Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

lg therma v r32 απειρα start/stop


CptBill

Recommended Posts

46 λεπτά πριν, antloukidis said:

Με παραξενεύει το ότι ενώ μπορεί να δουλέψει στα 800W, εντούτοις δουλεύει στα 1200-1300W και μετά OFF, χωρίς να πάει στα 800W.

Ο κυκλοφορητής πρωτεύοντος ρυθμίζεται από τον εγκαταστάτη ή εσένα ή αυτόματα από την Α.Θ.??? 

Το manual αναφέρει κάπου συνιστώμενη παροχή ???

 ο κυκλοφορητής ρυθμίζεται από το μενού εγκαταστάτη, έχω πρόσβαση, τώρα είναι στο πιο χαμηλό που μπορεί να πάει.

στο manual το μόνο σχετικό που βλέπω είναι αυτό

spacer.png

spacer.png

βέβαια υπάρχει flow switch οπότε αν το κατεβάσω περισσότερo χτυπάει.

σε τεχνικό σεμινάριο που παρακολούθησα το μόνο που ειπώθηκε είναι να το ρυθμίσεις έτσι ώστε να έχεις ΔΤ=5

στην περίπτωση μου όταν έχω κατανάλωση είμαι οκ

από ότι άκουσα οι μελλοντικές αντλίες LG θα έχουν ρύθμιση επιθυμητού ΔΤ και θα ρυθμίζουν αυτόματα τον κυκλοφορητή.

Edited by kostasinjeyan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άποψή μου είναι να το ανεβάσεις στην τιμή της δεύτερης στήλης, ανάλογα την ισχύ της  Α.Θ. σου, και αν ο κυκλοφορητής έχει ρύθμιση σταθερής παροχής την επιλέγεις

Edited by antloukidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, antloukidis said:

Με παραξενεύει το ότι ενώ μπορεί να δουλέψει στα 800W, εντούτοις δουλεύει στα 1200-1300W και μετά OFF, χωρίς να πάει στα 800W.

Ο κυκλοφορητής πρωτεύοντος ρυθμίζεται από τον εγκαταστάτη ή εσένα ή αυτόματα από την Α.Θ.??? 

Το manual αναφέρει κάπου συνιστώμενη παροχή ???

Αυτη ειναι και η μεγαλη μας απορια μας επισης. Στην αρχη νομιζαμε οτι πρεπει πχ να περασει ενα χρονικο οριο των 20 λεπτων (γιατι αυτο παρατηρησαμε στα πρωτα διαγραμματα που βγαλαμε) για να κατεβαζει ισχυ οποτε θεωρησαμε οτι ενα δοχειο αδρανειας απλα θα ελυνε το προβλημα.

Μετα διαπιστωσαμε οτι το κανει χρονικα randomly, οποτε θελει, μετα την εναρξη  να κατεβαζει ισχυ, και αλλες φορες να μενει καρφωμενη χωρις να κατεβαζει.

Οι ολλανδοι με τη συμπεριφορα της ηταν τοσο απελπισμενοι που α) την εχουν σε low noise για να χαμηλωνει ισχυ β) καποιοι απο αυτους εβαλαν χερι στο dip switch που εχει η εξωτερικη μοναδα που μειωνει την ισχυ της. Δεν θα μπω στη διαδικασια  να ανοιγω την εξωτερικη μοναδα για να αλλαζω dip switches.

Ενα παραδειγμα υποδειγματικης λειτουργιας

image.png

εξωτερικη 11C.

με αντισταθμιση 
outdoor temp for auto mode (min)-3 εως 20C
LWT for auto mode (min)30C εως 50C

Δηλαδη ζητουσε νερο στους 37C, αμα θυμαμαι καλα  εφτασε μεχρι 40C και εκει που ημουν σιγουρος οτι θα κοψει, αποφασισει να κατεβασει ισχυ, εφτασε στους 37C καρφωμενη ενω προς  προς το τελος κατεβηκε στα 780watt για ωρα. Της πηρε 9 λεπτα για να κατεβει.

Μονο μπισκοτακι δεν της εδωσα μετα για την υποδειγματικη της  λειτουργια. 

