Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενημέρωση φακέλου αδείας


Recommended Posts

μα δεν αλλάζω ούτε διάγραμμα δόμησης ούτε στατικά.

Που και τα στατικά να άλλαζα, και αυτά μελέτη είναι και πάλι μπορεί να ενημερωθεί...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

συνάδελφοι υπάρχει καποιο έντυπο για την ενημερωση αδείας?

 

η απλά παω την κατοψη  εις διπλουν  και πρωτοκολλο?  γιατι δεν εχω αλλαγή διαγραμματος δομησης  ή τοπογραφικου απλά κατι εσωτερικες μετατοπισεις 3-5εκ και δημιουργια ενος αποθηκευτικου χωρου 4 τ.μ

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε γιατί είμαι στη φάση να κάνω αίτηση για  Ε.Δ και δεν θέλω ναχω μπλεξιματα για αστειοτητες

Link to comment
Share on other sites

για ενημερωση χρειαζεται και τεχνικη εκθεση οπως με ενημερωσαν και οχι μονο τα σχεδια εις διπλουν, θελω να κανω και εγω ενημερωση για να ειμαι ετοιμος για ελεγκτη (5-8 εκ ανα πλευρα κτηριου), επισης ενας 2οροφος τοιχος της οψης δεν θα επενδυθει με πετρα οπως αρχικα ειχα δειξει στο διαγραμμα δομησης, σε κουβεντα που ειχα στην ΥΔΟΜ μου λενε να κανω αναθεωρηση εγκρισης δομησης;;; εχει εκδοθει και η αδεια δομησης αλλα δεν εχει περασει ο 1 χρονος της εγκρισης..ειναι αναγκαιο να κανω αναθεωρηση για αλλλαγη οψης ; νομιζα οτι με ενημερωση ειμαι οκ/....

Link to comment
Share on other sites

να ενημερωσω οτι τελικα δεχθηκαν την ενημερωση της αδειας για την αλλαγη στην οψη με το σκεπτικο οτι ειναι αλλαγη υλικου της οψης και οχι τροποποιηση της...

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι και εγώ : 

πάω να βγάλω μικρή κλίμακα για σκαλωσιά - βάψιμο πλάγιας όψης σε οικοδομή 1985, και εντοπίζω ότι ο πλαϊνός εξώστης ενώ έπρεπε να είναι σε όλο το μήκος της πλάγιας όψης, τελικά στην πράξη έγινε στο μεσσαίο 1/'3 αυτής. 

Σίγουρα η υπηρεσία ζητάει στην τεχνική έκθεση να γράψω ότι υπάρχει νομιμότητα.

Θα μπορούσα να κάνω ενημέρωση με το σκεπτικό ότι έχουμε μείωση μεγεθών?

ή ως αλλαγή όψης κανονικά χάσαμε και θέλει τακτοποίηση / άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την εγκ. 3 των αυθαιρέτων γενικά κάτι που κατασκευάστηκε μικρότερο, δεν αποτελεί αυθαιρεσία, εφόσον δεν θίγονται πολεοδομικές διατάξεις. Πχ η μη κατασκευή στέγης, σε οικισμό για τον οποίο οι όροι δόμησης επιβάλλουν την κατασκευή στέγης, αποτελεί αυθαιρεσία και οφείλει να τακτοποιηθεί. 

Υπό αυτή την έννοια θα μπορούσε να χορηγηθεί βεβαίωση για μικρότερο εξώστη. με τήρηση της μιας διάστασης (δηλαδή να μην προεξέχει από το εγκεκριμένο του περίγραμμα). Πάντως, μια ενημέρωση της άδειας θα ήταν ότι καλύτερο, αλλά ρώτησε την ΥΔΟΜ αν απαιτείται προκειμένου να εκδοθεί ΕΕΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε ΟΑ που έχει εκδοθεί πρόσφατα εντός του 17 και η οικοδομή βρίσκεται στα μπετά. Θέλω να μην γίνουν ένα παράθυρο με υαλοτουβλα και ένα κανονικό σε ένα υπνοδωμάτιο. Πάω κανονικά με ενημέρωση; Αλλάζει σίγουρα η ΜΕΑ..

 

Σε συνέχεια του προηγούμενου ερωτηματος. Στην ΜΕΑ υπήρχε πρόβλεψη για θέρμανση με αντλία θερμότητας. Σκέφτομαι να κάνω αλλαγή για θέρμανση με τοπικές αντλίες θερμότητας (split). Αυτή η αλλαγή στην μελέτη μπορεί να περάσει με ενημέρωση; και αν κάνω ενημέρωση να συμπεριληφθεί και η αλλαγή με το κλείσιμο των δύο ανοιγμάτων;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.