Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

lg therma v r32 απειρα start/stop


CptBill

Recommended Posts

Χαιρετω το forum ως ιδιωτης. Ακολουθει σεντονι.

Προ λιγων ημερων εγκατασταθηκε μια lg therma v r32 12kw monoblock τριφασικη στη πολη του Βολου. 

Φιλος μου μηχανικος μηχανολογος  ανελαβε τη  μελετη με στοχο οσο το  δυνατον χαμηλες θερμοκρασιες προσαγωγης και επιστροφης,  βασισμενος στη λογικη που ειχε αναφερει ο @paslasπρο ετων στη δικια του εγκατασταση. 

Υπαρχει ηδη μια carrier στον Πειραια που εχει συμπληρωσει ηδη 8 χρονια και δουλευει αντιστοιχα ετσι, εχοντας παρει τις πολυτιμες συμβουλες του pasla, δηλαδη με  μεγαλα σωματα (προκειμενου να βγει η μελετη) . Πετυχαμε cop στο Θεο αφου καταφερνει να δουλευει με χαμηλες θερμοκρασιες.  

Ετσι και στην LG, μπηκαν υπερδιαστασιολογημενα σωματα  με συνολικο ογκο λιτρων περιπου 85+λιτρα και ισχυς 10622watt στους 55C, 

Η εγκατασταση τελειωσε υπο την επιβλεψη του τοπικου μηχανικου/εγκαταστατη, δεν υπηρχαν ιδιαιτεροτητες (δεν θελαμε ΖΝΧ), δεν κριθηκε  απο τους εμπλεκομενους οτι χρειαζεται καποιο δοχειο αδρανειας και δοχειο διαστολης περα απο αυτα που εχει ηδη ενσωματωμενη η LG. 

O τοπικος εγκαταστατης/μηχανικος δεδομενου οτι επαιζε μονο με hitachi  δεν γνωριζε πολλα απο την lg οποτε αρχικα ρυθμιστηκε σε manual με προκαθορισμένη θερμοκρασια πχ 45C. Σε 2ο χρονο ενημερωθηκε και αυτος για το τροπο λειτουργιας της αντισταθμισης. 

Ηρθε λοιπον η ωρα να μπει η καμπυλη αντισταθμισης στις παραμετρους της LG. Εχοντας μελετησει το τεχνικο εγχειριδιο της carrier που ειναι θησαυρος, η LG εχει ενα κακο εγχειρίδιο που στο τελος καταλήγεις με περισσοτερες αποριες απο αυτες που ειχες πριν το διαβασεις.

Οι παραμετροι περάστηκαν στα outdoor temp for auto mode -3C  ως 15C και LWT for auto mode  34C με 55C μεσω του installer menu (ενδεικτικα νουμερα για τη περιοχη μου)

H αντλια μπηκε σε λειτουργια water and air , επιλεχθηκε heat και auto λειτουργια.

Και εδω αρχιζουν τα θεματακια. Μεσω του τριφασικου μετρητη της shelly  παρατηρηθηκε πως η αντλια εκανε απειρα non stop, ειδικα οταν ο καιρος ηταν λιγο πιο ζεστος και επρεπε να διατηρησει χαμηλες θερμοκρασιες νερου. 

Συγκεκριμενα εκανε το εξης: οταν πχ μεσω της καμπυλης που της ειχαμε οταν πχ ειχε εξωτερικη θερμοκρασια 13C, ανεβαζε νερα πχ στους 36C οπως επρεπε, η ισχυς της ηταν σε χαμηλα επιπεδα (~1000watt). Και ολα ωραια και ομορφα μεχρι που μετα απο λιγο αρχισε να ανεβαζει ισχυ αποτομα (τονιζω το αποτομα) πηγαινοντας 2kw, επειτα 3kw, κτλ (καποιες φορες ξεπερνουσε και τα 4kw) κ  η θερμοκρασια νερου ξαφνικα ανεβαινε μεχρι που στους +4C βαθμου νερο απο τη ζητουμενη μεσω της καμπυλης αντισταθμισης, εκοβε. Δηλαδη εκοψε στους 40C στο παραδειγμα μας. Αυτο γινοταν συνεχεια. Τα on/off ηταν απειρα σε μια μερα. Το μοτιβο της ειναι οτι παντα κοβει οταν η θερμοκρασια νερου παει 4 βαθμους παραπανω απο τη θερμοκρασία νερου που θα επρεπε να ζητησει.

