Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑΣ Μηχανολόγου Μηχανικού Πολυτεχνείου


manos____

Recommended Posts

Καλησπερα σας.

Προσπαθώ να βγάλω άκρη με τις αναγγελιες/αδειες. Πριν δυο χρονια, μιλησα με την οικεία περιφέρεια (δυτικος τομέας αθηνων) για να πάρω Αδεια ηλεκτρολόγου εγκαταστατη και ό,τι αλλο δικαιουμαι ως μηχανολόγος μηχανικός απόφοιτος πολυτεχνειου απο το 2011. Ειχα πληροφορηθει τοτε (πριν δυο χρονια) οτι ειχε βγει ενα νεο Προεδρικο διαταγμα 99, που μπλεκοταν με τα ΠΔ 115/2012 και το ΠΔ 108/2013 και δεν εξεδιδαν οι περιφερειες τετοιες αδειες . Προσπαθησα και φετος και μου ειπαν οτι το προβλημα υφισταται ακομη και με παρεπεμψαν στο Υπουργείο Ανάπτυξης/Διεύθυνση τεχνικων επεγγελματων & ασφαλείας εγκατάστασεων. Ουτε απο εκει ελαβα απαντηση. Ξερει καποιος συναδελφος κατι για αυτο το θεμα? 

 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε,

Εγώ πέρσι τον Γενάρη πήρα τις αναγγελίες οπότε δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι από τότε. Πήρα συγκεκριμένα:

  • Εγκαταστάτης εγκ/εων καύσης (ΠΔ 114/12)
  • Εργοδηγού (ΠΔ 115/12)
  • Εργοδηγού ψυκτικού (ΠΔ 1/13)
  • Εργοδηγού υδραυλικού (ΠΔ 112/12)
  • Εγκαταστάτη ηλεκτρολόγου (ΠΔ 108/13). Αυτή είναι για να υποβάλλεις ΥΔΕ στη ΔΕΗ αν σε ενδιαφέρει.

Τα πήρα μετά από (επί τόπου) αίτηση στη Διευ/νση Ανάπτυξης της περιφέρειας και παράβολο 17 κάτι ευρώ.

Λες να διαφέρει η διαδικασία από περιφέρεια σε περιφέρεια? περίεργο..

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιφέρεια τα πήρες? Πέρα από τις 2 που είχαμε παλιά άδειες μπορείς να πάρεις και αυτές που λες? Με τι δικαιολογητικά?

Link to comment
Share on other sites

Περιφέρεια Κρήτης,

Ποιές είναι οι 2 που είχαμε παλιά? Σόρυ το '13 τελείωσα και σαν ελεύθερος έχω 2 χρόνια.

Δικαιολογητικά τίποτε το ιδιαίτερο, ταυτότητα, δίπλωμα, βεβαίωση εγγραφής ΤΕΕ, φωτογραφίες και παράβολο.

Screenshot οι αναγγελίες.

Capture.thumb.JPG.1bcce7a78e0ee0523471023cac5f4381.JPG

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, persepolis88 said:

Περιφέρεια Κρήτης,

Ποιές είναι οι 2 που είχαμε παλιά? 

 

1ον Αίτηση για εγγραφή στα Μητρώα Μηχανολόγων Μηχανικών

2ον Αίτηση για χορήγηση άδειας ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων 

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2021 at 5:35 PM, persepolis88 said:

Καλησπέρα συνάδελφε,

Εγώ πέρσι τον Γενάρη πήρα τις αναγγελίες οπότε δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι από τότε. Πήρα συγκεκριμένα:

  • Εγκαταστάτης εγκ/εων καύσης (ΠΔ 114/12)
  • Εργοδηγού (ΠΔ 115/12)
  • Εργοδηγού ψυκτικού (ΠΔ 1/13)
  • Εργοδηγού υδραυλικού (ΠΔ 112/12)
  • Εγκαταστάτη ηλεκτρολόγου (ΠΔ 108/13). Αυτή είναι για να υποβάλλεις ΥΔΕ στη ΔΕΗ αν σε ενδιαφέρει.

Τα πήρα μετά από (επί τόπου) αίτηση στη Διευ/νση Ανάπτυξης της περιφέρειας και παράβολο 17 κάτι ευρώ.

Λες να διαφέρει η διαδικασία από περιφέρεια σε περιφέρεια? περίεργο..

Δυτικο τομεα αθηνων ειμαι..απο Περιστερι με εχουν ενηερωσει..πριν δυο χρονια ομως ειχα επιβεβαιωσει και σε αγια αρασκευη τηλεφωνικως..ακομη ψαχνω .. Δεν εχω βγαλει ακρη .. μαιλ απο υπουργειο δεν εχει απαντηθει..ουτε απο ΤΕΕ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.