Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

 

18 ώρες πριν, LongSinceDark said:

Τα φώτα σας παιδιά γιατί έχω μπερδευτεί. 

Ελεύθερος επαγγελματίας  με κάτω από 50000 έσοδα, τιμολόγια δεν μου χρειάζεται να κόβω, κοβω πολλές ΑΠΥ με μπλοκακι (πανω από 50)

Συνεχίζω να κόβω κανονικά ΑΠΥ στο μπλοκακι και τις περνάω χειροκίνητα στο mydata μέχρι τις 20 του επόμενου μηνα? 

 

15 ώρες πριν, acomaedo said:

Εντός 20 ημερών από την ημερομηνία που κόπηκαν, όχι 20 του επόμενου μήνα.

 

15 ώρες πριν, katrmp said:

Του επόμενου μήνα.

Τελικά δόθηκε παράταση?

https://www.naftemporiki.gr/finance/printStory/1795155

Ως προς το υπολοιπο σκελος της ερωτηση μου ειναι οπως τα εγραψα?

Ευχαριστω για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@LongSinceDark

Ναι, έτσι είναι —αφού τα ακαθάριστα έσοδα του προηγούμενου φορολογικού έτους δεν υπερβαίνουν τις 50.000€.

Edited by Equalizer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,μπορεί κάποιος υπεύθυνα να μου πει για απλό μπλοκάκι παροχής με 20% παρακράτηση αν περνάμε την παρακράτηση και πώς;Γιατί το σύστημα κάνει προσθαφαιρέσεις και δεν περνάει το παραστατικό. Βγάζει ότι δεν ταιριάζουν τα ποσά.Επίσης ο αντισυμβαλλόμενος,δηλαδή ο εργοδότης πού φαίνεται,πού το περνάμε δηλαδη;Ευχαριστώ!

 

On 28/10/2021 at 6:26 ΜΜ, Pavlos33 said:

Η λογική είναι ότι στην εφαρμογή καταχώρησης αντιγράφεις ότι κόβεις χειρόγραφα. Οπότε γιατί να διαφέρει η αρίθμηση του τιμολογίου; Αν μάθεις κάτι έγκυρο ενημέρωσε.

 

Να συνεχίσουμε και σε μια ακόμη περίπτωση που θα μας απασχολήσει. Έστω ότι κόβω ΤΠΥ καθαρής αξίας 500 Ευρώ σε εταιρία (πχ τράπεζα) για εργασίες μηχανικού (πχ εκτίμηση, τακτοποίηση κλπ). Η εταιρία, αφού το ποσό είναι πάνω από 300 Ευρώ θα πρέπει να παρακρατήσει το 20% και να χορηγήσει τον επόμενο χρόνο, βεβαίωση παρακράτησης για να συμψηφιστεί το ποσό με τον φόρο. Στο Menou "κατηγορία φόρου", θα πρέπει να επιλεγεί ¨λοιπές παρακρατήσεις φόρου" όπως στη συνημμένη προεπισκόπηση;

- Η επιλογή  στο είδος φόρου "περίπτωση γ΄-δικαιώματα-20%" γνωρίζετε σε τι αφορα;

- Το μη υποχρεωτικό πεδίο "υποκείμενη αξία",  τι μπορεί να σημαίνει;

Ευχαριστώ

 

ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20%.jpg

 

 

12 λεπτά πριν, zachs said:

 

Αυτό θέλω να μάθω κι εγώ γιατί έτσι δεν το περνάει

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις το ΑΦΜ του επιτηδευματία-εταιρίας που θα παρακρατήσει το 20% από ότι φαίνεται αρκεί, διότι το κελί στην επωνυμία δεν ανοίγει ώστε να το συμπληρώσεις και αυτό. 

Έχω την ίδια απορία καθώς όταν κόβουμε χειρόγραφο τιμολόγιο (έστω 500 Ε καθαρή αμοιβή στο παράδειγμά μού) στο τέλος γράφουμε ως συνολική αξία γράφουμε 500 Ε+ΦΠΑ 120 =620 Ε. Η εταιρία καταθέτει 500Χ0,80+ΦΠΑ 120=400+120=520 Ε. 

