Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση μισθωτού μηχανικού στο ΙΚΑ


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα, 

είμαι νέος μηχανικός μέλος του ΤΕΕ εδώ και περίπου ένα μήνα. Πρόκειται να εργαστώ σε ένα τεχνικό γραφείο και ο εργοδότης μου μου ανακοίνωσε ότι ως μισθωτή δεν μπορεί να με ασφαλίσει στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά μόνο στο ΙΚΑ. Ισχύει ότι μισθωτός μηχανικός ασφαλίζεται στο ΙΚΑ ή σκοπεύει να με ασφαλίσει ως μη μηχανικό; Επίσης αν θελήσω να ανοίξω βιβλία στην εφορία για να υπογράφω κάποιες δουλειές ιδιωτικά παράλληλα με τη μισθωτή εργασία, τι γίνεται με το κομμάτι της ασφαλισης;;;

Χρειάζομαι τα φώτα σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο φορέας ασφάλισης @Marialena Kostarellou είναι για όλους ο ΕΦΚΑ.
Μέσω ΑΠΔ ο εργοδότης σου θα πληρώνει τις ασφαλιστικές εισφορές που πρέπει.
Εκεί δηλώνονται διάφορες πληροφορίες για κάθε εργαζόμενο. Μία από αυτές είναι αν απασχολείται ως μηχανικός (ή κάτι άλλο).
Αυτό δηλώνεται μέσω των κωδικών δραστηριότητας, ειδικότητας και πακέτων κάλυψης.
Αν κάνεις έναρξη εργασιών τότε θα είσαι ελεύθερη επαγγελματίας με παράλληλη μισθωτή εργασία.
Πληρώνεις μόνη σου τις εισφορές που αντιστοιχούν στην ασφαλιστική κατηγορία που θα επιλέξεις, αφού αφαιρεθεί το ποσό που καταβάλλεται λόγω της μισθωτής απασχόλησης.

Edited by Aeternus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.