Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Eγκατασταση φωτοβολταικών χωρις ύπαρξει ρεύματος και συνδεση σε ΔΕΗ?


Wipeout

Recommended Posts

Καλησπέρα, εχω έναν πελάτη που θέλει να κόψει την σύνδεση της ΔΕΗΣ και να βάλει Μόνο φωτοβολταικά. Γίνεται κάτι τετοιο νόμιμα?

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, Wipeout said:

... Γίνεται κάτι τετοιο νόμιμα?

Γιατί να μη γίνεται.

 

(φυσικά κάτι εισφορές Δημοτικά τέλη και άλλα που μπαίνουν στους Λογαριασμούς θα πρέπει να τα φροντίσει μη του έρθουν όλα μαζί με πρόστιμα μετά)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται.

Τώρα για να είναι και λειτουργικό, θα πρέπει να προηγηθεί μελέτη των φορτίων και ειδικά για την χειμερινή περίοδο....

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει σύνδεση με τη ΔΕΗ, η αποσύνδεση και εγκατάσταση αυτόνομου ΦΒ συστήματος, είναι οικονομικά ασύμφορη, και δεν πρόκειται ποτέ να κάνει απόσβεση (ειδικά αν οι υπολογισμοί γίνουν με τιμές κάποιου άλλου παρόχου... ("νυχτερινό" όλο το 24ωρο, κλπ)

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται χωρίς πρόβλημα και χωρίς "χαρτούρα" κτλ. Απλά δεν ξέρω τι γίνεται με τα δημοτικά τέλη και ερτ.

Εχε υποψη όμως ότι εαν είναι μόνιμη κατοικία δεν συμφέρει με τίποτα, θα κάνεις απόσβεση σε 40 χρόνια και αν...

Σε 2η/εξοχική κατοικία είναι μια χαρά εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον  για κάποιου είδος  net metering μιλάει ο ''πελάτης'' ....παιζει πολύ τελευταία το αδήλωτο metering ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, LeftLane said:

.....Εχε υποψη όμως ότι εαν είναι μόνιμη κατοικία δεν συμφέρει με τίποτα, θα κάνεις απόσβεση σε 40 χρόνια και αν...

Σε 2η/εξοχική κατοικία είναι μια χαρά εναλλακτική.

δηλ στη δευτερη περίπτωση που η απόσβεση θα πάει στα 80 χρόνια είναι μια χαρά? Ενδιαφέρον....

Link to comment
Share on other sites

ενδεχομένος maneni, χωρίς να ξέρω καλά και κάνοντας μια υπόθεση, λέω πως το κόστος σε μια εξοχική κατοικία που τα φορτια που ζητούνται μπορεί να είναι λιγότερα, γιατί παράδειγμα μπορεί να μην έχει ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, μια υπόθεση κάνω, μην παρεξηγείτε, λεω πως ενδέχεται σε μια μικρή κατοικία, εξοχική, με μικρό ψυγείο η ζήτηση σε ρευμα να είναι πιο μικρή οπότε να αξίζει περισσότερο να το κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι νομίζω ξεχνάτε κάτι βασικό.

Μικρα φορτία και μικρή - σπάνια ζήτηση ρεύματος, σημαίνει και μικρή χρέωση από τη ΔΕΗ.

Μη το μπλέκετε με δημοτικά τέλη κλπ, γιατί αυτά πληρώνονται είτε υπάρχει ΔΕΗ είτε όχι.

Αν σε μόνιμη κατοικία η απόσβεση είναι 40 χρόνια (για ένα σύστημα που "ζει" ίσως λίγο πάνω από 30 χρ. τα πανέλα και 10χρ. οι μπαταρίες), τότε στο εξοχικό (που η χρήση είναι λιγότερο από τη μισή (2/5 για χρήση κάθε ΣΚ του χρόνου) η απόσβεση πηγαίνει αρκετά πάνω από τα 80 χρόνια.

Και βέβαια  "απόσβεση" σε 40 χρόνια για κάτι που θα έχει "πεθάνει" προ πολλού, σίγουρα δεν είναι απόσβεση, αλλά κάτι άλλο!

Edited by antloukidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα πως antloukidis πληρώνονται τα ΔΤ και ΔΦ αφού αυτά είναι συνδεμένα με τον λογαριασμό της ΔΕΗ, αν ένας ιδιοκτήτης διακόψει το ρεύμα του γιατί πια δεν κατοικεί στο σπίτι, έχω την εντύπωση ότι χρεώνεται το ΤΑΠ αλλά αν το έχει δηλώσει ότι το ακίνητο δεν είναι ηλεκτροδοτούμενο νομίζω ΔΤ και ΔΦ δεν πληρώνει για όσο διάστημα δεν ηλεκτροδοτείται. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.