Eνα σχετικο διαγραμμα απο home assistant και τον shelly 3em

image.png

Γυριζοντας τη λειτουργιας σε water only  (που προτεινε η LG στον μηχανικο/εγκατασταση) ή  air only υπαρχουν τα εξης 2 σημαντικα μειονεκτηματα.

α) το διαφορικο της ειναι -0.5C εως +1.5C (type 0 ρυθμιση σε air only)

 β)Σταματαει να ακολουθει τη καμπυλη που της  εχεις ορισει.
Οποτε ειναι αχρηστη ανευ αντισταθμισης.

Τυχαιο παραδειγμα: καποια στιγμη σε air only, μου ανεβαζε 60C για να φτασει επιθυμητη θερμοκρασια χωρου και επειτα εσβησε. Αποτελεσμα η θερμικη ανεση να εχει παει περιπατο αφου μεσα σε μερικα λεπτα ζεσταινομασταν και επειτα κρυωναμε μεχρι να παρει μπρος. Η λυση αυτη ειναι το λιγοτερο μη αποδεκτη οταν υπαρχει ολοκληρη μελετη απο πισω ωστε να παιζει η ολη εγκατασταση με οσο το δυνατον μεγαλυτερο COP. Επισης η καταλανωση παει περιπατο.

Οποτε γυρισαμε και παλι σε water and air οπου εκει παιζει η αντισταθμιση και εκει ειναι το ζητουμενο να παιξει με βαση τη μελετη.

Επειτα απο πολυ ψαξιμο δυστυχως ειδα παρομοια προβληματα σε ολλανδικο forum οπου με χρηση google translate διαβασα για παρομοιες συμπεριφορες με on/off αλλα και τη διαχυτη δυσαρεσκεια με το μεγαλο διαφορικο οταν δεν τη δουλευει καποιος με αντισταθμιση (water and air). Οι εκει χρηστες εχουν δοκιμασει να παιξουν με ρυθμισεις οπως χρηση της καμπυλης μεσω τα επιστρεφομενα νερα(inlet), εξωτερικο θερμοστατη κτλ κτλ.

Εαν δεν ειχα δει την lg να κατεβαινει σε απιστευτα χαμηλα επιπεδα απο μονη της (σε ελεγχο water only) και να invertarei στα 610watt επι ωρες, θα ελεγα πως κατι δεν παει καλα απο μεριας hardware. Αλλα δεν φαινεται να υπαρχει τετοιο θεμα.

Ψαχνοντας λιγο παραπανω στη περιπτωση των Ολλανδων η λυση σε καποιους δοθηκε οταν πχ ενας εδωσε θερμανση σε ενα επιπλεον δωματιο που ειχε με ενδοδαπεδια. Οταν δηλαδη η αντλια ειδε παραπανω ογκο νερου, αρχισε να δουλευει πιο ομαλα. 

Επισης αλλο μοτιβο στους ολλανδους οπως σε εμας. Τα σκαμπανευασματα συνηθως ξεκινανε οταν ο καιρος ζεσταινει. Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος.

Χωρις να εχω τις απαιτουμενες γνωσεις, για αυτο και ζηταω τη βοηθεια σας, ειναι η λυση καποιο δοχειο αδρανειας; Δεν της αρκουν τα απαιτουμενα λιτρα νερου, οταν ο καιρος ειναι ζεστος; Αν και η lg νομιζω ανεφερε στον εγκατασταση/μηχανικο οτι χρειαζεται 80  με 120 λιτρα νερου τουλαχιστον.

