Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 919
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να κάνω μια ερώτηση για τα διαδικαστικά της ηλεκτρονικοποίησης του πράγματος γιατί δεν το βλέπω να συζητείται αρκετά. Τα δεδομένα εσόδων (ή και εξόδων αν κάποιος τα καταχωρεί): μεταφέρονται αυτόματα με κάποιο τρόπο στις εφαρμογές των Ε3 και Ε1 και αν ναι πώς (σε ποια κουτάκια) και γενικά γνωρίζει κάποιος ποιες εφαρμογές του δημοσίου και ΑΑΔΕ και εφορίας που συλλέγουν πληροφορίες ιντερνετικά επικοινωνούν μεταξύ τους και πώς;

Επίσης να σχολιάσω και ρωτήσω: καταλαβαίνω σωστά  ότι το mydata προσπαθεί από τεχνολογικής άποψης να γίνει ουσιαστικά "ΜΥΦ έκδοση 2" αφού σχεδόν την ίδια δουλειά κάνει αλλά με περισσότερη πληροφορία και αυτοματισμούς αλλά και προς το παρόν δε μπορεί να αντικαταστήσει ένα βιβλίο εσόδων εξόδων επιχείρησης πλήρως αφού δε συλλέγει κάθε σχετική πληροφορία που αφορά μια επιχείρηση;

Edited by gktpgeue
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, gktpgeue said:

1. Τα δεδομένα εσόδων (ή και εξόδων αν κάποιος τα καταχωρεί), μεταφέρονται αυτόματα με κάποιο τρόπο στις εφαρμογές των Ε3 και Ε1?

2. καταλαβαίνω σωστά  ότι το mydata προσπαθεί από τεχνολογικής άποψης να γίνει ουσιαστικά "ΜΥΦ έκδοση 2" ?

Η δική μου εμπειρία δείχνει οτι τό Φ2 (ΦΠΑ) δέν επικοινωνεί μέ τό myData. Τό συμπληρώνω μέ τό χέρι. Ε3 ομοίως. Τό Ε1 επικοινωνεί αυτόματα μέ τό Ε3.

Στή 2η ερώτηση θά συμφωνήσω μαζί σου. Ναί προσπαθεί νά καταργήσει τό ΜΥΦ, στό οποίο έπρεπε νά καταχωρείς καί τά έσοδα καί τά έξοδά σου. Συγχρόνως κι ο αντισυμβαλλόμενος έπρεπε νά κάνει τό ίδιο. Καί στό τελικό στάδιο έπρεπε οι πληροφορίες τών δύο νά διασταυρώνονται. Μέ τό myData, φιλοδοξούν νά περνάς μόνο τά έσοδά σου. Όμως, επειδή κάποιοι δέν τό κάνουν (π.χ. ΕΦΚΑ), σέ αναγκάζουν νά καταχωρείς καί κάποια από τά έξοδά σου.

Edited by kaimakcalan
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 26/11/2021 at 1:44 ΜΜ, apoul said:

Στον κωδικό είδους βάζεις ότι θες, ουσιαστικά είναι σαν να κάνεις αρχειοθέτηση τις υπηρεσίες σου. Δεν επηρεάζει κάτι λογιστικά.

Στη σειρά αν και εκεί νομίζω μπορείς να ξεκινήσεις καινούρια ή να συνεχίσεις την παλιά και εμένα μου είπε ο λογιστής να ξεκινήσω νέα από την αρχή. Προσωπικά έβαλα σειρά Α γιατί το 0 θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι ταυτίζεται με τα μπλοκάκια που δεν έχουν σειρά. Αν σου είπε ο λογιστής πάντως 0 θεωρώ ότι είσαι οκ.

Ισχύει ότι στον κωδικό είδους βάζουμε ό,τι θέλουμε;;

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, aneida said:

Ισχύει ότι στον κωδικό είδους βάζουμε ό,τι θέλουμε;;

Ποιός «Κωδικός είδους»? Πού τό βρήκες αυτό? Σέ ποιά φόρμα τό είδες?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kaimakcalan said:

Ποιός «Κωδικός είδους»? Πού τό βρήκες αυτό? Σέ ποιά φόρμα τό είδες?

