Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

On 5/9/2022 at 11:33 ΜΜ, Alexander_ said:

τι έξοδο ρεύματος θα βάλω στο mydata

Τίποτα δεν θα δηλώσεις (ως προς το ρεύμα).
Δεν υπάρχει λόγος να συμπεριλάβεις μέρος του λογαριασμού ΔΕΗ στα έξοδά σου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

16 ώρες πριν, beLakis Tsipouras said:

Τίποτα δεν θα δηλώσεις (ως προς το ρεύμα).
Δεν υπάρχει λόγος να συμπεριλάβεις μέρος του λογαριασμού ΔΕΗ στα έξοδά σου.

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Αλλά τι έξοδα θα βάλω για το τρίτο τρίμηνο του 2022 ? Εννοείς το ρεύμα να το δηλώσω στο επόμενο τρίμηνο, όπου θα έχω και τους δύο λογαριασμούς για όλη την περίοδο ?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Alexander_ said:

Αλλά τι έξοδα θα βάλω για το τρίτο τρίμηνο του 2022 ?

Τα επαγγελματικά σου έξοδα που θα γράφεις και στο βιβλίο εσόδων-εξόδων.

Παράθεση

Εννοείς το ρεύμα να το δηλώσω στο επόμενο τρίμηνο,

Όχι, εννοώ ότι δεν θα ασχολείσαι με τον λογαριασμό ΔΕΗ ως επαγγελματικό έξοδο για όσο εργάζεσαι με τον τρόπο που περιέγραψες στην πρώτη σου δημοσίευση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2022 at 11:33 ΜΜ, Alexander_ said:

... έχω αγχωθεί σε μέγιστο βαθμό. 

Έχω τήν αίσθηση οτι «μισθωτός με μπλοκάκι» δέν δικαιολογείται νά έχει έξοδα. Μέ τά έξοδα θά ασχοληθείς όταν γίνεις «ελεύθερος επαγγελματίας μέ μπλοκάκι». Τουλάχιστον έτσι έκανα κι εγώ. Κι επειδή ακούω νά μιλάς γιά 3μηνα, τί εννοείς? Περιοδική Δήλωση ΦΠΑ?

Edited by kaimakcalan
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2022 at 12:41 PM, kaimakcalan said:

Έχω τήν αίσθηση οτι «μισθωτός με μπλοκάκι» δέν δικαιολογείται νά έχει έξοδα. Μέ τά έξοδα θά ασχοληθείς όταν γίνεις «ελεύθερος επαγγελματίας μέ μπλοκάκι». Τουλάχιστον έτσι έκανα κι εγώ. Κι επειδή ακούω νά μιλάς γιά 3μηνα, τί εννοείς? Περιοδική Δήλωση ΦΠΑ?

"μισθωτός" με μπλοκάκι μπορεί να έχει κανονικά έξοδα απλώς αν τελικά όντως φορολογοηθεί ως μισθωτός δεν αφαιρούνται αυτά τα έξοδα από τα έσοδα.

Σε κάθε περίπτωση κερδίζει από τον ΦΠΑ ακόμα και αν φορολογηθεί ως μισθωτός

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2022 at 12:41 ΜΜ, kaimakcalan said:

Έχω τήν αίσθηση οτι «μισθωτός με μπλοκάκι» δέν δικαιολογείται νά έχει έξοδα. Μέ τά έξοδα θά ασχοληθείς όταν γίνεις «ελεύθερος επαγγελματίας μέ μπλοκάκι». Τουλάχιστον έτσι έκανα κι εγώ. Κι επειδή ακούω νά μιλάς γιά 3μηνα, τί εννοείς? Περιοδική Δήλωση ΦΠΑ?

Σωστά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2022 at 12:41 ΜΜ, kaimakcalan said:

Έχω τήν αίσθηση οτι «μισθωτός με μπλοκάκι» δέν δικαιολογείται νά έχει έξοδα. Μέ τά έξοδα θά ασχοληθείς όταν γίνεις «ελεύθερος επαγγελματίας μέ μπλοκάκι». Τουλάχιστον έτσι έκανα κι εγώ. Κι επειδή ακούω νά μιλάς γιά 3μηνα, τί εννοείς? Περιοδική Δήλωση ΦΠΑ?

Ναι, εννοώ την περιοδική δήλωση ΦΠΑ που πρέπει να υποβληθεί μέχρι το τέλος Οκτωβρίου για το τρίμηνο ΙΟΥΛΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

On 15/9/2022 at 9:12 ΜΜ, mecheng_ said:

"μισθωτός" με μπλοκάκι μπορεί να έχει κανονικά έξοδα απλώς αν τελικά όντως φορολογοηθεί ως μισθωτός δεν αφαιρούνται αυτά τα έξοδα από τα έσοδα.

Σε κάθε περίπτωση κερδίζει από τον ΦΠΑ ακόμα και αν φορολογηθεί ως μισθωτός

Ναι, από όσο γνωρίζω γίνεται αναμόρφωση των εξόδων και τελικά δεν αναγνωρίζεται τίποτα.
Όμως νομίζω πως πρέπει να βάλω κάποια γενικά έξοδα που έχουν να κάνουν με την έδρα της επιχείρησης (όπως αγορά γραφικής ύλης, αγορά καθαριστικών επιφανειών (εννοώ κάποια γενικά απορρυπαντικά καθαρισμού), ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, ενοίκιο επαγγελματικής έδρας, αγορά ηλεκτρονικού υπολογιστή) ώστε κάθε τρίμηνο να έχω και την ωφέλεια ενός μικρού ποσού ΦΠΑ.

