Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενημέρωση φακέλου αδείας


Recommended Posts

2 ώρες πριν, Didonis said:

Γνωρίζεις αν είναι επιτρεπτό απλή ενημέρωση φακέλλου, σε άδεια του 1978 που έχει γίνει και παραλαβή? 

Με τι ΓΟΚ ή ΝΟΚ θα πας?

Μα δεν αλλάζει το διάγραμμα κάλυψης για να πάω με κάποιον ΓΟΚ.

Αν γίνεται απλώς θα ενημέρωνα τις κατόψεις ως προς την αλλαγή

Δεν ξέρω βέβαια αν χρειάζεται για στατικά, λόγω του ότι κλείνει τρύπα του ασανσερ σε σχέση με την άδεια, που λογικά θα είχε περιμετρικά τοιχίο.

Αλλιώς θα κάνω τακτοποίηση

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω εκδώσει ηλεκτρονική άδεια κατ.3 και ενώ έχω περάσει τον έλεγχο φορολογικών και έχω θεωρήσει το στέλεχος για σύνδεση και έναρξη εργασιών, διαπιστώνω ότι στη σειρά σχεδίων που έχω ανεβάσει και βγαίνει με το barcode δεν έχω βάλει τη σφραγίδα του μηχανικού!! 😑

Μπορώ να προχωρήσω σε ενημέρωση και να ανεβάσω εκ νέου τα σχέδια σφραγισμένα ή κάνω κάποια άλλη διαδικασία ?

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2019 at 5:18 ΜΜ, steve100 said:

Σε 3ώροφη οικοδομή με άδεια 1978 το ασανσερ ...

 

On 3/8/2019 at 12:17 ΠΜ, steve100 said:

Μα δεν αλλάζει το διάγραμμα κάλυψης για να πάω με κάποιον ΓΟΚ.

.....

...τρύπα του ασανσερ σε σχέση με την άδεια, που λογικά θα είχε περιμετρικά τοιχίο.

...

Δεν μου απάντησες όμως αν γνωρίζεις αν είναι επιτρεπτή απλή ενημέρωση σε άδεια του 1978 …

Πέρα απ’ αυτό.

Το 78 ήταν πιο χαλαρά με ΓΟΚ 73 η υποχρέωση ανελκυστήρα

Από ΓΟΚ 85 μετά υπάρχει υποχρέωση με βάση το ύψος του κτιρίου και τους ορόφους….

Αρα αυτά είναι είναι ενας έλεγχος που μπορεί να περιγραφή μόνο στο Διάγραμμα Κάλυψης ή Δόμησης τώρα και όχι σε κάτοψη. Αρα αυτό πως συμπεράνεις ότι δεν θα απαιτηθεί ΔΔ?

Και πιο σημαντικό απ’ όλα… εδώ λες πιθανότητα να έχουν καταργηθεί τοιχία. Δηλαδή φέροντα οργανισμό….

Αν ισχύει αυτό και δεν το έδειχνε σκέτη οπή με απλούς τοίχους πληρώσεως τότε το διάγραμμα κάλυψης θα είναι το μικρότερο πρόβλημα σου αφού δεν θα εχεις απαλλαγή από επανέλεγχο στατικής μελέτης….

Οπότε ή μας διαφωτίζεις με κάτι που δεν εχουμε στα δεδομένα ή ακολουθείς την σοφή συμβουλή του tetris….

Οι πρόσφατοι νόμοι περί αυθαιρέτων όλα τα μασάνε και όλα τα χωνεύουν….

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, Didonis said:

 

Δεν μου απάντησες όμως αν γνωρίζεις αν είναι επιτρεπτή απλή ενημέρωση σε άδεια του 1978 …

Πέρα απ’ αυτό.

Το 78 ήταν πιο χαλαρά με ΓΟΚ 73 η υποχρέωση ανελκυστήρα

Από ΓΟΚ 85 μετά υπάρχει υποχρέωση με βάση το ύψος του κτιρίου και τους ορόφους….

Αρα αυτά είναι είναι ενας έλεγχος που μπορεί να περιγραφή μόνο στο Διάγραμμα Κάλυψης ή Δόμησης τώρα και όχι σε κάτοψη. Αρα αυτό πως συμπεράνεις ότι δεν θα απαιτηθεί ΔΔ?

Και πιο σημαντικό απ’ όλα… εδώ λες πιθανότητα να έχουν καταργηθεί τοιχία. Δηλαδή φέροντα οργανισμό….

Αν ισχύει αυτό και δεν το έδειχνε σκέτη οπή με απλούς τοίχους πληρώσεως τότε το διάγραμμα κάλυψης θα είναι το μικρότερο πρόβλημα σου αφού δεν θα εχεις απαλλαγή από επανέλεγχο στατικής μελέτης….

Οπότε ή μας διαφωτίζεις με κάτι που δεν εχουμε στα δεδομένα ή ακολουθείς την σοφή συμβουλή του tetris….

Οι πρόσφατοι νόμοι περί αυθαιρέτων όλα τα μασάνε και όλα τα χωνεύουν….

Τελικά το πήγα με τακτοποίηση και ήδη το έχω χωνέψει. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε άδεια Κατ. 3 με βεβαίωση όρων δόμησης η οποία έχει εκδοθεί και εκκρεμεί ο τελικός έλεγχος από τον ελεγκτή δόμησης, οι εξωτερικές διαστάσεις του κτιρίου (και προς τις δύο διευθύνσεις) προέκυψαν κατα τη κατασκευή 10 εκ. μεγαλύτερες σε σχέση με τα σχέδια της άδειας. Ξεκινάω την αίτηση για ενημέρωση φακέλου και στο "Ανέβασμα εγγράφων" μου ζητάει να ανεβάσω μόνο Δηλώσεις ανάθεσης/ανάληψης και Τεχνική-Αιτιολογική έκθεση. Αρκεί να ανφερθεί στην Τ.Εκθεση η απόκλιση από τις διαστάσεις της άδειας; Και ο ελεγκτής θα κάνει τον έλεγχο με βάση τα σχέδια άδειας και την τεχνική έκθεση της ενημέρωσης;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παιδια καλησπερα! Μετα απο τελικο ελεγχο σε νεα οικοδομη αν ο ελεγκτης θεωρησει οτι πρεπει να γινει ενημερωση φακελου 1) μπορει η ενημερωση να γινει οποιαδηποτε στιγμη στο μελλον;;; 2) πρεπει να ξαναρθει ελεγκτης;; 3) θα βγει το ΠΕΚ για τελικη συνδεση με Δεη ή πρεπει να γινει πρωτα η ενημερωση;

Edited by giannisp
Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση ενημέρωσης δεν ξαναέρχεται ελεγκτής, το ΔΔ και τοπογραφικό δεν αλλάζουν και μπαίνουν τα νέα σχέδια της ενημέρωσης.  Θα γίνει ενημέρωση και μετά βγαίνει το ΠΕΚ, αν θυμάμαι καλά έχει κάποια προθεσμία η ενημέρωση. Δες τον 4495/17 στο κομμάτι των αδειών 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.