Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση φακέλου αδείας


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,
σε ο.α. που έχω εκδώσει ενώ σε όλα τα σχέδια φαίνεται ένας εξώστης(ΤΟΜΕΣ-ΚΑΤΟΨΕΙΣ-3D SXEDIA), στο ΔΔ το ξέχασα να το περάσω σε όλ το μήκος πλευράς. (ΔΕΝ έγινε με δόλο -έγινε λόγο των πολλαπλών αλλαγών και πιθανόν επειδή δουλεύαμε δύο άτομα την εν λόγω δουλειά)
Μπορώ να κάνω ενημέρωση καθώς δεν μετράει στην δόμηση και δεν μεταβάλλεται κάποιο πολεοδομικό μέγεθος ο εξώστης και έχω πολύ περιθώριο από τα επιτρεπόμενα?
 

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2022 at 11:30 ΠΜ, thessalon-77 said:

Στην ενημερωση εντυπης οικ. αδειας ποιο απο τα δυο επιλεγουμε;

 •    191 Ενημέρωση έντυπης Αδείας (ν.4759/2020)

•   198 Ενημέρωση έντυπης Αδείας ΔΑΟΚΑ/ΥΠΕΝ ν. 3986/2011

Το 2ο τι αφορά;

Το 2ο ειναι με τον αναπτυξιακό νόμο, οπότε αν δεν έχεις κάποιο επιδοτούμενο έργο πχ. ξενοδοχείο δεν σε αφορά.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Megapad said:

Καλημέρα συνάδελφοι,
σε ο.α. που έχω εκδώσει ενώ σε όλα τα σχέδια φαίνεται ένας εξώστης(ΤΟΜΕΣ-ΚΑΤΟΨΕΙΣ-3D SXEDIA), στο ΔΔ το ξέχασα να το περάσω σε όλ το μήκος πλευράς. (ΔΕΝ έγινε με δόλο -έγινε λόγο των πολλαπλών αλλαγών και πιθανόν επειδή δουλεύαμε δύο άτομα την εν λόγω δουλειά)
Μπορώ να κάνω ενημέρωση καθώς δεν μετράει στην δόμηση και δεν μεταβάλλεται κάποιο πολεοδομικό μέγεθος ο εξώστης και έχω πολύ περιθώριο από τα επιτρεπόμενα?
 

ναι μπορείς, διάβασε τις προϋποθέσεις για ενημέρωση και θα σε καλύπτουν

Link to comment
Share on other sites

ΛΑΘΟΣ ΑΡΧΕΙΟ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΝΤΥΠΗΣ ΑΔΕΙΑΣ
συναδελφοι καλημερα και καλο μηνα.
Σε ηλεκτρονικη ενημερωση εντυπης αδειας, που εκανα, μπηκε λάθος ενα σχέδιο. Για την διορθωση, απαιτειται νεα ενημερωση, σε συνεχεια προγενεστερης ηλεκτρονικης ή ενημερωση εντυπης αδειας; Γιατι στην 1η περιπτωση, δεν βγαζει καμμια προγενεστερη (εχω τριπλοτσεκαρει τους αριθμους). Εννοειται οτι η αρχικη εντυπη αδεια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΙΣΧΥ ΠΙΑ.
καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα 

σε Ο.Α. με έτος έκδοσης το 1980 η διάσταση του ανοιχτού εξώστη έχει διπλασιαστεί (αντί Π χ Μ : 1.20 χ 3.35 όπως αποτυπώνεται στα αρχιτεκτονικά της αδείας) κατασκευάστηκε 2,40 χ 3.35. Το ερώτημα έγκειται στο εξής :

Α) Ενημέρωση αδείας δεδομένου ότι δεν μεταβάλλονται πολεοδομικά μεγέθη (δόμηση, κάλυψη, κ.τ.λ.) ?

ή 

Β) Ν. 4495/17 Κατηγορία 3 : γγ) Αλλαγή διαστάσεων των εξωστών?  

Δεν μου είναι αρκετά ξεκάθαρο και για αυτό ερωτώ? 

Σας ευχαριστώ με Υγεία σε Όλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,την Κατηγορία 3,περίπτωση γγ) μπορείς να την χρησιμοποιήσεις μόνο με την προϋπόθεση ότι συγκρίνοντας τους υφιστάμενους εξώστες,με τους εγκεκριμένους της άδειας,δεν υπάρχει υπέρβαση ποσοστού άνω του 20%.Μπορείς όμως να τους ρυθμίσεις-εναλλακτικά-ως παράβαση αναλυτικού προϋπολογισμού του άρθρου 100,αρκεί να μην εξέχουν της ρυμοτομικής γραμμής.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 η Διαφορετική Διαμερισμάτωση και η αλλαγή θέσης σε άλλη νόμιμη γίνονται (αν πληρούν τις διατάξεις του χρόνου κατασκευής) όσο για αυτό επειδή αλλάζουν οι όψεις ίσως όχι

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, ip said:

Με ενημέρωση άδειας γίνεται?

Όχι και θέλει και ΜΣΕ αν κατάλαβα καλά...

edit: ακόμα και αν επιτρεπόταν η ενημέρωση φακέλου, θα έπρεπε να ενημερωθούν ΟΛΕΣ οι μελέτες και όχι μόνο τα αρχιτεκτονικά. Δηλαδή να ενημερωθούν και τα στατικά!!!

Edited by ppanag
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Επειδή είμαι νέος μηχανικός θα ήθελα την άποψη σας.

Πρόκειται να εκδοθεί ΕΕΔΜΚ για αλλαγή ανοιγμάτων και διαρρύθμισης. Μετά απαιτείται ενημέρωση της οικοδομικής άδειας ? και αν ναι πρέπει να περάσει Σ.Α.? Το κτίριο είναι σε νησιωτική περιοχή κάτω των 2000 κατοίκων. Βάσει του άρθρου 7 σε νησιωτικές περιοχές απαιτείται ΣΑ μόνο για τις εργασίες που απαιτούν έκδοση οικοδομικής αδείας  (εργασίες του άρθρου 29 παρ.1) ενώ οι εργασίες για τη ΕΕΔΜΚ είναι στην παρ.2 του άρθρου 29.

Σας ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.