Στην ειδική φόρμα καταχώρησης αν βάλουμε αυτά τα νούμερα, η εφαρμογή καταλήγει να αναγράφει συνολική αξία 520 Ευρώ και όχι 620 Ευρώ που γράφουμε στο χειρόγραφο.

PARAKRATISI 20% DRAFT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα έχει τα γενικά στοιχεία παραστατικού. Μετά τα στοιχεία εκδότη και αντισυμβαλλόμενου και μετά τη σύνοψη-χαρακτηρισμοί παραστατικού. Στα γενικά στοιχεία επιλέγεις ειδος παραστατικού "Τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών" και δίπλα στο "τύπος παραστατικού" επιλέγεις "τιμολόγιο παροχής". Για τσέκαρε μήπως δεν τα έχεις επιλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ευχαριστώ,έτσι είναι.Παρόλα αυτά δεν υπάρχει τρόπος να καταχωρηθεί σωστά  η παρακράτηση 20% χωρίς να σου βγάλει σφάλμα,δεν το δέχεται δηλαδή.Κάτι ακόμη,υπάρχει πρόβλημα που έκανα εγγραφή και στο timologio,εννοώντας ότι δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Για την παρακράτηση πας κάτω που γράφει "φόροι παραστατικού".  Δες στη συνημμένη εικόνα. Εμένα με προβληματίζει το ότι στη συνολική αξία του τιμολογίου (καθαρή αξία στο παράδειγμα 500 Ευρώ) με παρακράτηση 20% βγάζει 520 Ευρώ ως συνολική αξία, ενώ θα έπρεπε να βγάζει 620. Ίσως να εννοεί εδώ όχι τη συνολική αξία αλλά το πληρωτέο ποσό (500Χ0,80+ΦΠΑ=400+120=520 Ε). Στο χειρόγραφο όμως ως συνολική αξία γράφουμε 620 Ευρώ και η εταιρία παρακρατά και αποδίδει τα 520 συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ. Με μια δοκιμή που έκανα στην εφαρμογή timologio, εκεί στο σύνολο αναγράφει τη λέξη πληρωτέο (520 Ε στο παράδειγμά μας) ενώ πιο πάνω κάνει την αναλυση των ποσών. Η εγγραφή στην εφαρμογή timologio δεν επηρεάζει σε κάτι την λειτουργία της εφαρμογής καταχώρησης.

καταχώρηση με παρακράτηση draft.jpg

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. κάτω απο 50 τιμολόγια ανα έτος (μέσα σε αυτά είναι και μερικές ΑΠΥ σε ιδιώτες), δηλαδή ΤΠΥ+ΑΠΥ<50, και <50.000 έσοδα. Μου είπε ο λογιστής οτι με κάτω απο 50 τιμολόγια ανα έτος δεν κάνω την συγκεκριμένη διαδικασία, συνεχίζω με τα χειρόγραφα, απλά θα πρέπει να τα πηγαίνω να τα περνάει πιο συχνά. Θα ήθελα και μια 2η γνώμη. Τι ισχύει? Ευχαριστω

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή σου μπορείς να κάνεις χρήση της εφαρμογής εισαγωγής παραστατικού (καταχώρησης τιμολογίων) στην πλατφόρμα my data και απαλλάσσεσαι από την υποχρέωση της εφαρμογής 'timologio" (διαβίβαση τιμολογίων σε πραγματικό χρόνο στην ΑΑΔΕ). Κόβεις χειρόγραφα όπως και πριν και διαβιβάζεις τα στοιχεία του κάθε τιμολογίου που κόβεις στην εφαρμογή καταχώρησης τιμολογίου ("εισαγωγή παραστατικού") της my data το αργότερο μέχρι την 20η μέρα του επόμενου μήνα από αυτόν που έκοψες το ΤΠΥ. Την διαδικασία μπορείς να την κάνεις ο ίδιος και δεν είναι δύσκολη. Αν δεις μερικά ποστ πιο πριν όλοι ρωτάμε και οι καλοί συνάδελφοι μας έχουν βοηθήσει. Ο λογιστής σου λογικά θα ζητήσει επιπλέον αμοιβή για να κάθεται να κάνει τις καταχωρήσεις αυτές.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.