Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νεος μηχανικος στο ΤΕΕ, εγγραφη στο ΕΦΚΑ


makis1234

Recommended Posts

Καλησπερα σας

Προσφατα περασα τις εξετασεις ΤΕΕ και πηρα βεβαιωση με αριθμο μητρ. ΤΕΕ.

Τωρα θελω να κανω εγγραφη στο ΕΦΚΑ αλλα μου ζηταει ΑΜ στο φορεα ΤΣΜΕΔΕ. Πως μπορω να βρω τον ΑΜ; Πρεπει πρωτα να γραφτω στο ΤΣΜΕΔΕ μονος μου ; Πως;

Επισης, μενω στο εξωτερικο μονικα.

Απλα θελω να μαζευω ενσημα απο τωρα στην Ελλάδα επομένως θα διαλέξω κατηγορία "αυτοαπασχολουμενος" κατα την εγγραφη στο ΕΦΚΑ; Επισης, δεν θελω να κανω εναρξη αφου δεν προκειται να δουλεψω στην Ελλαδα συντομα.

Ευχαριστω

 

978680238_Screenshot2021-04-10at20_45_53.thumb.png.4306c2fdf2ae909b262fe543a19f5d8b.png

Link to comment
Share on other sites

@makis1234 Δεν γίνεται να είσαι αυτοαπασχολούμενος χωρίς να έχεις κάνει έναρξη εργασιών. Η εικόνα που έχεις επισυνάψει, αντιστοιχεί σε υπηρεσία του ΕΦΚΑ που δεν σε αφορά.

Edited by Ψυχίατρος
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω χαθει λιγο. για να γραφτω στο τσμδε και εφκα τι πρεπει να κανω; Ποια ειναι η διαδικασια;

προσπαθησα εδω: https://www.tsmede.gr/Default.aspx?tabid=116&returnurl=%2fΠληροφορίες%2fΑρχικήΣελίδαeΤΣΜΕΔΕ%2ftabid%2f36%2fctl%2fPrivacy%2fDefault.aspx

αλλα ζηταει Αρ. Μητρώου τον οποιο δεν γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Ο φορέας ασφάλισης είναι ο ΕΦΚΑ, ΤΣΜΕΔΕ δεν υπάρχει. Για να εγγραφείς στον ΕΦΚΑ πρέπει να είσαι είτε μισθωτός είτε ελεύθερος επαγγελματίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ψυχίατρος said:

Ο φορέας ασφάλισης είναι ο ΕΦΚΑ, ΤΣΜΕΔΕ δεν υπάρχει. Για να εγγραφείς στον ΕΦΚΑ πρέπει να είσαι είτε μισθωτός είτε ελεύθερος επαγγελματίας.

απαιτείται η έναρξη επαγγέλματος στην εφορία ώστε να μπορείς να γραφτείς στον ΕΦΚΑ; Πως μπορω να γραφτω στον ΕΦΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία εγγραφής στον ΕΦΚΑ ως μη μισθωτός (ελεύθερος επαγγελματίας, αυτοαπασχολούμενος) περιγράφεται στο θέμα: "Μισθωτός- νέος ελεύθερος επαγγελματίας".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να γρσφτείς στον ΕΦΚΑ (ως μηχανικός) απαιτούνται δύο προϋποθέσεις.

1. Να είσαι μέλος ΤΕΕ.

2. Να είσαι είτε μισθωτός (στην Ελλάδα), είτε να εργάζεσαι ως ελεύθερος επαγγελματίας. Το δεύτερο καλύπτεται με άνοιγμα βιβλίων στην εφορία και ότι αυτό συνεπάγεται.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, gelastos said:

Για να γρσφτείς στον ΕΦΚΑ (ως μηχανικός) απαιτούνται δύο προϋποθέσεις.

1. Να είσαι μέλος ΤΕΕ.

2. Να είσαι είτε μισθωτός (στην Ελλάδα), είτε να εργάζεσαι ως ελεύθερος επαγγελματίας. Το δεύτερο καλύπτεται με άνοιγμα βιβλίων στην εφορία και ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Για το 1 ναι, ειμαι μελος του ΤΕΕ.

Σχετικα με το 2. Δουλευω μονιμα στο εξωτερικο αλλα θελω να ξεκινησω να πληρωνω ΕΦΚΑ για να ξεκινησω να μαζευω ενσημα. Δηλαδη δεν θελω να κανω εναρξη στην Ελλαδα γιατι δεν θα δουλεψω στην Ελλαδα. Απλα θελω να πληρωνω εισφορες ΕΦΚΑ για ενσημα.

Πως μπορω να το κάνω αυτο; Θα γραφτω αυτόματα στον ΕΦΚΑ μεσω της εγγραφης μου στο ΤΕΕ που εγινε ήδη;

Ευχαριστω

Edited by makis1234
Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτό 


https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2018-05/EGK_16_20180316.pdf

Εγκύκλιος για ΕΦΚΑ 

Σελίδα 2, πρώτες 2 παράγραφοι.

Μάλλον θέλει έναρξη από το 2017 και μετά

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, makis1234 said:

Για το 1 ναι, ειμαι μελος του ΤΕΕ.

Σχετικα με το 2. Δουλευω μονιμα στο εξωτερικο αλλα θελω να ξεκινησω να πληρωνω ΕΦΚΑ για να ξεκινησω να μαζευω ενσημα. Δηλαδη δεν θελω να κανω εναρξη στην Ελλαδα γιατι δεν θα δουλεψω στην Ελλαδα. Απλα θελω να πληρωνω εισφορες ΕΦΚΑ για ενσημα.

Πως μπορω να το κάνω αυτο; Θα γραφτω αυτόματα στον ΕΦΚΑ μεσω της εγγραφης μου στο ΤΕΕ που εγινε ήδη;

Ευχαριστω

Από τη στιγμή που δεν θέλεις να ανοίξεις βιβλία εφορίας στην Ελλάδα, δεν μπορείς να ασφαλιστείς στον ΕΦΚΑ. Τελεία και παύλα. Υπάρχουν οι προϋποθέσεις της προαιρετικής ασφάλισης, τις οποίες όμως εσύ δεν καλύπτεις, αφού δεν έχεις ούτε μία μέρα ασφάλισης στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.