Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύγκριση φωτοβολταϊκών πλαισίων


kostinio11

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να χρησημοποιησω τα Πανελ της Silcio (Ελληνικα) εχουν πολυ καλα χαρακτηριστικα κ γερμανικη γραμμη παραγογης.

Βασικα εκλεινα προς γερμανικες εταιριες Schott - Solarworld τα οποια εχουν 2000-3000 +φπα πανω! στα 10kw.

http://www.silcio.gr/pdf/SILCIOmonofilloGRGeneral.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλάμε για στέγες και επειδη οι διαφορές στα ποσά δεν είναι μεγάλες εγω προτείνω πολυ γνωστά πάνελ και εταιρείες που θα υπάρχουν σίγουρα και μετά παο 15 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να εμπλουτίσω λίγο τον προβληματισμό αναφέροντας ότι εκτός από τα κινέζικα και γερμανικά, υπάρχουν επίσης και φωτοβολταϊκά πάνελ από χώρες όπως Ιαπωνία, Κορέα, Ισπανία, Ταϊβάν, Αμερική, Ιταλία, Ελβετία, δεν θα ήθελα στο σημείο αυτό να αναφέρω μάρκες για ευνόητους λόγους. Θα ήταν ευχής έργο έαν υπήρχε κάποιο συγκεντρωτικό για τις πωλήσεις ή το μερίδιο αγοράς το οποίο καλύπτει κάθε εταιρία. Ή αντίστοιχα κάποιος τεχνικός πίνακας αξιολόγησης.

Link to comment
Share on other sites

ένας συγκριτικός πίνακας θα ήταν πραγματικά πολύ καλό εργαλείο,Με λίγο ψάξιμο βρίσκεις πηγές εξωτερικού για μερίδια αγοράς. Υπάρχουν και 1-2 σελίδες που έχουν πολλά πάνελ και που κάνεις σύγκριση μέχρι 5 πάνελ νομίζω τα τεχνικά τους στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να χρησημοποιησω τα Πανελ της Silcio (Ελληνικα) εχουν πολυ καλα χαρακτηριστικα κ γερμανικη γραμμη παραγογης.

Βασικα εκλεινα προς γερμανικες εταιριες Schott - Solarworld τα οποια εχουν 2000-3000 +φπα πανω! στα 10kw.

http://www.silcio.gr/pdf/SILCIOmonofilloGRGeneral.pdf

 

 

Δε νομίζω οι τιμές τους είναι ανταγωνιστικές.Απ όσο θυμάμαι παλαιότερα ήταν αρκετά υψηλή και δεν ασχοληθήκαμε πάλι με ελληνικά πανέλα αν και θα το θέλαμε πολύ.Σε τι τιμή είναι τώρα?

 

Τότε που το ψάξαμε ίδια τιμή είχαν με αρκετά Γερμανικά πάνελ.Που θα έπρεπε θεωρώ,τουλάχιστον στην ελληνική αγορά να κάνουν άλλες τιμές.Κι επιπλέον εγγύηση υλικού 5 έτη σε σχέση άλλων εταιρειών όπου έχουν 10+ χρόνια δεν είναι κάτι που σε οδηγεί να τα προτιμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οι τιμές τους είναι ανταγωνιστικές.Απ όσο θυμάμαι παλαιότερα ήταν αρκετά υψηλή και δεν ασχοληθήκαμε πάλι με ελληνικά πανέλα αν και θα το θέλαμε πολύ.Σε τι τιμή είναι τώρα?

 

Τότε που το ψάξαμε ίδια τιμή είχαν με αρκετά Γερμανικά πάνελ.Που θα έπρεπε θεωρώ,τουλάχιστον στην ελληνική αγορά να κάνουν άλλες τιμές.Κι επιπλέον εγγύηση υλικού 5 έτη σε σχέση άλλων εταιρειών όπου έχουν 10+ χρόνια δεν είναι κάτι που σε οδηγεί να τα προτιμήσεις.

 

Σε συγκριση με Γερμανικα πανελ που κατασκευαζονται στη Γερμανια εχουν διαφορα στην τιμη, με Γερμανικα που κατασκευαζονται στην κινα εχουν παραπλησιες τιμες.Θα προτιμουσα ενα Ελληνικο παρα ενα 'Γερμανικο' που κατασκευαζεται στην κινα...Οσο για τα 10 χρονια εγγυηση δεν νομιζω οτι ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα , ψαξτω λιγο.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ρωτήσω αν έχετε ακούσει για πάνελ της εταιρείας Motech? είναι μεγάλη εταιρεία, αν δεν κάνω λάθος είναι Ινδικά. Και είναι εταιρεία η οποία προμηθεύει με πυρίτιο τις άλλες εταιρείες που κατασκευάζουν πάνελ, ισχύει? Εχει μεγάλο μερίδιο αγοράς εγκαταστημένο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.