Μετάβαση στο περιεχόμενο

lg therma v r32 απειρα start/stop


CptBill

Recommended Posts

ειναι κομματακι περισσοτερα, νομιζω, αυτα που μπορεις να δεις μεσω της πατεντιας του χρηστη mouse στο ολλανδικο φορουμ

Και φυσικα το ζουμι στην ολη φαση ειναι να μπορεις να  αλλαξεις παραμετρους απο το να εχεις view only κατασταση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

45 λεπτά πριν, CptBill said:

ειναι κομματακι περισσοτερα, νομιζω, αυτα που μπορεις να δεις μεσω της πατεντιας του χρηστη mouse στο ολλανδικο φορουμ

Και φυσικα το ζουμι στην ολη φαση ειναι να μπορεις να  αλλαξεις παραμετρους απο το να εχεις view only κατασταση

Συμφωνώ αλλά αυτό που στην ουσία αλλάζει είναι το στόχο το οποίο το κάνεις και με το wifi.

Το μόνο που δεν μπορείς να κάνεις από αυτά που λέει είναι να αλλάξεις το silent mode.

 

Επίσης προσωπικά δεν θα επενέβαινα σε επίπεδο hardware, ούτε θα συνιστούσα και σε κανέναν.

Καταλαβαίνεις ότι σταματάς να μιλάς για εγγύηση από εκεί πέρα.

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, kostasinjeyan said:

Συμφωνώ αλλά αυτό που στην ουσία αλλάζει είναι το στόχο το οποίο το κάνεις και με το wifi.

Το μόνο που δεν μπορείς να κάνεις από αυτά που λέει είναι να αλλάξεις το silent mode.

 

Επίσης προσωπικά δεν θα επενέβαινα σε επίπεδο hardware, ούτε θα συνιστούσα και σε κανέναν.

Καταλαβαίνεις ότι σταματάς να μιλάς για εγγυήση από εκεί πέρα.

Εάν μωρε, πόσο χειρότερη μπορεί να γινει😄 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας,

Πρόσφατα εγκαταστάθηκε και η δική μου LG 12 Kw και παρατήρησα ακριβώς το ίδιο και στην δική μου.

Δεν την δουλεύω ακόμα με αντιστάθμιση και την έχω μόνιμα με νερά στους 38ο  βαθμούς και το θερμοστάτη χώρου ψηλά ώστε να μην πιάνει την θερμοκρασία του.

Βρήκατε κάποια λύση για τα πόσα πολλά start stop και γτ δεν σταματάει στους 38ο βαθμούς αλλά πάει +4-5 βαθμούς για να κόψει;;

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα εχει αποδειχτει κοινο μυστικο της LG. Oλες οι LG το εχουν, σε εγκαταστασεις με καλοριφερ. Οταν υπαρχει μεγαλη θερμικη αδρανεια, δλδ ενδοδαπεδιες, η συμπεριφορα της ειναι μακραν πιο ομαλη. Λιγο υπομονη και θα υπαρξει πιθανον λυση συντομα. Οχι φυσικα απο την LG.  
Και ναι, ειναι πρακτικα αδυνατο να παιξεις με χαμηλες θερμοκρασιες. Ειναι ικανη να κανει on/off ανα 10 λεπτα. 

Λιγο υπομονη και θεωρω οτι ισως σε κανα μηνα θα εχω θετικα νεα απο το μετωπο.

ΥΓ: Για οσους θυμονται, θα εβαζα δοχεια αδρανειας. Εβαλα και δεν βοηθησε σε τιποτα.  

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, CptBill said:

το προβλημα εχει αποδειχτει κοινο μυστικο της LG. Oλες οι LG το εχουν, σε εγκαταστασεις με καλοριφερ. Οταν υπαρχει μεγαλη θερμικη αδρανεια, δλδ ενδοδαπεδιες, η συμπεριφορα της ειναι μακραν πιο ομαλη. Λιγο υπομονη και θα υπαρξει πιθανον λυση συντομα. Οχι φυσικα απο την LG.  
Και ναι, ειναι πρακτικα αδυνατο να παιξεις με χαμηλες θερμοκρασιες. Ειναι ικανη να κανει on/off ανα 10 λεπτα. 

Λιγο υπομονη και θεωρω οτι ισως σε κανα μηνα θα εχω θετικα νεα απο το μετωπο.

ΥΓ: Για οσους θυμονται, θα εβαζα δοχεια αδρανειας. Εβαλα και δεν βοηθησε σε τιποτα.  

Σ' ευχαριστούμε! Αν προκύψει κάτι θα περιμένουμε ενημέρωση με αγωνία.

κι εγώ παθών με 16KW..

