Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύγκριση φωτοβολταϊκών πλαισίων


kostinio11

Recommended Posts

και γω τα S-energy πέρασα στο σπίτι αν και το σύστημα μπήκε από τα μέσα Σεπτεμβρίου και δεν έχω άποψα για απόδοση το καλοκαίρι.

 

η... αντοχή τους φάνηκε το χειμώνα όπου μάζεψαν πάρα πολύ χιόνι, (αν θυμάστε που έκλεισε η Εγνατία για δύο μέρες στην Κοζάνη).

Φοβήθηκα τόσο που ανέβηκα και τα καθάρισα, σε κάποια σημεία πρέπει να είχε και 70-80 πόντους χιόνι!

 

εν τέλει όλα καλά από θέμα αντοχής...

το περιεργο θα ηταν να ειχαν προβλημα, η αντοχη σε τοσο χιονι που μας λες θεωρειται δεδομένη. Νομιζω οτι η μηχανικη αντοχη ειναι απο τα τελευταια συγκρισιμα χαρακτηριστικα, ολα λιγο πολυ αντεχουν εκτος αν πεσει πανω τους π.χ. κανενας βραχος απο κατολισθηση...

 

Ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε ακουσει ή ακομη δει ή δοκιμασει τα JURAWATT , μου εχουν κανει προσφορα με τετοια πάνελ και ισχυριζονται οτι ειναι κορυφαιας απόδοσης (ενταξει ολοι αυτο λενε λιγο πολυ) και προπάντων...Made in Germany...

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

τα panels SUNWORX ειναι γερμανικά καθαρόαιμα "Made in Germany" ή γερμοανοκινέζικα ?

Τι γνώμη έχετε για την ποιότητα / απόδοσή τους ?

 

Ευχαριστώ.

Γερμανικά καραμπινάτα guarantee , ποιότητα άριστη και απόδοση πάρα πολύ καλή. Edited by Brandon
Link to comment
Share on other sites

Εάν σα μηχανικοί δε μπορούμε να διακρίνουμε τη διαφορά ανάμεσα σε βαθμούς Κελσίου και Κέλβιν τότε ας δουλέψουμε σα σερβιτόροι.!!

 

Χα χα..Αλλά καμιά φορά το προφανές μας δυσκολεύει περισσότερο από το εξειδικευμένο.To Suntech STP-Vd 280Wp έχει θερμοκρασιακό συντελεστή Pmax -0,44%/K και πέρσι είχαν -047%/K νομίζω.

 

Πάντως παρατηρώ κι εγώ νέες εταιρείες όπως π.χ. sunworx με βελτιωμένο συντελεστή -0,38%/K!!! για το πολυκρυσταλικό του,και γενικά είναι προσεγμένο πανέλο με προστασία IP67,MC4 connectors κι εγγύηση απόδοσης στα 12 χρόνια 90% κτλ.

 

Αντίστοιχα παρατηρώ την aleo(από τα καλά φ/β πλαίσια) που έχει μείνει με συντελεστή -0,46%/Κ,IP65,MC3 connectors και εγγύηση απόδοσης στα 10 χρόνια 90%.

 

Τώρα θα μου πεις ο connector κάνει τη διαφορά?Δε νομίζω αλλά συνολικά όντως νέες εταιρείες "δείχνουν" καλά στοιχεία εκτός εάν είναι εν μέρη ψευδή.

συμφωνώ για το Sunworx προσεγμένο πάνελ το χω δει σε φίλο μου, πάει πολύ καλά σε σχέση με τα άλλα.

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις επαναλαμβάνοντας τα ίδια.

Επίσης, αποφύγετε την παράθεση ολόκληρων μηνυμάτων.

Δείτε τους κανόνες συμμετοχής.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

εχουμε μετρητικα στοιχεια για τα sunworx?

εχει δουλεψει κανεις τα energetika? αυστριακα πανελς 100%

 

Η σανυο κλεινει εργοστασιο στις ΗΠΑ

«Λουκέτο» μετά από 9 περίπου χρόνια λειτουργίας αποφάσισε να βάλει η ιαπωνική εταιρία φωτοβολταϊκών Sanyo στο εργοστάσιό της στο Carson της Καλιφόρνια, μη μπορώντας να ξεφύγει από το γενικότερο δυσμενές κλίμα που χαρακτηρίζει τον κλάδο στις ΗΠΑ.

Όπως ανακοίνωσε o εκπρόσωπος της εταιρίας, Aaron Fowles, η παραγωγή θα σταματήσει στο τέλος Μαρτίου, προκειμένου να συμπέσει με το τέλος του οικονομικού έτος.

Η εταιρία σχεδιάζει να ρευστοποιήσει τα περιουσιακά στοιχεία και να κλείσει οριστικά το εργοστάσιο τον ερχόμενο Οκτώβριο.

Σύμφωνα με την εταιρία, αιτία για τη διακοπή λειτουργίας της εν λόγω μονάδας ήταν η πρόθεση της εταιρίας να μετατοπίσει τη στρατηγική της ώστε να ανταγωνιστεί τους μεγάλους της αντιπάλους οι οποίοι προέρχονται από την Κίνα.

Σημειώνεται ότι η συγκεκριμένη απόφαση της εταιρίας οδηγεί στην ανεργία 140 εργαζόμενους, οι οποίοι αποτελούν το 40% του εργατικού δυναμικού του ομίλου στις ΗΠΑ.

Edited by electro80
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το αντικείμενο και δεν γνωρίζω, μια απλή ερώτηση θέλω να κάνω.

Υπάρχουν καθαρά Ελληνικά ΦΒ πάνελ? Να κατασκευάζονται Ελλάδα εννοώ!

Link to comment
Share on other sites

Ποιός είπε ότι είναι καθαρά;;;; Αν εννοείται όλα τα υλικά να προέρχονται από Ελλάδα τότε σίγουρα ΟΧΙ. Όπως και τα καθαρόαιμα λυκόσκυλα .... εεε γερμανικά πάνελ που γράφετε δεν είναι τόσο καθαρόαιμα αλλά κάνουν κάποιες φορές framing στη Γερμανία. Και τα conergy power plus στην πραγματικότητα κατασκευάζονται στην Πολωνία. Δε σημαίνει τίποτα για την ποιότητα αυτό αλλά ας έχουμε ξεκάθαρη εικόνα των πραγμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.