Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγροτεμάχιο αγνώστων λοιπών στοιχείων


kotor9

Recommended Posts

Καλησπερα,

Εχω σε συμβόλαιο και στο Ε9 ένα αγροτεμάχιο σε μια περιοχή της Θεσπρωτίας η οποία πλέον δεν έχει σχεδόν καθόλου κατοίκους.

Το αγροτεμάχιο ήταν του παππού μου.

Ούτε ξέρω που είναι και ούτε πρόκειται να μάθω. Αναφέρει μια περιοχή το συμβόλαιο αλλά στην ευρύτερη περιοχή όλοι αυτοί που μπορεί να ήξεραν που είναι, είναι πλέον μακαριτες. 

ΤΟΝΙΖΩ το εξής: δεν το θέλω! Θέλω να το σβήσω από το Ε9!

Κάνω τηλ στην εφορία, στο κτηματολόγιο και στο υπουργείο Οικονομικών μου λένε πρέπει να έχει αιτιολόγηση η διαγραφή.  Τους λέω: δεν ξέρω που είναι αλλά και να μάθω στάνταρ θα έχει βγει δασικό εκεί. Ωραία μου λένε αστο έτσι και όταν το δηλώσεις στο κτηματολόγιο θα απορριφθεί το αίτημα σου και θα πάει στο δημόσιο (ως δάσος) αρα με αυτό θα το διαγράψεις από το Ε9. Και τους λέω (αυτό στο κτηματολόγιο): αφού δεν ξέρω καν που πέφτει (κάπου στα βουνά του τσαμαντα είναι, εκεί όλα πράσινα βγήκαν) πως θα κάνω δήλωση στο κτηματολόγιο.  Ούτε γείτονες δεν γράφει στο συμβόλαιο μόνο μια περιοχή που την έχω ψάξει (μεσω διαδίκτυου, ρώτησα και τον Δήμο) αλλά δεν έχω εντοπίσει που είναι.

Ερώτηση: τι να κάνω ρε παιδιά; έχω κληρονομήσει 15 στρέμματα "φάντασμα" , δεν τα θέλω, δεν ξέρω και δεν θα μάθω που είναι και δεν ξέρω πώς να τα ξεφορτωθώ.

Κάποια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  1. Ρωτάς τον λογιστή σου αν έχεις επιπτώσεις αν δεν το δηλώνεις πια στο Ε9 σου
  2. Στο κτηματολόγιο δεν υπάρχει δήλωση, "αυτό δεν είναι δικό μου". Απλά δεν δηλώνεις τίποτα εκεί.
  3. αν με όλα αυτά δεν βγάζεις άκρη πας στην παπά της ενορίας σου και τον ρωτάς πως να κάνεις στην εκκλησία του δωρεά αυτό το ακίνητο ως έχει με βάση τους τίτλους κι αν αναλαμβάνει όλα τα έξοδα της δωρεάς η εκκλησία. Το δίνεις και πας και στον παράδεισο. Εσύ ενημερώνεις τον πάτερ ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να υπογράψεις τα χαρτιά που θα σου πάνε.
Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Didonis said:
  1. Ρωτάς τον λογιστή σου αν έχεις επιπτώσεις αν δεν το δηλώνεις πια στο Ε9 σου
  2. Στο κτηματολόγιο δεν υπάρχει δήλωση, "αυτό δεν είναι δικό μου". Απλά δεν δηλώνεις τίποτα εκεί.
  3. αν με όλα αυτά δεν βγάζεις άκρη πας στην παπά της ενορίας σου και τον ρωτάς πως να κάνεις στην εκκλησία του δωρεά αυτό το ακίνητο ως έχει με βάση τους τίτλους κι αν αναλαμβάνει όλα τα έξοδα της δωρεάς η εκκλησία. Το δίνεις και πας και στον παράδεισο. Εσύ ενημερώνεις τον πάτερ ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να υπογράψεις τα χαρτιά που θα σου πάνε.

Εγώ είμαι οικονομολόγος όποτε ξέρω ότι για να διαγράψω κάτι από το Ε9 πρέπει να υπάρχει αιτιολογία ειδικά μετά το 2014.

Πηγα στο χωριό και είπα σε όλους για δωρεά και έβαλαν τα γέλια. Ξέρεις πόσα τέτοια αγροτεμάχια έχουμε όλοι εδώ μου είπαν...

Πραγματικά δεν ξερω και δεν ξέρει καμία αρμόδια αρχή.

Ολα αυτά τα έχω ρωτήσει εγγράφως και έχω πάρει απαντήσεις " πέρα βρέχει"

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, kotor9 said:

Εγώ είμαι οικονομολόγος όποτε ξέρω ότι για να διαγράψω κάτι από το Ε9 πρέπει να υπάρχει αιτιολογία ειδικά μετά το 2014.

Πηγα στο χωριό και είπα σε όλους για δωρεά και έβαλαν τα γέλια. Ξέρεις πόσα τέτοια αγροτεμάχια έχουμε όλοι εδώ μου είπαν...

Πραγματικά δεν ξερω και δεν ξέρει καμία αρμόδια αρχή.

Ολα αυτά τα έχω ρωτήσει εγγράφως και έχω πάρει απαντήσεις " πέρα βρέχει"

Ως έσχατη λύση σκέφτομαι όταν έρθει στη Θεσπρωτία το κτηματολόγιο (άγνωστο πότε) να παω να κάνω δήλωση σε μια τυχαία περιοχή κάργα δασική (ΔΔ) να φάω απόρριψη και με αυτό να διαγράψω από Ε9.

Το θέμα είναι ότι εγώ έχω μόνο το ένα τεταρτο . Τα άλλα τρία ανήκουν στα ξαδέρφια μου που ζουν Αθήνα (εγώ ζω Θεσπρωτία πλέον) και ενώ τους ενημερωσει  για το χάλι της υπόθεσης επιμένουν να ψάξουμε να βρούμε που είναι ο αγρός  μη χάσουμε την περιουσία!!!!

Θα τους δώσω λοιπόν 4 συντεταγμένες σε μια natura και άντε γεια.

Αν έχει κάποιος άλλες ιδέες δεκτές.

Και ευχαριστώ για την προηγούμενη απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

οπότε πλαν Β (δεν το δηλώνεις στο κτηματολόγιο)

και ξεκινάς και πλάν C. (παπάς της ενορίας σου. Μη το υποτιμάς. Η εκκλησία σκέφτεται με λογική αιώνες μετά και πριν)

 

διότι μέχρι να καταπέσει υπερ του Δημοσίου όσα δεν έχουν δηλωθεί στο κτηματολόγιο ουδείς γνωρίζει το πότε..... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.