 Χωρις να ειμαι μηχανικος δεν κατανοώ γιατι η αντλια δεν μπορει να κατεβασει ισχυ ωστε να μεινει στη χαμηλη θερμοκρασιου νερου και peakaρει μετα απο 10 λεπτα εναρξη. Καποιες φορες χαμηλωνει ισχυ στα 20 λεπτα, καποιες φορες στα 10 λεπτα, δεν ακολουθει συγκεκριμενο μοτιβο.

Ενα παραδειγμα στο βιντεο οπου με εξωτερικη θερμοκρασια 14C, η LG πρεπει να κρατησει 35C νερο.

Στη συγκεκριμενη αποπειρα εφτιασε μεχρι 39C και εκοψα. 

Σημειωση, αυτο το κανει και σε θερμοκρασιες νερου 40C, 45C. Αναλογα τα κεφια. 

Φυσικα την εχω δει, συνηθως ο καιρος ειναι αρκετα κρυος (κατω των πχ 8 βαθμων) να παιζει με αντισταθμιση για αρκετο διάστημα απροβληματιστα. Η την εχω πετυχει στη λουπα ton on/off, ξαφνικα να αποφασισει να κρατησει χαμηλη ισχυ για ωρες με τη σωστη θερμοκρασια νερου.

ΥΓ: fun facts. Τα μοντελα των 12, 14kw και 16kw ειναι ακριβως τα ιδια (ιδιος συμπιεστης). Το ιδιο ισχυει και για τα μικρα μοντελα των 5kw, 7kw και 9kw. Προφανως περιοριζονται μεσω software/firmware.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Είχα παρόμοιο πρόβλημα αλλά με δίκτυο 5 fan coil και 2 σώματα.

Η κατάσταση βελτιώθηκε δραματικά με εγκατάσταση δοχείου αδρανείας 80 λίτρα.

Βέβαια ακόμα κάνει start stop σε μεγαλύτερες εξ. θερμοκρασίες αλλό πολύ λιγότερα.

Ίσως να ήθελα και μεγαλύτερο δοχείο.

 

Σύμφωνα και με τεχνικά σεμινάρια της LG όλο το μυστικό είναι να κρατάς το ΔΤ=5 για θερμοκασίες μέχρι 50 βαθμούς, όσο είναι εκεί θα παίζει inverter. 

Όσο μεγαλώνει το ΔΤ και η θερμοκρασία προσαγωγής πλησιάζει την επιθυμτή κάνει ένα μπαπ στα μαξ και σβήνει.

Edited by kostasinjeyan
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία από LG (με Carrier "παίζω" 😊...), αλλά αυτό που μου έρχεται στο μυαλό και θα έδινε κάποια πιθανή εξήγηση στο πρόβλημα, θα ήταν η ύπαρξη θερμοστατικών βαλβίδων στα σώματα (ή δίοδων ηλεκτροβανών στα FCU).

Υπάρχουν ??? 

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο βίντεο βάζεις manual θερμοκρασία νερού 35 και αν κατάλαβα σωστά σαν στόχο έχεις αέρα και νερό.

Οπότε η αντλία πιάνει το στόχο του νερού 35 +4 και κλείνει στους 39

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, kostasinjeyan said:

Καλησπέρα,

 

Είχα παρόμοιο πρόβλημα αλλά με δίκτυο 5 fan coil και 2 σώματα.

Η κατάσταση βελτιώθηκε δραματικά με εγκατάσταση δοχείου αδρανείας 80 λίτρα.

Βέβαια ακόμα κάνει start stop σε μεγαλύτερες εξ. θερμοκρασίες αλλό πολύ λιγότερα.

Ίσως να ήθελα και μεγαλύτερο δοχείο.

 

Σύμφωνα και με τεχνικά σεμινάρια της LG όλο το μυστικό είναι να κρατάς το ΔΤ=5 για θερμοκασίες μέχρι 50 βαθμούς, όσο είναι εκεί θα παίζει inverter. 

