Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση φακέλου αδείας


Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!

Έχω 3όροφο κτίριο με άδεια ανέγερσης του 88, η άδεια έχει χαθεί και έχω κάνει ρύθμιση 4495 για όλο το κτίριο με το στέλεχος και τις εγκεκριμμένες κατόψεις του ιδιοκτήτη και τις εγκεκριμμένες κατόψεις/τομές που αναφέρουν την υπάρχουσα κατάσταση των παλαιών ορόφων από άδεια προσθήκης του 91 - η οποία δεν εφαρμόστηκε.

Σήμερα θέλω να αλλάξω χρήση στο ισόγειο κατάστημα του κτιρίου σε κατοικία.

Θα εκδώσω ΕΕΔΜΚ για τις εργασίες και μετά θα προχωρήσω σε ενημέρωση φακέλου της αρχικής έντυπης αδείας του 1988. Πώς θα γίνει ενημέρωση όταν υπάρχει έγγραφο απώλειας φακέλου?

Σημειώνω ότι στην άδεια του 91 -που δεν εχει υλοποιηθεί- για τις ανάγκες στάθμευσης το κατάστημα μετατρέπεται σε γκαράζ. 

Υπάρχει άλλος τρόπος αντιμετώπισης που μου διαφεύγει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε ισόγειο κατάστημα με υπόγειο, διπλασιάστηκε το εμβαδόν του (και του ισογειου και του υπογειου) και κατοπιν εγινε τακτοποίηση. Το wc που ειχε μελετηθει και εμφανιζόταν στα σχέδια, στην πραξη κατασκευαστηκε στο υπογειο (αντι του ισογειου) και αλλαξε και διαστάσεις (μεγαλωσε). Στα σχεδια της τακτοποισης δεν ειχε αποτυπωθεί wc, στην αδεια ομως υπηρχε κανονικα. Δικαιούμαι να κάνω ηλεκτρονική ενημέρωση του έντυπου φακέλου, δεδομενου οτι Ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας, ανεξάρτητα από τον χρόνο ισχύος της οικοδομικής άδειας, πραγματοποιείται στις εξής περιπτώσεις : β) τροποποιήσεις των μελετών, εφόσον δε μεταβάλλονται τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης, δόμησης, όγκου, ύψους, οι πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις και ο υπολογισμός των αναγκών σε χώρους στάθμευσης ;

Οικοδομικές εργασίες δε θα γίνουν ωστε να εκδοθεί ΕΕΔΜΚ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα , σε άδεια κατ.3 χωρις προέγκριση που είναι σε ισχύ και δεν έχουν ξεκινήσει οι εργασίες πρόκειται να αλλάξει μόνο η στάθμη θεμελίωσης και να κατέβει όλο το κτίριο 50εκ πιο κάτω χωρίς να αλλάξει κάνενα εσωτερικό υψόμετρο ή εξωτερικό αφου θα γίνουν τα κατάλληλα μπαζώματα/ξεμπαζώματα. Ουσιαστικά το ίδιο κτίριο θα χωθεί πιο βαθιά και από +1.00 που ήταν η σχέση με το πεζοδρόμιο θα γίνει +0.50. Θα έχουμε λιγότερο μπάζωμα και βαθύτερη εκσκαφή για να παραμείνουν όλα τα μεγέθη κάλυψης/δόμησης/ύψους (πάνω από το διαμορφωμένο έδαφος) ίδια. Αυτό μπορεί να γίνει με ενημέρωση από ότι καταλαβαίνω;

Επίσης επειδή το κτίριο έχει περάσει ΣΑ θα πρέπει να ξαναπεράσει; Θεωρώ πως όχι αφου με τον ν.4819/21 (ΦΕΚ 129Α/23.7.2021) κατήργησαν την πρόυπόθεση αυτή.

