Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενημέρωση φακέλου αδείας


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

μετά απο ΕΕΔΜΚ που θα βγάλω για διαχωρισμό διαμερίσματος σε δύο διαμερίσματα, απαιτείται ενημέρωση φακέλου αδείας. Γνωρίζει κάποιος ποια θα είναι τα δικαιολογητικά και σχέδια που θα μου ζητηθούν; Θα χρειαστεί για παράδειγμα να πάρει δύο ρολόγια της ΔΕΗ και δύο υδρόμετρα. Θα πρέπει δηλαδή να υποβάλω στην ενημέρωση μελέτη υδραυλικών, ηλεκτρολογικών και θέρμανσης ακόμη κ.α.;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάνω τακτοποίηση διώροφης μονοκατοικίας με υπόγειο, εντός οικισμού,  με οικοδομική άδεια του 1992, στην οποία το υπόγειο έγινε κατοικία και στους ορόφους έγιναν επεκτάσεις. Σκοπός είναι μετέπειτα ο διαχωρισμός της μια αρχικής ιδιοκτησίας σε τρεις οριζόντιες. Η συμβολαιογράφος μου ζήτησε να κάνω εκτός από τακτοποίηση  και ενημέρωση φακέλου (όπως λέει εύκολο είναι 1-2 μέρες δουλεία, προφανώς κάπου θα της είπαν για το e-adeies). Διαβάζω το αρ. 6 του Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΥΠΡΓ/48123/6983 – 31.7.2018 Διαδικασίες ηλεκτρονικής υποβολής αδειών και επίσης το αρ.28 του 4495 ««Ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας»: Είναι η διοικητική πράξη με την οποία καταχωρίζονται στο φάκελο των μελετών, ανεξάρτητα από το χρόνο ισχύος της οικοδομικής άδειας, τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης»

Στην περίπτωση μου το διάγραμμα κάλυψης προφανώς αλλάζει λόγω των αυθαιρέτων. Και λογικά όλη η σειρά μελετών. Και περιέχονται και μη σύννομα πλέον τμήματα. Απαιτείται ολη αυτη η κατάθεση σχεδίων για την ενημέρωση της κάτοψης με σκοπό τη σύσταση οριζοντίου; Στην ουσία είναι ενας νέος φάκελος απο την αρχή. Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, neo83_gr said:

Καλησπέρα, κάνω τακτοποίηση διώροφης μονοκατοικίας με υπόγειο, εντός οικισμού,  με οικοδομική άδεια του 1992, στην οποία το υπόγειο έγινε κατοικία και στους ορόφους έγιναν επεκτάσεις. Σκοπός είναι μετέπειτα ο διαχωρισμός της μια αρχικής ιδιοκτησίας σε τρεις οριζόντιες. Η συμβολαιογράφος μου ζήτησε να κάνω εκτός από τακτοποίηση  και ενημέρωση φακέλου (όπως λέει εύκολο είναι 1-2 μέρες δουλεία, προφανώς κάπου θα της είπαν για το e-adeies). Διαβάζω το αρ. 6 του Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΥΠΡΓ/48123/6983 – 31.7.2018 Διαδικασίες ηλεκτρονικής υποβολής αδειών και επίσης το αρ.28 του 4495 ««Ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας»: Είναι η διοικητική πράξη με την οποία καταχωρίζονται στο φάκελο των μελετών, ανεξάρτητα από το χρόνο ισχύος της οικοδομικής άδειας, τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης»

Στην περίπτωση μου το διάγραμμα κάλυψης προφανώς αλλάζει λόγω των αυθαιρέτων. Και λογικά όλη η σειρά μελετών. Και περιέχονται και μη σύννομα πλέον τμήματα. Απαιτείται ολη αυτη η κατάθεση σχεδίων για την ενημέρωση της κάτοψης με σκοπό τη σύσταση οριζοντίου; Στην ουσία είναι ενας νέος φάκελος απο την αρχή. Ευχαριστώ

