Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχεδίαση αποτυπώματος εμποδίων στον ορίζοντα


kostis L

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Είμαι φοιτητής Μηχανολόγος Μηχανικό στο ΤΕΙ Χαλκίδας και έχω μια εργασία στην οποία πρέπει αν σχεδιάσω το αποτύπωμα εμποδίων στον οριζόντα ( μάλλον πάνω σε ένα ηλιακό διάγραμμα). Η καθηγήτρια μου είπε να βγώ απο το σπίτι μου και να αρχίσω να μετράω την απόσταση και το ύψος των εμποδίων γύρω απο το σπίτι μου για 90, 180 και 270 μοίρες αλλά δεν με βοήθησε και πολύ αυτή η συμβουλή μήπως ξέρεται τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε όταν ρωτάς κάτι να περιγράφεις με πληρότητα τι αναζητάς για να έχεις και ανάλογες απαντήσεις.

Τώρα όπως το ρωτάς υποθέτω ότι (μάλλον) αφορά για παθητική ενεργειακή αξιοποίηση του Ήλιου.

Οπότε αποτυπώνεις περίγραμμα και όγκο του Σπίτι σου και οτιδήποτε πέριξ αυτού που μπορεί να το σκιάζει σε όλο το φάσμα των ωρών της ημέρας και σε όλες τις διαφορετικές εποχές.

Χρειάζεσαι σχηματικά του όγκους και σχηματικά τις στάθμες και την απόσταση.

Ακόμα και τα δέντρα ειδικά αν έχουν κάποιο μέγεθος.

Ενδεικτικά έκανα μισό δευτερόλεπτο απλή αναζήτηση και σου δίνω αυτό

 

Φυσικά τα ενεργειακά δεν τα επηρεάζει μόνο ο ήλιος αλλά και ο άνεμος και οι ριπές ανέμου, αλλά εκεί υπάρχει διαφορετική προσέγγιση και όχι με αζιμούθιο

 

Φυσικά όλα αυτά που γράφω αν η υπόθεση που έκανα με το ερώτημα σου είναι αυτό το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο ότι τα έγραψα τελείως μπαχαλίστικα οπότε σου παραθέτω ακριβώς τα ζητούμενα.

Θα κατασκευάσει το ηλιακό διάγραμμα στην τοποθεσία του σπιτιού ενός εκ των μελών της ομάδας. H κατασκευή του ηλιακού διαγράμματος θα γίνει με χρήση λογισμικού από την ιστοσελίδα Νο. 1 στον κατάλογο της Βιβλιογραφίας. Οι συντεταγμένες μπορούν να βρεθούν από το πρόγραμμα GoogleEarth. Εναλλακτικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί ηλιακό διαγραμμα για την περιοχή από την ΤΟΤΕΕ 20701-3/2010.

2. Θα σχεδιάσει το αποτύπωμα των εμποδίων που υπάρχουν στον ορίζοντα.

Το πρώτο το κατάφερα στο δεύτερο είναι που έχουμε κολλήσει 5 άτομα :)

Απλά το pdf που μας έχει δώσει είναι αρκετά ελλειπές γιαυτό και στράφηκα σε έσας τους expert :P 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, kostis L said:

....

Το πρώτο το κατάφερα στο δεύτερο είναι που έχουμε κολλήσει 5 άτομα :)

....

γιατί έχετε κολλήσει? 

που έχετε κολλήσει?

 

Υ.Γ.

Βάλε στο προφίλ σου την ειδικότητα που σπουδάζεις και άσε ώς έχει στο επάγγελμα Φοιτητής. Οπότε όταν θα γράφεις κι άλλες φορές εδώ δεν θα χρειάζεσαι κάθε φορά να εξηγείς τι είσαι και βοηθά στις απαντήσεις που θα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο δεύτερο ερώτημα που μας ζητάει να σχεδιαστεί το αποτύπωμα των εμποδίων που υπάρχουν στον ορίζοντα μας έιπε να βγούμε απο το σπίτι μας και να μετρήσουμε την απόσταση και το ύψος τον εμποδίων για 90, 180 και 270 μοιρες. Οπότε βγήκα και εγώ απο το σπιτάκι μου και μέτρησα για 180 οτι η απόσταση μέχρι το απέναντι εμπόδιο(σπίτι) είναι 8μέτρα και το ύψος 9( το σπίτι είναι διώροφο και μας είπε κάθε όροφος 3 μέτρα απλά μέτρησα και απο το ίσογειο μέχρι τον πρώτο). Απο εκεί και πέρα δέν γνωρίζουμε τι να κάνουμε ώστε να το αποτυπώσουμε πάνω στο ηλιακό διάγραμμα( όπως στο σχήμα 2.10 απο το link που μου έστειλες). Το ξέρω ότι μάλλον το γράφω όπως να ναι αλλά πραγματικά δεν έχω καταλάβει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

μάθημα α-β βασικού γραμμικού σχεδιασμού με φόρουμ πρώτη φορά μας βλέπω να κάνουμε.

Κωστή.... στείλε ενα τηλ σου σε ΠΜ μπας και προφορικά καταφέρω να σου πω τα βασικά.... 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, kostis L said:

Στο δεύτερο ερώτημα που μας ζητάει να σχεδιαστεί το αποτύπωμα των εμποδίων που υπάρχουν στον ορίζοντα ....

Σχεδιάζεις σε οριζοντιογραφία (κάτοψη)

Αποτυπώνεις το περίγραμμα του σπιτιού σου και αναγράφεις το ύψος του. Βρίσκεις το Βορρά ο οποίος έχει προσανατολισμό 0 μοίρες. Ανατολικά 90, κ.ο.κ.  

Αποτυπώνεις τα περιγράμματα των πλησιέστερων κτιρίων (από google) και αναγράφεις το ύψος τους. Αν υπάρχουν ψηλά δέντρα, τα αποτυπώνεις γραμμικά. Αν υπαρχουν φυσικά εμπόδια (λόφοι, σημαντικές ανισοσταθμίες εδάφους, κλπ) αποτυπώνονται και αυτά.

Με λίγα λόγια, αποτυπώνεις ό,τι επηρεάζει σκιαστικά την οικοδομή σου

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εκτός από το google, υπάρχει και αυτό (σε ΕΓΣΑ '87)

από όπου μπορείς να κατεβάσεις φωτογραφία της περιοχής και να την επεξεργαστείς σε περιβάλλον cad

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.