Μία απορία και από εμένα..  οι εγκαταστάτες ρύθμισαν την αντλία να κοιτάζει το νερό στην έξοδο της.  Σε όσους κάνει αρκετά start-stop  (ελέγχοντας  το νερό εξόδου) κατα τη διάρκεια λειτουργίας του συμπιεστή μόλις κάνει ένα τσαφ και πιάσει τη θερμοκρασία που θέλει στην έξοδο αμέσως κόβει. Μόλις λοιπόν κόψει καθώς περνάνε τα νερά κατευθείαν υπάρχει μια πτώση καθώς το κύκλωμα είχε χαμηλότερη θερμοκρασία.. Μήπως θα ήταν ομαλότερη η λειτουργία αν ρυθμιστεί να κοιτάζει το νερό της εισόδου?

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, CptBill said:

ΥΓ: Για οσους θυμονται, θα εβαζα δοχεια αδρανειας. Εβαλα και δεν βοηθησε σε τιποτα.  

 

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, g_frag said:

Σ' ευχαριστούμε! Αν προκύψει κάτι θα περιμένουμε ενημέρωση με αγωνία.

κι εγώ παθών με 16KW..

Μία απορία και από εμένα..  οι εγκαταστάτες ρύθμισαν την αντλία να κοιτάζει το νερό στην έξοδο της.  Σε όσους κάνει αρκετά start-stop  (ελέγχοντας  το νερό εξόδου) κατα τη διάρκεια λειτουργίας του συμπιεστή μόλις κάνει ένα τσαφ και πιάσει τη θερμοκρασία που θέλει στην έξοδο αμέσως κόβει. Μόλις λοιπόν κόψει καθώς περνάνε τα νερά κατευθείαν υπάρχει μια πτώση καθώς το κύκλωμα είχε χαμηλότερη θερμοκρασία.. Μήπως θα ήταν ομαλότερη η λειτουργία αν ρυθμιστεί να κοιτάζει το νερό της εισόδου?

Εχουν δοκιμαστει ολα αυτα επι 1+ χρονο απο τους ολλανδους που ειχα ποσταρει καιρο πριν. Τιποτα δεν λυνει το προβλημα αφου αφορα προβλημα του τροπου λειτουργιας της LG. Απλα καποιες φορες κερδιζεις χρονο και τα on/off ισως να γινονται με μικροτερη διαρκεια.

Η LG γνωριζει απολυτα το προβλημα και το εχει παραδεχτει εμεσα. Σε μελος του φορουμ εχουν αλλαξει 2 πλακετες χωρις φυσικα να αλλαξει κατι.

Και οχι, 2 διαφορετικα κυκλωματα δεν λυνουν το προβλημα. Απο την αρχη που ξεκινησα το thread και ανεβασα το βιντεο στο youtube εχω δεχτει ουκ ολιγα μηνυματα με παρομοια προβληματα απο κατοχους και διαφορετικες εγκαταστασεις.

Ο μονος τροπος να ξεγελασεις την lg ειναι να εχεις μεγαλη θερμικη αδρανεια για να μην προλαβαινει να κανει το +4C. Που και παλι δεν ειναι η απολυτη λυση γιατι τα overshoot ισχυς που κανει οταν ξεκιναει ειναι τραγικα.

Οποιος εχει χρονο ας διαβασει το thread των ολλανδων. Με google translate. Εκει θα δει και την, εν κατασκευη, λυση.

Δεν ηθελα να γραψω τοσο καιρο γιατι δεν εχει νοημα να γραφω τα ιδια. Εχει επιβεβαιωθει και απο εμενα οτι υπαρχει τροπος να την "κοροιδεψεις" για να μην κανει on/off και να κατεβαζει ακομα και 35C νερο.

Ολα τα προβληματα της ειναι καθαρα θεμα προγραμματισμου της λειτουργιας της. Tα overshoot σε καθε εναρξη και το +4C  νερου οπου σβηνει δημιουργουν μια απεριοριστη λουπα με on/off εαν κανεις το λαθος να τη βαλεις σε χαμηλη θερμοκρασια νερου.

Λιγο υπομονη.

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πάμε για οικονομία με χαμηλές θερμοκρασίες νερού και κινδυνέουμε να κάψουμε πλακέτα.

Έχω και άλλο ένα θέμα που δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποιον και βρίσκομαι στην αναζήτηση με τον εγκαταστάτη ηλεκτρολόγο. Μετα την εγκατάσταση της αντλίας πέφτει το ρελέ διαρροής κάποιες μέρες και περίπου την ίδια ώρα κάθε φορά, χωρίς να πέφτει κάποια ασφάλεια και ξανασηκώνετε χωρίς να ξαναπέσει.

Να σημειώσω ότι πέφτει χωρίς να είναι σε λειτουργία άλλες συσκευές εκεινη την ώρα και ενω και η αντλία κάποιες φορές είναι σβηστή. Έχει κάποιος καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.