Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενημέρωση φακέλου αδείας


Recommended Posts

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους.

Ήθελα να κάνω μία ερώτηση μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος. Θελω να κάνω ενημέρωση αδείας του 1977, για μία οριζόντια ιδιοκτησία στην αοποία διαπίστωσα αλλαγή θέση σε ένα εξωτερικό άνοιγμα, και αλλαγή κατά 1,5μ. της θέσης της πόρτας εισόδου. Θεωρητικά εφόσον δεν έχω αλλαγές σε δόμηση - κάλυψη - ύψος κλπ μπορώ να προβώ σε ενημέρωση. Με απασχολεί εάν απαιτείται κάποια συναίνεση, καθώς τα σχέδια που συνόδευαν τη σύσταση συμπίπτουν με της πολεοδομίας. Σημειώνεται ότι οι αυθαιρεσίες ε΄χουν γίνει εκ της κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, HAROUL said:

Καλησπέρα σε όλους.

Ήθελα να κάνω μία ερώτηση μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος. Θελω να κάνω ενημέρωση αδείας του 1977, για μία οριζόντια ιδιοκτησία στην αοποία διαπίστωσα αλλαγή θέση σε ένα εξωτερικό άνοιγμα, και αλλαγή κατά 1,5μ. της θέσης της πόρτας εισόδου. Θεωρητικά εφόσον δεν έχω αλλαγές σε δόμηση - κάλυψη - ύψος κλπ μπορώ να προβώ σε ενημέρωση. Με απασχολεί εάν απαιτείται κάποια συναίνεση, καθώς τα σχέδια που συνόδευαν τη σύσταση συμπίπτουν με της πολεοδομίας. Σημειώνεται ότι οι αυθαιρεσίες ε΄χουν γίνει εκ της κατασκευής.

Αν είναι συνάδελφε εκ κατασκευής γιατί να θέλεις συναίνεση?

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, maximos75 said:

Αν είναι συνάδελφε εκ κατασκευής γιατί να θέλεις συναίνεση?

Είναι ξεκάθαρο ότι δεν απαιτείται συναίνεση για περιπτώσεις που κάνω τακτοποίηση με τον Ν.4495/2017. Η ερώτηση λοιπόν είναι αν μπορώ να επικαλεστώ κάτι αντίστοιχο και για ενημέρωση αδείας.

 

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, HAROUL said:

...αν μπορώ να επικαλεστώ κάτι αντίστοιχο και για ενημέρωση αδείας....

άλλο οι ειδικές διατάξεις (προσφορές - ευεργετικές διατάξεις) των νόμων τακτοποίησης κι άλλο οι Οικοδομικές άδειες....

Αλλά πέραν αυτού γιατί να κάνεις όλη την φασαρία (διότι κατά 90% δεν θα είναι απλή η διαδικασία να βρείς όλα τα δεδομένα σε άδεια του 77 και με ΓΟΚ 73) για να ενημερώσεις μικρές αλλαγές στα ανοίγματα αφού και με την τότε νομοθεσία δεν ήταν υποχρεωτικό 

 

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, Didonis said:

άλλο οι ειδικές διατάξεις (προσφορές - ευεργετικές διατάξεις) των νόμων τακτοποίησης κι άλλο οι Οικοδομικές άδειες....

Αλλά πέραν αυτού γιατί να κάνεις όλη την φασαρία (διότι κατά 90% δεν θα είναι απλή η διαδικασία να βρείς όλα τα δεδομένα σε άδεια του 77 και με ΓΟΚ 73) για να ενημερώσεις μικρές αλλαγές στα ανοίγματα αφού και με την τότε νομοθεσία δεν ήταν υποχρεωτικό 

 

Άρα θα πρότεινες να μην κάνω ενημέρωση; θέλω να εκδώσω ταυτότητα για αγοραπωλησία και θα ήθελα ο αγοραστής να έχει σωστή κάτοψη! 

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, HAROUL said:

.. θα ήθελα ο αγοραστής να έχει σωστή κάτοψη! 

Κάνε υπαγωγή στον 4495 στην τελική .....

80% όλο και κάποια άλλη απόκλιση θα βρεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συνάδλεφους. Ελέγχω κτίριο διατηρητέο και διαπίστωσα πολύ μικρή αλλαγή σε εσωτερικές διαρυθμίσεις, μικρή αλλαγή θέσης εξωτερικού ανοίγματος (στα πλαίσια της δυαντότητας να αγνοηθεί) και τροποποίηση ανοίγματος προς φωταγωγό (αλλαγή διαστάσεων παραθύρου). Το εν λόγω κτίριο έχει χαρακτηριστεί διατηρητέο και βάσει του ΦΕΚ και για εσωτερικές διαρυθμίσεις θέλει έγκριση από ΣΑ. Σκέφτομαι ή να κάνω ενημέρωση, προ έκδοσης ταυτότητας, αλλά ανυσηχώ μήπως χρειαστεί να περάσω από επιτροπές ή να ανεβάσω στην ταυτότητα απλά σχέδιο αποτύπωσης.

ΕΡΩΤΗΣΗ 1. Μπορεί να γίνει ενημέρωση για την αλλαγή διαστάσεων ανοίγματος προς φωταγωγό ή θα απαιτηθεί έγκριση από τους εμπλεκόμενους φορείς;

ΕΡΩΤΗΣΗ 2. Μπορεί να γίνει ενημέρωση για αλλαγή θέσης ανοίγματος ή θα απαιτηθεί έγκριση από τους εμπλεκόμενους φορείς;

Σημειώνω ότι δεν σκέφτομαι για τακτοποίηση καθώς θα έχω πολύ μεγάλες καθυστερήσεις...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι, μια βοήθεια παρακαλώ γιατί έχω μπερδευτεί. Θέλω να περάσω τελικό έλεγχο σε μια άδεια εκτός σχεδίου αλλά έχω μετακίνηση-περιστροφή του κτιρίου και δεν μπορώ να καταλάβω αν με καλύπτει η ενημέρωση ή απαιτείται αναθεώρηση. Παραθέτω σκαρίφημα όπου το μαύρο περίγραμμα είναι βάσει της άδειας και το κόκκινο η νέα θέση του κτιρίου. Ευχαριστώ!

str.pdf

Edited by sirter
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.