 

Συνάδελφε καλησπέρα!Εγώ δεν καταλαβαίνω....Εσύ κάνεις ρύθμιση αυθαιρέτων διώροφης οικοδομής με υπόγειο.Αφού ρυθμιστεί το ακίνητο θα γίνει πίνακας κατανομής χιλιοστών και σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών.Η ενημέρωση φακέλου σε αυτήν την υπόθεση τι αφορά?Κάτι μου διαφεύγει, ειλικρινά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι πιστευα, αλλα η συμβολαογραφος μου ζητησε ενημερωση φακελου... με κατοψεις με barcode , αλλιώς διαχωρισμο με μικρης κλιμακας

 

edit : το επιβεβαιωσα και στο υποθηκοφυλακείο

Edited by neo83_gr
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι βρήκαμε το μπέρδεμά της. Έκανε ένα "mix" στα παρακάτω και αποφάνθηκε μόνη της ότι θέλει ενημέρωση (τι να πει κανείς...).  

άρθρο 100 παρ 14 ν. 4495

14. Σε περίπτωση διαφορετικής διαρρύθμισης διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας  από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, υφίσταται απαλλαγή από την  υποχρέωση  καταβολής  παραβόλου  και  ενιαίου  ειδικού  προστίμου,  αλλά  ο  ενδιαφερόμενος 
υποχρεούται να ενημερώσει το σχετικό φακέλου της άδειας για τη συντελεσθείσα αλλαγή διαρρύθμισης κατά τη σύνταξη της ταυτότητας κτιρίου

Στην απόφαση περί ΕΕΔΜΚ του 2018 έγραφε το εξής

ιζ) Για εσωτερικές διαρρυθμίσεις, κατατίθενται:
(....)
Σε περίπτωση που από τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις τροποποιούνται  μελέτες  του  κτιρίου  (π.χ  παθητική/ενεργητική  πυροπροστασία,  ηλεκτρομηχανολογικές 
εγκαταστάσεις, κ.λ.π), κατατίθενται οι κατά περίπτωση τροποποιήσεις μελετών για την ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας κατά τα αναφερόμενα στην 
παρ. 10 του άρθρου 42 του ν. 4495/2017

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε,
κάνω αλλαγή χρήσης σε κτίριο (καταστήματα->σε βιομηχανικό) σε εκτός σχεδίου με πρόσωπο σε εθνική οδό. Η άδεια είναι του 04' και έχει λήξει.
Λόγο της εθν. οδού χρειάζομαι έγκριση συμβουλίου αρχιτεκτονικής. 
Μαζί με την αλλαγή χρήσης θέλω να ανεβάσω ενημερωμένες τις μελέτες για τροποποιησεις που έχουν γίνει: - διαμόρφωση του περιβάλλοντα (μπάζωμα γύρω από το κτίριο)  -αλλαγές στα ανοίγματα των όψεων (χωρίς να επηρεάζεται η στατική)   και για τροποποιήσεις που πρέπει να γίνουν λόγο της αλλαγής χρήσης: -WC ΑΜΕΑ στο ισόγειο και ράμπα και τροποποίηση της μελέτης υδρ/αποχέτευσης    -μελέτη ΚΕΝΑΚ (για το τμήμα κτιρίου που θα είναι γραφεία) 
Λόγο της απαίτησης ΣΑ, και των τροποποίήσεων μελετών δεν επιτρέπεται ενημέρωση, και πρέπει να γίνει νέα Ο.Α σωστά;

10. Ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας, ανεξάρτητα από το χρόνο ισχύος της οικοδομικής άδειας, πραγματοποιείται στις εξής περιπτώσεις : β) τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης και με την προϋπόθεση ότι δεν είναι απαραίτητες εγκρίσεις από άλλους φορείς ή συλλογικά όργανα,

 

Edited by Chr1st0s
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.