Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση φακέλου αδείας


Recommended Posts

εννοώ ότι εξαρτάται  από τον υπάλληλο

(μπορεί  στη ζητήσει μπορεί και όχι)

με δεδομένο ότι κάλλιστα τους λόγους της αιτούμενης ενημέρωσης

μπορείς να τους περιγράψεις ήδη αναλυτικά μέσα την ίδια την αίτηση προς ΥΔΟΜ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, σε προσφάτως εκδοθείσα οικοδομική άδεια, πριν ακόμα ξεκινησει ποποιαδήποτε οικοδομική εργασία,  ο ιδιοκτήτης επιθυμεί την μεταβολή στο ύψος του κτηρίου. Να σημειώσω οτι το κτίσμα θα είναι ισόγειο.

Μπορώ να κάνω ενημέρωση του φακέλου ή θα χρειαστεί αναθεώρηση;

Link to comment
Share on other sites

Αφού αλλάζει το ΔΔ, αναθεώρηση.. εκτός αν, δεν θυμάμαι, γράφει ο νόμος για ποσοστά αλλαγών...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα. Σε άδεια που εκδόθηκε με Γοκ και είναι σε ισχύ, εάν θέλω να αλλάξω την πέργκολα που φαίνεται στα σχέδια της άδειας, χωρίς να αλλάζει το διάγραμμα δόμησης κάνω ενημέρωση; Μπορώ να την πάω με Γοκ; (λόγω ύψους πάνω από 3μ.)

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα στην πολεοδομία της Αργυρούπολης να κάνω ενημέρωση φακέλου και αρνήθηκαν λέγοντας οτι η άδεια έχει λήξει και οτι έχει πάρει ρεύμα (πράγματι). Επίσης, οτι η ενημέρώση που ανέφερα εγώ (σύμφωνα με Ν.Ο.Κ. άρθρο 6 & 9) έχει να κάνει με την ηλεκτρονική ταυτότητα του κτιρίου.

Πως μπορώ να τους πείσω ???

Προσπαθώ εδώ και μήνες να κάνω διαχωρισμό γραφείου σε δύο και η συγκεκριμένη πολεοδομία δείχνει τελείως αδιάφορη για τη διεκπεραίωση οποιουδήποτε θέματος προκύπτει. Τι διάολο συμβαίνει ???

Στην αρχή ξεκίνησα με έγκριση δόμησης, μόλις εμφανίστηκα με έστειλαν (με χαρά) στο συμβούλιο Αρχιτεκτονικής και μολις επέστρεψα απο το συμβούλιο μου ζητάνε βεβαιώσεις για όλους τους χώρους που έχουν τακτοποιηθεί και ρυθμιστεί με 3843 και 4014... Πως θα το καταφέρω αυτό ??? Απο το forum έχω καταλάβει οτι έχω δίκιο, πως τους πείθω όμως ? Να πάω κάποιο Φ.Ε.Κ. ? Να πάω κάποια εγκύκλιο ?

Πολεμάω απο το Σεπτέμβρη να βγάλω αυτή την άδεια και είμαι πολύ απογοητευμένος. Αυτη η πολεοδομία μου φαίνεται εφιαλτική...

Μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλώ πως να κινηθώ ? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μια απλή διαδικαστική ερώτηση.

 

Για την ενημέρωση φακέλου οικοδομικής άδειας απαιτούνται τα ίδια έγγραφα όπως και με την αναθεώρηση εκτός από τα φορολογικά?

Ίσως εξαρτάται και τι είδους ενημέρωση κάνεις και σίγουρα πού την κάνεις

 

Δηλαδη ζητάνε:

1)Αιτηση (το παλιό εντυπο, αφου ειναι οικοδομικη αδεια) ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ

2)Δηλωσεις αναθεσης-αναληψης   ΝΑΙ Η' ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ

3)Σχεδια ΝΑΙ

4)Τεχνική - αιτιολογημενη εκθεση ΝΑΙ

 

χρειάζονται όλα τα παραπάνω? χρειαζεται κατι επιπλέον? ΝΑΙ Υ.Δ. ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ/ΩΝ, ΜΠΟΛΙΚΗ ΤΥΧΗ

 

Στον τίτλο των σχεδίων θα γράψω "Ενημερωση φακέλου οικοδομικης άδειας 11/2011 ως προς..."? ως προς ...... ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΚΑΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ ΦΑΚΕΛΟΥ

Γενικά δεν βγάζεις άκρη.

Edited by Ιάμβλιχος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

σε αδεια του 99 για προσθηκη οροφου  παρατηρησα οτι η οικοδομη βρισκεται σε αλλη συννομη θεση (υπαρχουν και στο ισογειο και καποιες αυθαιρεσιες που θα τακτοποιηθουν) 

ενημερωση ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε άδεια που εκδόθηκε με Γοκ και είναι σε ισχύ, εάν θέλω να αλλάξω την πέργκολα που φαίνεται στα σχέδια της άδειας, χωρίς να αλλάζει το διάγραμμα δόμησης κάνω ενημέρωση; Μπορώ να την πάω με Γοκ; (λόγω ύψους πάνω από 3μ.)

Καλημέρα. Τελικά για να αλλάξω την πέργκολα όπως παραπάνω με ενημέρωση, σε ειδικό κτίριο θέλω πάλι εγκρίσεις από όλους τους φορείς; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα, σε τριωροφο κτηριο εχω αδεια που εκδοθηκε ,με γοκ για εσωτ. διαρρυθμισεις για διαχωρισμο 1 διαμ/τος ΙΣΟΓΕΙΟΥ σε δυο και η οποια δεν εχει ξεκινησει ακομη.

στο κτηριο κανω ρυθμισεις του ν4178/2013 και βρισκω οτι στο ισογειο χωρις να υπαρχει καποιοα υπερβαση υψους οι σταθμες των δαπεδων ειναι ψηλωτερα σε καποια σημεια(μεγαλυτερο μπαζωμα-μικροτερο ελευθερο υψος) ενω το εξωτερικο περιγραμμα εχει αποκλισεις <2% εως 10cm . Μπορω να κανω ενημερωση φακελου με ενδειξη ρυθμισεων ν4178?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.