Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύγκριση φωτοβολταϊκών πλαισίων


kostinio11

Recommended Posts

Μιλας για τα Heckert Solar?Στειλε pm τι θελεις ακριβως,να σου πω.

Οσο για τα ινβερτερς sma ειναι οι πιο διαδεδομενοι ινβερτερς που χρησιμοποιουνται στα διασυνδεδεμενα και οχι μονο φωτοβολταικα συστηματα.

Link to comment
Share on other sites

....Για παράδειγμα η ΑLEO έχει θυγατρική κινέζικη και φέρνει και κινέζικο ΔΙΚΟ ΤΗΣ πάνελ το οποίο προφανώς θα παρακολουθείται με γερμανικά πρότυπα στη γραμμή παραγωγής...

 

Επειδή επικρατεί μία σύγχυση περί των "Κινέζικων" ALEO, σας πληροφορώ ορμώμενος από την αναφορά σου ότι τα ALEO είναι Γερμανικά και τα AVIM By ALEO είναι Κινέζικα (με Γερμανικές προδιαγραφές) και βέβαια με διαφορετικά χαρακτηριστικά. Και από όσο γνωρίζω, στην Ελλάδα έρχονται μόνο σε μεγάλη παραγγελία και ΟΧΙ για μικρές ποσότητες (π.χ. 10kW).

Link to comment
Share on other sites

προς tsilena: πρωτα από ολα να σε ευχαριστήσω για τα posts σου που ειναι ιδιαίτερα αξιόλογα. Απλα θα ήθελα να σου δωσω την εξης διευκρινιση. το καθεστώς στην Κίνα,αναφέρει το εξης. Ενα εργοστάσιο στην Κινα πρέπει να ανηκει κατα τουλάχιστον 51% σε κινέζικα συμφέροντα. Με εξαίρεση δύο περιοχές της κινας, που αν δεν κανω λάθος ειναι το PINGHU και το Yunan (για "κάποιους" εκεί εφτασε ο Μ.Αλεξανδρος!! δηλαδή μιλάμε για τα βάθη της κινας). Ενας απο τους λόγους που η Κινα δεν μπαίνει στον παγκόσμιο οργανισμό εμπορίου ειναι αυτος!

 

Ετσι ναι μεν οι ευρωπαικές εταιρειες ζητάνε καλύτερες προδιαγραφές αλλα νομίζω ότι συνήθως δεν τις παίρνουν, είδικά εαν σκεφτείς οτι οι συμφωνίες αυτές κλείνονται απο ανθρώπους (sales manager) που κοιτάνε μεγιστοποίηση του κερδους, καθώς οι εποχές που οι πολυεθνικές κοιτούσαν να κρατήσουν αξιολογο όνομα εχουν παρέλθει. Αρα επετρεψέ μου να διαφωνήσω στην ακρίβεια των προδιαγραφων. Φασόν αγοράζουν οι ανθρωποι, αλλα φυσικά υπάρχουν και εργοστάσια στην κινα που τα προϊόντα τους ειναι πολύ καλά

η μεγάλη διαφόρα βρίσκεται στο μέγεθος των εργοστασιών που ειναι πολύ μεγάλα και οδηγεί σε οικονομίες κλίμακας, αφου όταν το φτιάχνουν στοχεύουν πρώτα στην δικιά τους αγορά, που ειναι ήδη τεράστια και εχει τεράστια περιθώρια. συν το παιχνίδι που γίνεται με τις σπάνιες γαίες απο την κινα!

 

Σχετικα τωρα με τα γερμανοκινέζικα πάνελ η προσωπική μου εκτίμηση ειναι οτι αφού αυτοί σέρνουν τον χορό στις μειώσεις τιμών (πραγμα που γίνεται συνεχώς τελευταία), μάλλον δείχνει ότι τα προιόντα τους ήταν κινέζικα-κινέζικα απλά τα πουλούσαν με πολύ μεγάλο κέρδος!!! :evil:

και τώρα που δεν εχουν κίνηση ξεπουλάνε!

 

εγω χρησιμοποιώ silcio και schueco, αλλά εχω εγκαταστάσεις με LG-mono, και SCHOTT.

 

Μες το καλοκαίρι τα silcio σφυράνε! τα schueco απλά ικανοποιητικά και τα υπόλοιπα πανε πολύ καλά, ολες οι εγκαταστάσεις μου ειναι στον Εβρο σε μια ακτίνα 50 χλμ. εχω φτιάξει 15 δεκαράκια.

η επιλογή του πανελ εχει να κανει και με την εξυπηρέτηση, οταν μεχρι το 2010 οι γερμανοί/ γερμανο-κινέζοι σε μικρούς σαν και εμενα δεν εδιναν σημασία, αλλα τώρα μας κυνηγάνε.... δεν νομίζω ότι εαν προκύψει θέμα εγγυησεις θα με εξυπηρετήσουν..

