Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενημέρωση φακέλου αδείας


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ desptsouk για την απάντηση!

Δεν έχω αλλαγές στις διαστάσεις κτηρίου/οικοπέδου κλπ. Η περίφραξη έχει φανεί στο οικόπεδο του γείτονα ενώ είναι στο δικό μου. Δεν τροποποιώ τίποτα άλλο.

Το ερώτημα 4 ήταν καθαρά φιλοσοφικού περιεχομένου γιατί σκεφτόμουν οτι αυτές οι όποιες αποκλίσεις του 2% που περιγράφει η νομοθεσία, όταν υπάρχουν, τροποποιούν το Δ.Δ. και επομένως αποκλείουν την ενημέρωση φακέλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πρόκειται να γίνει μία μεταβίβαση ακινήτου ως οικόπεδο με κατεδαφιστέο κτίσμα για το οποίο έχει εκδοθεί άδεια κατεδάφισης.

Μετά τη σύνταξη του συμβολαίου ειπώθηκε οτι πρέπει να γίνει ενημέρωση του φακέλου της αδείας με το όνομα του νέου ιδιοκτήτη έτσι ώστε ο νέος ιδιοκτήτης να προχωρήσει και στην κατεδάφιση του κτίσματος. Καταλαβαίνω οτι η σωστή οδός είναι η επικοινωνία με τον επιβλέποντα μηχανικό αλλά μήπως θα μπορούσε κάποιος από την εδώ κοινότητα να με πληροφορήσει το τι θα πρέπει να περιμένει ο νέος ιδιοκτήτης?

Η διαδικασία την ενημέρωσης είναι εύκολη διαδικαστικά (η αδεια έχει εκδοθεί απο το e-adeies)? ή αποτελεί χρονοβόρα διαδικασία?

Ο νέος ιδιοκτήτης χρειάζεται να προσκομίσει κάτι επιπλέον πέρα του νέου τίτλου ιδιοκτησίας?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1 ώρα πριν, feidelliou said:

καλησπέρα! στην ενημέρωση ανεβάζω φωτογραφίες πριν κάνω τις εργασίες ή μετά;!

ευχαριστώ!!

όταν πρόκειται για εργασίες δεν κάνεις ενημέρωση αλλά αντίστοιχη άδεια...

Link to comment
Share on other sites

έβγαλα την άδεια, και απαιτείται ενημέρωση της άδειας μετά από τη ΕΕΔΜΚ για εσωτερικές διαρρυθμίσεις, για αυτό ρωτάω!

 

Link to comment
Share on other sites

κακώς εξέδωσες Ε.Ε.Δ.Μ.Κ ενώ είχες Ο.Α σε ισχύ. Η ΚΥΑ περί μικρής κλίμακας αναφέρει ότι αυτό απαγορεύεται.

Όταν έχουμε Ο.Α σε ισχύ προβαίνουμε απ΄ευθείας σε ενημέρωση φακέλου

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, δεν είπα ποτέ ότι έχω άδεια σε ισχύ. Η τελευταία άδεια που εκδόθηκε για το ακίνητο έκλεισε το 2004. 

Link to comment
Share on other sites

Τότε παιδιά μου, εγώ ο παππούς, να σας ζητήσω και τις συγνώμες μου!

εγώ πάντως  άλλα ...κατάλαβα 

17 ώρες πριν, feidelliou said:

έβγαλα την άδεια, και απαιτείται ενημέρωση της άδειας μετά από τη ΕΕΔΜΚ για εσωτερικές διαρρυθμίσεις, για αυτό ρωτάω!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Σε διατηρητέο μπορώ να κάνω ενημέρωση φακέλου αρχιτεκτονικών ή πρέπει να περάσω πάλι εγκρίσεις Σ.Α., Νεωτέρων, Αρχαιολογία?

Η άδεια αφορά ανακαίνιση ,εσωτερικές διαρρυθμίσεις και προσθήκη σοφίτας εντός όγκου κτιρίου χωρίς να τροποποιούνται οι όψεις, θέση, δόμηση, κάλυψη, όγκος κτιρίου.

Η ενημέρωση αφορά εσωτερικές τροποποιήσεις, οι διατηρητέες όψεις παραμένουν ως έχουν. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.