Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

lg therma v r32 απειρα start/stop


CptBill

Recommended Posts

1 ώρα πριν, CptBill said:

Αν τη γυρίσεις σε έλεγχο νερού, κάνεις το απλό μαγικό: Στη πρώτη εκκινηση που θα κάνει να μην αφήσεις το νερό της προσαγωγης να ξεπεράσει κατα 4 βαθμούς το επιθυμητό νερό που ζήτησες (πες οτι ζητάς πχ 37C, στην εκκίνηση αυτη κανει το κλασικο overshoot σε ισχυ οποτε η θερμοκρασια προσαγωγής πάει στο θεό, λιγο πριν φτασει 41C και θα κόψει, εσυ βαζεις απο το controller το νερο πχ στουτς 39C). Μετα απο δεκάλεπτο θα αρχίσει να κόβει σταδιακά σε ισχύ οπότε μπορείς και εσύ να βάλεις τη θερμοκρασία νερού που θες.

Καπως ετσι εγω πχ σήμερα είμαι στους 36C επι ώρα αφου απέτρεξα την LG μετά το 2ο overshoot που έκανε, να μπει σε λούπα on/off
To πρώτο overshoot δεν πρόλαβα να το αποτρέξω αφου πρέπει να στέκομαι δίπλα απο το controller και έχω φάει πολύ bullying απο τη γυναίκα καθε φορά που το κάνω αυτό.
Alien technology from LG 😄

 

image.png.74d7bbde0a161faab30d928644ce577a.png


Θελω να το δοκιμασω κι εγώ αλλα πρεπει να ρυθμισουμε την αθ να κοιταζει τα νερα προσαγωγης ή επιστροφης;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 minutes ago, vag106 said:

Τα γραφήματα που βάζετε είναι απο την εφαρμογή; εμένα δεν μου βγάζει γιατί λείπει ο μετρητης. Μου είπαν οτι είναι έξτρα :(

Κάποια από την εφαρμογή και κάποια απο Home assistant. Αλλά και ο Home assistant βλέπει τα δεομένα από το cloud της LG.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, g_frag said:


Θελω να το δοκιμασω κι εγώ αλλα πρεπει να ρυθμισουμε την αθ να κοιταζει τα νερα προσαγωγης ή επιστροφης;

Προσαγωγής
Ξάχασα να αναφέρω, πάντα ρυθμισμένη σε silent. Περιορίζει την ισχύ του overshoot που κάνει. 

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ η δημοσίευση του paQ που αναφέρει πως μετα απο αρκετά adjustments, εδω ειναι η λύση των overshoot της LG (στην εκκινηση, επειτα απο defrosts)

https://gathering.tweakers.net/forum/list_message/77497004#77497004

Εδω η λύση που επεξηγεί τι κάνει

https://github.com/paqpaqpaq/ThermaV_overshoot_logic

Απο ότι καταλαβαίνω, χρειάζεται κάποια esp32 συσκευή με rs485 controller.

Οποίος έχει τις απαιτούμενες γνώσεις θα ήταν τέλειο να το υλοποιήσει και να βοηθήσει και τους υπόλοιπους ωστε να δωθεί επιτέλους λύση στο μακροχρόνιο αυτό προβλημα της LG

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δεν κάνει overshooting. Απλά σταματάει/ ξεκινάει κάθε είκοσι λεπτά!

Και πλέον σταματάει μισό βαθμό κάτω από τον στόχο αέρα.

Η ρύθμιση της θερμοκρασίας νερού είναι στους 53, και μέχρι εκεί φτάνει.

 

image.thumb.png.b7179da2b77b0b6c412fc439a0f49ff9.png

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι lg therma v ξεκινήσουν με overshoot. Το ότι φτάνεις τα 4kw σε ισχύς, αυτό είναι το overshoot.

Είναι θέμα συμπεριφοράς της αντλίας. Αν δοκιμάσεις να κάνεις αυτό που προ ανέφερα με τη θερμοκρασία νερού θα δεις τη καμπύλη κατανάλωσης να κάνει μια ωραία βουτιά και να σταθεροποιείται σε χαμηλά επίπεδα ισχύς.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και τρεις ημέρες η αντλία δουλεύει πολύ καλά.

Ο αισθητήρας θερμοκρασίας είναι πάντα σε νερό+αέρας

1. Αυτόματη ρύθμιση θερμοκρασίας εξόδου (καμπύλη αντιστάθμισης -10/53, 19/48)

image.png.8264d960d17a4b65395cc4731dda54e5.png

2. Χειροκίνητη ρύθμιση θερμοκρασίας, 53 οC (η πρώτη καμπύλη, η δεύτερη είναι με αυτόματο έλεγχο -10/48, 18/48)

image.png.439be37a215e6ea8f77b3c1a8e2c283e.png

Ο ρυθμός ροής είναι πάντα γύρω στα 20 Lt/m

Τα σημεία που σβήνει είναι είτε γιατί έφτασε τον στόχο θερμοκρασίας χώρου, είτε γιατί τη σταμάτησα για να αλλάξω ρυθμίσεις και να ξαναδοκιμάσω

Τι άλλαξε; Δεν ξέρω.....

Κάποια στιγμή χρειάστηκε να την κλείσω από την ασφάλεια. Έμεινε για καμμιά ώρα σβηστή.  Την έβαλα να δουλέψει με χειροκίνητη επιλογή θερμοκρασίας νερού στους 55 βαθμούς και δούλεψε σωστά. Ελέγχοντας ρυθμίσεις είδα οτι η καμπύλη αντιστάθμισης είχε αλλάξει (reset?) και ήταν στους 48ο C flat. Την δοκίμασα με αυτή τη ρύθμιση και έπαιξε σωστά. Άλλαξα την καμπύλη και έπαιξε σωστά (χωρίς επανεκκινήσεις). την έβαλα πάλι σε χειροκίνητη ρύθμιση θερμοκρασίας νερού στους 53 και στους 55, πάλι σωστά...

 

Τώρα πρέπει να δώ τι γινεται και με το ζεστό νερό χρήσης, που έχει κακή συμπεριφορά (start/stop) και δεν παρουσιάζει διαφορά θερμοκρασίας εισόδου/εξόδου)

Edited by Gvala
Link to comment
Share on other sites

Οι εξωτερικές συνθήκες άλλαξαν.

Όλοι το ζούμε αυτό με την lg. Υπάρχουν μέρες που δουλεύει αψεγάδιαστα και μέρες που είναι για πέταμα.

Η μόνη ρύθμιση που μειώνει αισθητά τα on/off είναι η ενεργοποίηση του silent.

Όλα τα υπόλοιπα περί ρυθμίσεων έχουν εξαντληθεί με χρόνια δοκιμών άνευ αποτελέσματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.