Επειδή ως έδρα της επιχείρησης μου έχω δηλώσει ένα μέρος από την μόνιμη κατοικία μου στην οποία μένω με τους γονείς μου (δηλαδή ένα χώρο 10 τετραγωνικά μέτρα από συνολικά 100 τετραγωνικά μέτρα) έχω προβληματιστεί στα εξής:

1. Οι λογαριασμοί ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, COSMOTE (λογαριασμός κινητής τηλεφωνίας) δεν είναι στο όνομα μου αλλά στο όνομα του πατέρα μου. Παίζει αυτό κάποιο ρόλο ώστε να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω τους λογαριασμούς αυτούς?
2. Οι λογαριασμοί αυτοί που έχουν εκδοθεί δεν έχουν εξοφληθεί πλήρως, αλλά έχουμε πληρώσει ένα μέρος ως έναντι. Αυτό νομίζω δεν πρέπει να με απασχολεί, γιατί με ενδιαφέρει να βάλω τα έξοδα που αφορούν την επιχείρησή μου, ανεξάρτητα εάν αυτά έχουν πληρωθεί ή όχι. Σωστά ή κάνω κάποιο λάθος?
3. Εάν ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι για παράδειγμα -για τα 100 τετραγωνικά μέτρα όλης της κατοικίας- 500 Ευρώ, εγώ θα βάλω το ποσό του λογαριασμού που αναλογεί στα 10 τετραγωνικά μέτρα? Δηλαδή θα δηλώσω το 1/10 που σημαίνει 50 ευρώ?
4. Επίσης, η ΔΕΗ αφορά μία περίοδο από 10/06/2022 έως 08/08/2022. Άρα δεν καλύπτει όλο το τρίμηνο ΙΟΥΛΙΟΣ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ. Θα κάνω αναγωγή του ποσού του λογαριασμού, με άλλα λόγια των 50 ευρώ, στις ημέρες που αφορούν το τρίμηνο αυτό?
... ... και για την περίοδο που δεν καλύπτεται, δηλαδή από τις 09/08/2022 μέχρι τις 30/09/2022, που πολύ πιθανόν δεν θα έχω λάβει τον επόμενο λογαριασμό δεν θα βάλω τίποτα?

Εάν μπορείτε να με βοηθήσετε στα ερωτήματά μου αυτά μέσα από την δική σας εμπειρία θα σας ήμουν ευγνώμων.

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

Edited by Alexander_
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως ως "μπλοκάκι" μπορείς να περνάς έξοδα. Η αντιμετώπισή τους όμως είναι αρκετά μπερδεμένη και θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε λογιστή γιατί τελικά θα πληρώσεις σε πρόστιμα περισσότερα από όσα θα κερδίσεις από το ΦΠΑ.

Η αναμόρφωση στο Ε3 δεν γίνεται για να βγει ο φόρος με την κλίμακα των μισθωτών, αυτό γίνεται αυτόματα αφού τσεκάρεις τους αντίστοιχους κωδικούς. Δηλαδή συμπληρώνεις τα πάντα σαν να ήσουν ε.ε. αλλά ο τελικός υπολογισμός του φορολογητέου εισοδήματος γίνεται με την απλή πράξη: ΈΣΟΔΑ - ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ. Σε αυτό εδώ το θέμα μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες (με προσοχή γιατί οι αρχικές δημοσιεύσεις είναι πριν καν εφαρμοστεί ο νόμος και υπάρχουν αρκετές εικασίες).

Αναμόρφωση όμως κάνεις για τις περιπτώσεις που αναφέρεις παρακάτω, πχ. λογαριασμός κινητού που χρησιμοποιείς και για προσωπική αλλά και για επαγγελματική χρήση. Εκεί υπολογίζεις το ποσό που θεωρείς ότι αφορά προσωπική χρήση και το αφαιρείς από το συνολικό έξοδο. Και μετά μπλέκεις με τις διαφορές λογιστικής και φορολογικής βάσης κλπ...

Στα βιβλία σου πάντως δεν είναι σωστό να περάσεις ένα παραστατικό με μειωμένα ποσά. Επίσης δεν μου φαίνεται σωστό να περάσεις λογαριασμούς που εκδίδονται σε όνομα άλλου προσώπου. Τέλος υποθέτω από τα γραφόμενά σου ότι είσαι φιλοξενούμενος στην κατοικία των γονιών σου. Αν είναι έτσι μου φαίνεται επίσης λάθος να περνάς ως έξοδα λογαριασμούς της κατοικίας (μπορεί και να είναι οκ αλλά πρέπει να το ψάξεις).

Για αυτό προτείνω ξανά ή να μην ασχοληθείς καθόλου με λογαριασμούς ή να απευθυνθείς σε λογιστή (έστω και για να σου δείξει μία φορά πώς θα αντιμετωπίζεις τέτοιου είδους έξοδα γενικά και όχι μόνο στο mydata).

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/26/2022 at 7:25 AM, kaimakcalan said:

Εγώ καί τά Καταχωρώ (ΕΦΚΑ) καί τά Χαρακτηρίζω (βενζίνες κλπ). Καί δέν φτάνει μόνο αυτό. Αποφεύγω νά ψωνίσω από τό ΠΛΑΙΣΙΟ, διότι τό λογιστήριό τους δέν τά περνά στό myData (ή έστω αργεί τραγικά).

Τις βενζίνες τις περνάς ξεχωριστά; Με ποιο τρόπο;

"Παραστ. Εξαιρ. Οντοτήτων ημεδαπής/αλλοδαπής" -> "Παραστατικά Οντότητας ως Αναγράφονται από την ίδια (Δυναμικό)", όπως κάνουμε και με την τηλεφωνία;

 

 

Edited by meres
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.