 

 

Και εδω ο παραλογισμος

image.png

εξωτερικη 7C, με ιδια καμπυλη με παραπανω
20 λεπτα μετα μειωσε ισχυ  και μετα αρχισε να ανεβαζει μεχρι που εκοψε. Ειχε προηγηθει πριν απο αυτο ενα ωραιότατο start/stop χωρις να καταλαβουμε γιατι.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, CptBill said:

α) την εχουν σε low noise για να χαμηλωνει ισχυ β) καποιοι απο αυτους εβαλαν χερι στο dip switch που εχει η εξωτερικη μοναδα που μειωνει την ισχυ της.

Επειδή έχω κάνει και τα 2,

α) θεωρητικά ρίχνει τον συμπιεστή στο 40% η λογική μου λέει ότι θα έπρεπε να κάνει διαφορά αλλά στην πράξη δεν

β) δεν κάνει καμία διαφορά στη ομαλή η όχι λειτουργία. απλά περιορίζει τα max amper που μπορεί να τραβήξει τα οποία έτσι κι αλλιώς τα τραβάει μόνο σε πλήρες φορτίο

Edited by kostasinjeyan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα σε όλους

 

Έχω την Lg Therma V 12KW 3φασική και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Εδώ και 2 χειμώνες που την λειτουργώ με έχει τρελάνει και άκρη δεν βγάζω. 

 

Προφανώς έχει πρόβλημα ο συνδυασμός hardware - software και την πληρώνουμε εμείς με συνεχή start stop. 

 

Η μόνη λύση που είχα βρει ήταν να κατεβάζω την απόδοση (προφανώς του κυκλοφορητή) όσο πιο χαμηλά μπορούσα πριν αρχίσει να χτυπάει ch14 error και να δουλεύω μόνο θερμοκρασία νερών καθώς αλλιώς η θερμική άνεση πάει περίπατο. 

 

Παρόλα αυτά τις περισσότερες φορές εξακολουθεί να κάνει τα δικά της. Καταλήγω ότι τα 7 απλά σώματα panel (όχι fan coils) της πέφτουν λίγα. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι μόνο στα πολλά κρύα λειτουργεί χωρίς πολλά start stop αλλά και πάλι απρόβλεπτα. Επίσης να επισημάνω πως δεν έχω δοχείο αδράνειας.

 

Τελικά κατάφερε κανένας να την κάνει να λειτουργήσει περισσότερο ομαλά? Αλλιώς με τόσα start stop θα την κλάψουμε πολύ σύντομα και θα κλαίμε τα λεφτά μας...

Edited by nascar1
Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, Konstantinos IB said:

Βάλτο το ρημάδι και ξαναμιλάμε. 

Μια κουβέντα είναι. Να το βάλω το ρημάδι. Πως όμως? Στην είσοδο? Στην έξοδο? Ένα κύκλωμα ή δύο? Σε σειρά? Όγκο νερού?? Η αντλία μετά θα λειτουργεί σαν ινβερτερ ή το καταργώ εντελώς?

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή εγκατάσταση απαιτεί το ΔΑ να έχει όγκο που να εξασφαλίζει τον ελάχιστο όγκο που απαιτεί η ΑΘ, και να είναι στο πρωτεύον κύκλωμα και τα σώματα στο δευτερεύον με δεύτερο κυκλοφορητή .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, antloukidis said:

Η σωστή εγκατάσταση απαιτεί το ΔΑ να έχει όγκο που να εξασφαλίζει τον ελάχιστο όγκο που απαιτεί η ΑΘ, και να είναι στο πρωτεύον κύκλωμα και τα σώματα στο δευτερεύον με δεύτερο κυκλοφορητή .

οι αποψεις διιστανται

Απο αυτα που εχω διαβασει στο μοναχο, εφοσον το προβλημα αφορο ογκο, προτεινεται να μπει δοχειο στην επιστροφη

Οπως και να εχω, θα σας εχω νεα απο Νοεμβριο-Δεκεμβριο αφου ηδη εχει δρομολογηθει να προστεθει δοχειο 100 λιτρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.