Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενημέρωση φακέλου αδείας


Recommended Posts

ν4495 Αρθρο 46

αα) αν διαπιστωθούν οι αναφερόμενες στην παρ. 10 του άρθρου 42 αλλαγές, τροποποιήσεις και αποκλίσεις δεν επιβάλλονται κυρώσεις, εφόσον ενημερωθεί εντός τριάντα (30) ημερών ο σχετικός φάκελος της άδειας δόμησης. Αν παρέλθει άπρακτη η ανωτέρω προθεσμία, η οικεία Υ.ΔΟΜ. επιβάλει μόνο τη διακοπή εργασιών,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ αυτο το σημειο το διαβασα αρα δεν ξαναρχεται ελεγκτης απλα πρεπει να γινει ενημερωση μεσα στον επομενο μηνα...αυτο καταλαβαινω εγω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Επειδή δεν γνωρίζω το θέμα θα ήθελα να με κατευθύνετε στο εξής: Ένας ιδιοκτήτης ισόγειου καταστήματος θέλει να το μετατρέψει σε κατοικία. Απαιτείται άδεια αλλαγής χρήσης ή αρκεί ενημέρωση φακέλου? Γνωρίζει κάποιος την διαδικασία? Για τις μετέπειτα εργασίες που θα γίνουν για την αλλαγή χρήσης πρέπει να γίνει κάποια περαιτέρω ενέργεια? Επίσης τα καταστήματα έχουν τζαμαρία αυτό θα αλλάξει σε πόρτα εισόδου και παράθυρο αυτό προβλέπεται?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sada said:

 Ένας ιδιοκτήτης ισόγειου καταστήματος θέλει να το μετατρέψει σε κατοικία. Απαιτείται άδεια αλλαγής χρήσης ή αρκεί ενημέρωση φακέλου? 

Υπάρχουν ηδη πολλες συζητησεις σχετικα με αυτο. Κάνε αναζήτηση στο φορουμ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα ήθελα να ρωτήσω άδεια δόμησης σε ισχύ για την οποία είχα έγκριση ΣΑ και άδεια εγκατάστασης από το Ανάπτυξης για βιοτεχνικό κτίριο και έχουν γίνει αλλαγές στις εσωτερικές διαρρυθμίσεις του μπορεί να πάει με ενημέρωση; Η απορία μου είναι γιατι οι αλλαγές αυτές δεν θα απαιτούσαν νέα έγκριση από τους παραπάνω φορείς αφού δεν αφορούν όψεις και θα γίνει γνωστοποίηση για την αδεια εγκατάστασης αλλά το άρθρο αναφέρει για εγκρίσεις από φορείς. Ποια είναι η άποψη σας;

Link to comment
Share on other sites

Από το Ανάπτυξης έτσι και αλλιώς θα πάρω αδεια μέσω του notifybusiness που θα κάνω γνωστοποίηση αλλα μπορώ να πάω με ενημέρωση; Και όχι αναθεώρηση; 

Link to comment
Share on other sites

βλέπω ότι σύμφωνα με την νομοθεσία καλός-κακός θα πρέπει να πας με αναθεώρηση (αφού το γράφει ξάστερα- ότι η ενημέρωση γίνεται όπου δεν απαιτούνται εγκρίσεις άλλων φορέων-Επομένως!) )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

έχω περίπτωση ενημέρωσης φακέλου για διόρθωση θέσης μιας περίφραξης στο Τοπογραφικό.

Έχω τις εξής ερωτήσεις:

1. Στο ηλεκτρονικό σύστημα, επιλέγω νέα οικοδομική άδεια κατηγορίας x σε συνέχεια προγενέστερης και τη συνδέω με την κυρίως οικοδομική άδεια ή με τον έλεγχο των φορολογικών που ήταν και η τελευταία πράξη ως Α/Α?

2. Έστω οτι προχωράω και ενημερώνω με το νέο Τοπογραφικό και τη σωστή απεικόνιση με τη σύμφωνη προφορική γνώμη της Πολεοδομίας, τις εργασίες τις συνεχίζω κανονικά με τον περιορισμό της ολοκλήρωσης της ενημέρωσης μέσα στον 1 μήνα από την ημερομηνία ελέγχου ή πρέπει να ολοκληρώσω την ενημέρωση πρώτα και μετά να συνεχίσω?

3. Θα πρέπει να ξαναέρθει Ε.Δ.?

4. (ερώτηση φιλοσοφική, άσχετη με τα παραπάνω)

Η νομοθεσία αναφέρει οτι αν έχω τροποποίηση του Δ.Δ. πρέπει να προβώ σε αναθεώρηση. Αναφέρει επίσης ότι για αποκλίσεις εως 2% και 10εκ στο κτήριο μπορώ να κάνω ενημέρωση. Έστω οτι έχω διαφορά 5εκ<10εκ στο κτήριο λόγω κατασκευαστικών αποκλίσεων και μέσα στο πλαίσιο του 2%. Πως θα κάνω ενημέρωση αφού αυτά τα 5εκ τροποποιούν όλα τα διαγράμματα υπολογισμού Σ.Δ./Κ/Σ.Ο. κλπ? Μήπως διορθώνω απλά κατόψεις και αφήνω το Δ.Δ. ίδιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακριβώς την ίδια περίπτωση... δήλωσα ως τύπο αίτησης αναθεώρηση, με προγενέστερη ηλεκτρονική τον έλεγχο των φορολογικών (υποχρεωτικά με πήγαινε εκεί θυμάμαι) και ως τύπος πράξης ενημέρωση. Στις επιμέρους περιπτώσεις τσέκαρα το: Ενημέρωση τροποποίησης μελετών χωρίς μεταβ. Διαγράμματος Κάλυψης

Εργασίες συνέχισα κανονικά, χωρίς ΕΔ αφού πρώτα είχα ρωτήσει και τον πολεοδόμο.

Μήπως αν έχεις αλλαγές στις διαστάσεις, να περιμένεις αν προκύψει και κάτι άλλο και να κάνεις μια αναθεώρηση στο τέλος;

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.