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας! Είμαι νέα μηχανικός αρχικά και έχω περίπτωση μίας (έντυπης) άδειας η οποία  εκδόθηκε το 2008, δεν πραγματοποιήθηκαν εργασίες, και παρατείνεται η ισχύς της βάσει του άρθρου της παρ. 5 του άρθρου 50 του 4495, όπως αυτή τροποποιήθηκε και ισχύει, δηλαδή μέχρι την 31η/12/2022. Ο ιδιοκτήτης και φίλος σκέφτεται να αλλάξει κάποια εξωτερικά ανοίγματα , και την εσωτερική διαμόρφωση δωματίων. Αρχικά, η διαδικασία αυτή απαιτεί ενημέρωση αδείας; Είναι απαιτητική χρονικά ; Διότι ήδη τα χρονικά περιθώρια είναι στενά! Ευχαριστώ προκαταβολικά για όλες τις απαντήσεις :)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@Elfi Lempida

Χρειάζεται ενημέρωση (ανεξάρτητα από τον χρόνο ισχύος της οικοδομικής άδειας) λόγω τροποποίησης των αρχιτεκτονικών χωρίς να αλλάζει το διάγραμμα κάλυψης.
Η διαδικασία γίνεται ηλεκτρονικά και για τις έντυπες άδειες.
Σύμφωνα με τη σχετική διάταξη, πρέπει να υποβληθούν όλα τα στοιχεία του αρχικού φακέλου σε ηλεκτρονική μορφή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σας,

σε υφιστάμενο ισόγειο πραγματοποιούμε προσθήκη Α΄οροφου. Κατά τις εργασίες διαπιστώσαμε οτι είναι πιο σωστό/βολικό να κατασκευάσουμε τον ημιυπαίθριο χώρο με μικροτερο βάθος κατά 70 εκ. συνεπώς μειώνεται η επιφάνεια του. 

Το ερώτημα είναι αν απαιτείται ενημέρωση ή αναθεώρηση; Δεν έχει τα "τυπικά προσόντα" ώστε να γίνει ενημέρωση διότι τροποποιείται το Δ.Κ., αλλά έχω ακούσει οτι όταν πρόκειται για απομείωση της επιφάνειας και εφόσον είναι σύννομη η τροποποίηση μπορεί να γίνει ενημέρωση.

Έχετε κάτι υπόψη σας;

Ευχαριστώ πολύ

 

Edited by silia
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, silia said:

 

Το ερώτημα είναι αν απαιτείται ενημέρωση ή αναθεώρηση; Δεν έχει τα "τυπικά προσόντα" ώστε να γίνει ενημέρωση διότι τροποποιείται το Δ.Κ., αλλά έχω ακούσει οτι όταν πρόκειται για απομείωση της επιφάνειας και εφόσον είναι σύννομη η τροποποίηση μπορεί να γίνει ενημέρωση.

Tείνω προς αυτή την άποψη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2022 at 11:57 ΜΜ, Pavlos33 said:

Tείνω προς αυτή την άποψη.

κι εγώ, αλλά δεν το εχω στοιχειοθετημενο και δυσκολεύομαι να αποφασίσω. Ότι βρω θα ενημερώσω

Ευχαριστώ πολύ

Edited by silia2
Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ Η' ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος αν μπορεί στο εξής:

Σε έντυπη οικοδομική άδεια σε ισχύ θέλω να προβώ στην κατασκευή μιας υπόγειας δεξαμενής νερού και την κατασκευή ενός χώρου που στεγάζει μηχανολογικές εγκαταστάσεις ΑΠΕ , κατασκευές που δεν προσμετράν δόμηση-κάλυψη-όγκο. Το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να κάνω ενημέρωση αδείας ή να προχωρήσω σε αναθεώρηση χωρίς μεταβολή των πολεοδομικών μεγεθών. Στην ενημέρωση θα γλιτώσω νομίζω και τα φορολογικά, όχι;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χριστός Ανέστη,

σε αλλαγή ονόματος από ιδιόκτητης σε εταιρεία θα κάνω ενημέρωση αδείας. Απαιτείται να αλλάξουν όλα τα σχέδια ή είναι αρκεί μόνο το έντυπο της αδείας όπως σκέφτομαι.

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.