 

στην διαθεση σας για οποιοδήποτε σχόλιο.

 

 

Αποφύγετε την άσκοπη παράθεση ολόκληρων, μακροσκελών, μηνυμάτων. Βλέπε Κανόνες Συμμετοχής Νο6

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφονησω με τον kristorepoulos τα Silcio τα εχω εγκατεστημενα σε στεγη με 2 προσανατολισμους 6kw ΝΑ 4 kw NΔ και το καλοκαιρι εχουν καλητερη αποδοση απο τα Schueco τα οποια εχουν καθαρα προσανατολισμο Ν σε δωμα και οι δυο εγκαταστασεις εινα στην ιδια περιοχη.Δεν βλεπω λοιπον το λογο να βαλεις γερμανοκινέζικα η ακομη κ γερμανικα τα οποια εχουν τις ιδιες ακριβος εγγυησης.Ποσο μαλλον που τα silcio ειναι κ Ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

@kristorepoulos

 

ενδιαφέροντα όσα μας λέτε, αλλά επειδη κάποιες φορές μερικά μηνυματα ειναι άλλοτε χτυπητές άλλοτε συγκεκαλυμένες διαφημiσεις , ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΝΝΟΩ ΕΣΑΣ,αν μπορειτε στηρίξτε τις διαπιστώσεις σας με καποια πιο χειροπιαστά δεδομένα, οπως πχ από το sunnyportal.

 

Ειδικά μου έμεινε οτι τα schueco εχουν απόδοση στο μέσο όρο, ενώ τα silcio σφυράνε! Πάντως τα schueco συμφωνα με όσα λεγονται, έχουν από τις καλύτερες αποδόσεις, το οποιο το διαπιστώνει κανείς εύκολα και από το sunnyportal. Τα silcio από την άλλη ειναι ενα ερωτηματικό και ο καθένας μπορει να ισχυρίζεται ότι θέλει,χωρις να σημαινει οτι έχει δίκιο ή άδικο. Ναι, τα schueco φτιάχνονται Κινα αλλά όταν από τα στοιχεία φαινεται οτι αποδίδουν σχεδόν top ,χωρίς να βάζουμε μέσα ειδικές περιπτώσεις όπως SANYO, τότε αυτό ισως δε σημαινει πολλά πράγματα. Αν λαβουμε υποψη και τη δεκαετή εγγυηση για μια εταιρεια ακμάζουσα και εδραιωμένη σε πολλές δραστηριότητες , συν την εμφανώς μειωμένη τιμη σε σχεση με καθαροαιμα γερμανικά, ε δεν μπορεις να τη διαγράψεις και τόσο ευκολα απο τις πρωτες θέσεις στη λιστα με τις επιλογές σου

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι είναι μάλλον άδικο και λάθος το να συγκρίνουμε τις αποδόσεις των διαφόρων κατασκευαστών από συστήματα σκεπών καθώς πολλοί παράγοντες επηρεάζουν την απόδοση τέτοιων συστημάτων (κλίση, προσανατολισμός, σκιάσεις κτλ). Καλύτερα να συγκρίνουμε εγκαταστάσεις φ/β πάρκων, αλλά τελικά νομίζω ότι τα αποτελέσματα των μετρήσεων του περιοδικού Photon είναι ίσως το μόνο εργαλείο που (τουλάχιστον εμένα) βοήθησε να εξάγω κάποια συμπεράσματα για την απόδοση (παραγωγή ενέργειας) για διάφορα πάνελ.

* Το Photon διεξάγει μηνιαία μετρήσεις παραγωγής kWh/kW για φ/β πλαίσια διαφόρων κατασκευαστών.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο και πιο "απλό" τέστ που μπορει να γίνει ειναι να τοποθετηθει κάθε πανελ υπό ένταση ακτινοβολίας 200 /400/600/800/1000 W/m2 και σε κάθε ένταση να μετράται η Pmpp σε θερμοκρασία κυψέλης 10/20/30/40/50/60 οC.

 

:idea: Θα ήταν πολύ πρωτότυπη ιδέα ο ΣΕΦ να δίνει ένα μικρό χρηματικό έπαθλο σε φοιτητές Φυσικούς ή Ηλεκτρολόγους που θα επέλεγαν να έχουν για διπλωματική εργασία αυτές τις μετρήσεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα ,πχ ανά εξάμηνο,ουτως ώστε να ανανεώνεται κιόλας η λίστα των εξεταζόμενων πάνελ.Έτσι κι εμείς θα είχαμε μια εγκυρη και πλήρη βάση δεδομένων χωρίς να περιμένουμε μετρήσεις από (ισως ελεγχόμενα) περιοδικά και οργανισμούς .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.