Ρυθμίσεις -> Αγαθά/Υπηρεσίες -> + Νέο Αγαθό/Υπηρεσία

 

Το τρίτο στη σειρά κενό είναι ο "Κωδικός είδους"

Untitled-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, aneida said:

Ρυθμίσεις -> Αγαθά/Υπηρεσίες -> + Νέο Αγαθό/Υπηρεσία

Το τρίτο στη σειρά κενό είναι ο "Κωδικός είδους"

Όπως τό υπέθεσες. Γράφεις ότι θές. Φρόντισε μόνο νά είναι μοναδικός γιά κάθε «προϊόν», ώστε νά μήν μπερδεύεσαι.  Είναι αποκλειστικά γιά δική σου χρήση, γιά νά εντοπίζεις εύκολα αυτό που ψάχνεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Εδώ που κάθομαι Αυγουστιάτικα στο γραφείο και δεν έχω δουλειά μου γεννήθηκε η εξής απορία:

Οι τυχόν αποκλίσεις πού φαίνονται στο mydata?

Δηλαδή, έχω περάσει κανονικά τα τιμολόγια εσόδων μου. σε περίπτωση που η εταιρία-αντισυμβαλλόμενος δηλώσει απόκλιση σε κάποιο, αυτό θα εμφανιστεί κάπου? (στην αναζήτηση παραστατικών? στο συνοπτικό βιβλίο?)

(ρωτάω γιατί παρά την επικρατούσα άποψη, την οποία εφάρμοσα και εγώ τελικά, όσο αφορά τις κρατήσεις ΕΦΚΑ για εμάς που υπαγόμαστε στο αρθρο 39, διατηρώ κάποιες αμφιβολιές για το άν είναι σωστό να τις περναμε ως κρατήσεις όταν περνάμε το τιμολόγιο εσόδων στο Mydata)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το περιβαλλοντικό τέλος (πλαστική σακούλα), ο εκδότης του τιμολογίου το έχει σε ξεχωριστή γραμμή παραστατικού.

Σχετικά με το χαρακτηρισμό του, έχει κάποια ιδιαιτερότητα? ή βάζουμε: 2.4 γενικά έξοδα με δικαίωμα έκπτωσης φπα & λοιπά έξοδα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους και καλό φθινόπωρο.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής όσον αφορά στην καταχώρηση εξόδου (και πιο συγκεκριμένα του λογαριασμού της ΔΕΗ) στο mydata.

ΙΣΤΟΡΙΚΟ: Έχω κάνει έναρξη επιτηδεύματος στις 18/07/2022 και φορολογούμαι ως μισθωτός με μπλοκάκι. Επίσης, έχω δηλώσει ως επαγγελματική έδρα της επιχείρησής μου ότι χρησιμοποιώ έναν χώρο ίσο με 3 τετραγωνικά μέτρα στη μόνιμη κατοικία μου. Ο λογαριασμός της ΔΕΗ έχει εκδοθεί στις 24/08/2022 και αφορά την περίοδο 23/06/2022 έως 22/08/2022 (61 ημέρες). 

Σκέφτηκα λοιπόν ότι μπορώ να κάνω αναγωγή του λογαριασμού μου στην περίοδο 18/07/2022 έως 22/08/2022 (36 ημέρες), πιο αναλυτικά δηλαδή αναγωγή στην περίοδο από την έναρξη της επιχείρησής μου μέχρι την τελευταία ημερομηνία του λογαριασμού.

α. Μου δημιουργείται λοιπόν το ερώτημα το τι έξοδο ρεύματος θα βάλω στο mydata για την περίοδο από τις 23/08/2022 έως τις 30/09/2022, όταν ο επόμενος λογαριασμός θα εκδοθεί στις αρχές του Νοεμβρίου, οπότε και θα πρέπει να έχω υποβάλει και την περιοδική δήλωση ΦΠΑ? Συνεπώς με τον λογαριασμό αυτό καλύπτω μόνο ένα μέρος του τρίτου τριμήνου του 2022 με το εν λόγω έξοδο της ΔΕΗ. 

β. Ο λογαριασμός αφορά στο ρεύμα ολόκληρης της κατοικίας μου. Για να βάλω το ρεύμα που αντιστοιχεί στα 3 τετραγωνικά μέτρα της επαγγελματικής μου έδρας θα πρέπει να κάνω στη συνέχεια αναγωγή στα 3 τετραγωνικά μέτρα τα οποία αποτελούν την επαγγελματική μου έδρα? 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. Είναι η πρώτη φορά που πρέπει να ενημερώσω το mydata από πλευράς εξόδων, οπότε και έχω αγχωθεί σε μέγιστο βαθμό.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.