Όσο μεγαλώνει το ΔΤ και η θερμοκρασία προσαγωγής πλησιάζει την επιθυμτή κάνει ένα μπαπ στα μαξ και σβήνει.

Καλησπερα.
Ναι και εγω πιστευω οτι θα λυθει με δοχειο αδρανειας, το ζητημα ειναι γιατι το κανει και δεν κατεβαζει ισχυ; Μου κανει εντυπωση που σε εσενα με 80 λιτρα δοχειο συνεχιζει να κανει on/off

Νομιζω οτι τα fan coils απο τη φυση τους εχουν μικρη χωρητικοτητα νερου  (χωρις να ειμαι σιγουρος) οποτε αυτο δεν βοηθαει τη κατατασταση σε εσενα επισης.

Ποια LG εχεις?

Εδω ο φιλος ολλανδος που αντιμετωπισε παρομοιο προβλημα (δεν ειναι ο μονος βεβαια).

Εχεις δικιο. στο βιντεο που ανεβασα δεν δουλευω με αντισταθμιση (ανεβασα λαθος βιντεο αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο),  της ειπα να κρατησει manual νερο 35C  ως παραδειγμα.

Δεν εχω απευθυνθει στην LG ακομα. Ηλπιζα μηπως εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρια και ξερει γιατι συμβαινει.

 

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, kostasinjeyan said:

12kw μονοφασική

όλα έιναι θέμα ΔΤ

οτι ΔΤ  βλεπει, κανει το ιδιο δυστυχως.

Στο παραδειγμα του βιντεο, με pump capacity χαμηλωμενο, ναι μεν το ΔΤ ειναι μεγαλυτερο των 5C αλλα το κανει και με μικροτερο ΔΤ.

Δεν εχω το γραφημα αυτη τη στιγμη αλλα την εχω πετυχει σε κρυο πρωινο που αρχισε τα  σταρτ στοπ και ανοιξα τη ροη σε ενα καλοριφερ δωματιου (εντελως κλειστο) μεσω θερμοστατικης, ξαφνικα καταφερε, αφου peakare στα πχ 3000watt για 20 λεπτα, να κατεβασει ισχυ και να μεινει ετσι επι ωρα.

Εχεις υπολογισει χονδρικα στα ποσα λιτρα νερου εισαι με τα 5 fan coils και τα 2 σωματα? Ρωταω μηπως βγαλουμε ενα μπουσουλα με τις παραξενιες της therma v

 

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, CptBill said:

οτι ΔΤ  βλεπει, κανει το ιδιο δυστυχως.

Στο παραδειγμα του βιντεο, με pump capacity χαμηλωμενο, ναι μεν το ΔΤ ειναι μεγαλυτερο των 5C αλλα το κανει και με μικροτερο ΔΤ.

Δεν εχω το γραφημα αυτη τη στιγμη αλλα την εχω πετυχει σε κρυο πρωινο που αρχισε τα  σταρτ στοπ και ανοιξα τη ροη σε ενα καλοριφερ δωματιου (εντελως κλειστο) μεσω θερμοστατικης, ξαφνικα καταφερε, αφου peakare στα πχ 3000watt για 20 λεπτα, να κατεβασει ισχυ και να μεινει ετσι επι ωρα.

Εχεις υπολογισει χονδρικα στα ποσα λιτρα νερου εισαι με τα 5 fan coils και τα 2 σωματα? Ρωταω μηπως βγαλουμε ενα μπουσουλα με τις παραξενιες της therma v

 

πολύ χοντρικά υποθέτω περίπου 120

γενικά δεν θέλει ούτε μεγάλο αλλά ούτε και πολύ μικρό ΔΤ

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, antloukidis said:

.... θα έδινε κάποια πιθανή εξήγηση στο πρόβλημα, η ύπαρξη θερμοστατικών βαλβίδων στα σώματα (ή δίοδων ηλεκτροβανών στα FCU).

Υπάρχουν ??? 

Δεν μου απαντάτε και οι δύο! Ίσως το πρόβλημα είναι εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.