Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύγκριση φωτοβολταϊκών πλαισίων


kostinio11

Recommended Posts

Καλημέρα,

η διαφορά ανάμεσα σε ένα Κινέζικο και ένα Γερμανικό πάνελ έχει να κάνει κυρίως με την αξιοπιστία σε βάθος χρόνου, και τα δύο αποδίδουν ενδεχομένως το ίδιο. Βέβαια Κινέζικο με Κινέζικο έχει διαφορά, άλλο πανέλο το suntech και άλλο το phonoSolar, διαφορετική ποιότητα κατασκευής. H άποψη μου είναι ότι όταν κάνεις μία εγκατάσταση που θες να αντέξει για 25 χρόνια βάζεις ένα καλό πλαίσιο για να μειώσεις τις πιθανότητες φθορών, π.χ Aleo,Schuco, Conergy, Sanyo....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν εστιάζω τόσο στο όνομα όσο στο after sales service με ορίζοντα 25ετίας. Εγώ για αυτό θα προτιμούσα πχ το schueco από το τυχαίο κινέζικο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν εστιάζω τόσο στο όνομα όσο στο after sales service με ορίζοντα 25ετίας. Εγώ για αυτό θα προτιμούσα πχ το schueco από το κάθε κινέζικο.

 

Οι κατοιγοριες ειναι 5.

 

1)Γερμανικα πχ solarworld,schott ktl

2)Γερμανικα που φτιαχνονται στην Κινα , Γερμανοκινεζικα! Schuco , Luxor ktl..

3)Αμερικανικα οπως Sunpower ktl

4)Γιαπωνεζικα πχ Sanyo ktl

5)Κινεζικα Suntech ktl...

 

Αυτες ειναι οι μεγαλες αγορες PV.

Εαν θελεις κατι το ποιοτικο (θεωριτικα παντα) δεν πας στην κατηγορια 2 κ σε δευτερη φαση στην 5.

Αποψη μου εαν θελεις να παρεις γερμανοκινεζικο θα σου ελεγα να παρεις Ελληνικο!

Τωρα αν θελεις κατι εξιδικευμενω τεχνολογικα κτλ πας στην Γιαπωνεζικη τεχνολογια που σαφως και θα υπερβεις το κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλημέρα.

 

Ποια είναι γνώμη σας και η εμπειρία σας από πάνελ της

 

Suntech

  • Aleo

Kyocera

 

Κάποιοι μπορεί να διαφωνούν σχετικά με την δυσφήμιση ή την διαφήμιση κάποιων εταιρειών, οι καλές ή κακές εμπειρίες όμως από κάποιες εταιρείες αν δεν ακουστούν εδώ μεταξύ μας, πού θα ακουστούν;

 

Χρειάζομαι την γνώμη σας γιατί θέλω να επιλέξω για μία νέα εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

@τηοι6959

Το ποιοτικό είναι μεγάλη κουβέντα. Το θέμα είναι σε 19 χρόνια από σήμερα πως θα μπορεί να με βοηθήσει η εταιρεία αν δεν έχει αντιπροσωπία στην Ελλάδα πια; Ή ακόμα χειρότερα αν έχει κλείσει;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλημέρα.

 

Ποια είναι γνώμη σας και η εμπειρία σας από πάνελ της

 

Suntech

  • Aleo

Kyocera

 

Κάποιοι μπορεί να διαφωνούν σχετικά με την δυσφήμιση ή την διαφήμιση κάποιων εταιρειών, οι καλές ή κακές εμπειρίες όμως από κάποιες εταιρείες αν δεν ακουστούν εδώ μεταξύ μας, πού θα ακουστούν;

 

Χρειάζομαι την γνώμη σας γιατί θέλω να επιλέξω για μία νέα εγκατάσταση.

Ειναι ανομοια αυτα που συγκρινεις (κοστος) οποτε δεν συγκρινονται.

Πρωτα δες ποσα χρηματα θες να ξοδεψεις κ επειτα επιλεγεις κ πανελ.

Link to comment
Share on other sites

@τηοι6959

Το ποιοτικό είναι μεγάλη κουβέντα. Το θέμα είναι σε 19 χρόνια από σήμερα πως θα μπορεί να με βοηθήσει η εταιρεία αν δεν έχει αντιπροσωπία στην Ελλάδα πια; Ή ακόμα χειρότερα αν έχει κλείσει;

 

Σε 19 χρονια το κρυσταλικο πανελ που θα χρησημοποιησεις ισως να μην υπαρχει,

αλλα κ αν υπαρχει θα εχει παρα πολυ χαμηλη τιμη οποτε δεν υπαρχει θεμα.

Κανεις δεν μπορει να σου το απαντησει αυτο οποτε βγαινει ως κριτιριο αγορας...

Αυτο που θελω να επισημανω ειναι να μην πληρωνετε τα Γερμανοκινεζα για Γερμανικα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν εστιάζω τόσο στο όνομα όσο στο after sales service με ορίζοντα 25ετίας. Εγώ για αυτό θα προτιμούσα πχ το schueco από το τυχαίο κινέζικο.

Σταυρο δεν ανέφερα τυχαίο κινέζικο, suntech και yingli ανέφερα, τα schueco τα ξέρω και τα έχω χρησιμοποιήσει και ένα απο τους λόγους του παραπάνω premium της τιμής είναι το after sales support.

 

όσο για το φίλο που εντάσει τα Schott στην κατηγορία Α θα πρότεινα να δει τα country of origin του κάθε πανέλ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

 

+1 στον jsk για τα country of origin του κάθε πλαισίου

 

ίσως δεν εχω δικαίωμα να μιλώ, αλλά υποφέρουμε από εταιρείες γερμανικές που κατασκευάζουν και αλλού. Παραπληροφόρηση σε όλο το μεγαλείο. Τουλάχιστον να ξέρουμε τι παίρνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.