαπής
Ποσό: 750.00
Σχόλια: Μη Επιστρεπτέο Τμήμα (75%) Επιστρεπτέας Προκαταβολής Ύψους 1000.00 €

> Στοιχεία Αντισυμβαλλομένου

Χώρα: Ελλάδα
ΑΦΜ: 000000000 (9 χαρακτήρες)

> Σύνοψη-Χαρακτηρισμοί Παραστατικού

Κατηγορία Γραμμής: Κανονική Γραμμή
Μονάδα Μέτρησης: Τεμάχια Ποσότητα: 1
Καθαρή Αξία: 750.00
Συντ. ΦΠΑ: 0% Αιτία Εξαίρεσης Φ.Π.Α.: Λοιπές Εξαιρέσεις Φ.Π.Α.
Σχόλια Γραμμής Παραστατικού:------

> Προσθήκη Χαρακτηρισμού

Κατηγορία: 1.95 Λοιπά Πληροφοριακά Στοιχεία Εσόδων
Είδος: E3_596 Επιδοτήσεις - Επιχορηγήσεις
Ποσό: 750.00

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ:

1. Συμφωνείτε με τον υπολογισμό και τον τρόπο καταχώρισης ;
2. Τί διαφορά έχει ο τρόπος εξόφλησης 'Επαγγελματικός Λογαριασμός Πληρωμών Ημεδαπής' από τον τρόπο εξόφλησης 'Web Banking' ; Αν υποθέσουμε ότι ο αντισυμβαλλόμενος καταθέτει μέσω 'Web Banking' και πιστώνεται το ποσό σε 'Επαγγελματικό Λογαριασμό Πληρωμών Ημεδαπής' του εκδότη το ορθό είναι να επιλέξουμε 'Web Banking' ή 'Επαγγελματικό Λογαριασμό Πληρωμών Ημεδαπής' ;

Edited by Keyser Söze
Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2022 at 7:39 ΜΜ, Roy_Hobbs said:

1. είναι σωστή η καταχώριση που έγινε από την ιδιοκτήτρια εταιρεία?

2. επειδή δεν πρόκειται για επαγγελματική δαπάνη (είναι κατοικία), πώς πρέπει να χαρακτηρίσω τα μηνιαία παραστατικά που καταχωρεί η ιδιοκτήτρια εταιρεία?

1. Δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση.
Η εταιρεία δεν φταίει, αφού δεν έχουν δοθεί σαφείς οδηγίες.
2. Επιλέγεις "Απόρριψη Παραστατικού", γιατί η συναλλαγή δεν αφορά την επαγγελματική σου δραστηριότητα.
Έτσι, δεν θα συμπεριλαμβάνεται στα έξοδα του συνοπτικού βιβλίου σου.

On 14/6/2022 at 12:15 ΜΜ, Engineer88 said:

Εγώ απλά το χαρακτηρίζω? και πως?

Χαρακτηρισμός εξόδου:
Κατηγορία: 2.3 Λήψη υπηρεσιών
Είδος: Λοιπές αμοιβές για υπηρεσίες ημεδαπής (Ε3_585_009)

4 ώρες πριν, Keyser Söze said:

1. Συμφωνείτε με τον υπολογισμό και τον τρόπο καταχώρισης ;
2. Τί διαφορά έχει ο τρόπος εξόφλησης 'Επαγγελματικός Λογαριασμός Πληρωμών Ημεδαπής' από τον τρόπο εξόφλησης 'Web Banking' ; Αν υποθέσουμε ότι ο αντισυμβαλλόμενος καταθέτει μέσω 'Web Banking' και πιστώνεται το ποσό σε 'Επαγγελματικό Λογαριασμό Πληρωμών Ημεδαπής' του εκδότη το ορθό είναι να επιλέξουμε 'Web Banking' ή 'Επαγγελματικό Λογαριασμό Πληρωμών Ημεδαπής'

1. myDATA: Πώς διαβιβάζουν οι επιχειρήσεις τις επιδοτήσεις-επιχορηγήσεις - Πώς θα διαβιβαστεί η επιστρεπτέα προκαταβολή
Διάβασε την ερώτηση 104. Είναι η οδηγία της ΑΑΔΕ.
2. Διάλεξε "Επαγγελματικό Λογαριασμό Πληρωμών Ημεδαπής", αφού αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να φανεί ότι το ποσό κατατέθηκε στον λογαριασμό σου.

Edited by Porter
  • Thanks 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχω διαβάσει Συνάδελφε Porter.

ΑΑΔΕ - myDATA: Παράταση προθεσμίας για διαβίβαση δεδομένων έως τις 30 Ιουνίου 2022

ΑΑΔΕ

Αθήνα, 15 Ιουνίου 2022

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

myDATA: Παράταση προθεσμίας για διαβίβαση δεδομένων

Αποδεχόμενη σχετικά αιτήματα του Οικονομικού Επιμελητηρίου Ελλάδας και της ΠΟΦΕΕ, η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων ανακοινώνει την παράταση της προθεσμίας διαβίβασης των δεδομένων εσόδων τιμολόγησης, εξόδων αυτοτιμολόγησης και τίτλων κτήσης, στην πλατφόρμα myDATA, έως τις 30 Ιουνίου 2022.

Πηγή: https://bityl.co/Ciba

Edited by Keyser Söze
Link to comment
Share on other sites

@Porter ευχαριστώ για την απάντηση.

Σχετικά με την καταχώριση του ενοικίου από την ιδιοκτήτρια εταιρεία και επειδή πρόκειται για κατοικία:

Μήπως υπάρχει εναλλακτικη επιλογή για 'Είδος παραστατικού' και 'Τύπο παραστατικού' από την εταιρεία που να μην περιλαμβάνει το ΑΦΜ του αντισυμβαλλόμενου έτσι ώστε να μην εμφανιστεί στο δικό μου MyData?

Θυμίζω ότι τώρα η ιδιοκτήτρια εταιρεία του διαμερίσματος έχει επιλέξει:

Είδος παραστατικού: Ειδικό στοιχείο (Έσοδο) - Απόδειξη είσπραξης 

Τύπος παραστατικού: Ενοίκια - Έσοδο

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Roy_Hobbs said:

Μήπως υπάρχει εναλλακτικη επιλογή για 'Είδος παραστατικού' και 'Τύπο παραστατικού' από την εταιρεία που να μην περιλαμβάνει το ΑΦΜ του αντισυμβαλλόμενου έτσι ώστε να μην εμφανιστεί στο δικό μου MyData?

Θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν παραστατικό λιανικής.
Οι επιλογές που έγιναν από την εταιρεία αντιστοιχούν σε συναλλαγή μεταξύ επαγγελματιών.
Στην προκειμένη περίπτωση έχουμε συναλλαγή επαγγελματία (εταιρεία) και ιδιώτη γιατί το ενοίκιο δεν αφορά την επαγγελματική σου δραστηριότητα.
Όμως, δεν έχει δοθεί συγκεκριμένη οδηγία για το παραστατικό που πρέπει να εκδοθεί.
Γι' αυτό έγραψα προηγουμένως ότι δεν φταίει η εταιρεία.
Η ουσία είναι ότι δεν αποδέχεσαι το παραστατικό και με τα υπόλοιπα δεν ασχολείσαι.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.