Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θόρυβος από συρόμενες μπαλκονόπορτες κάτω ορόφου


Lamkar

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την άποψή σας για το εξής: όταν το από κάτω διαμέρισμα ανοιγοκλείνει τις συρόμενες αλουμινιενες μπαλκονόπορτες μεταφέρεται από το σύρσιμο  έντονος θόρυβος στο δικό μου διαμέρισμα. Τι θα μπορούσα να κάνω για να ελαττωθεί ο θόρυβος στο δικό μου διαμέρισμα; Ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Lamkar said:

... Τι θα μπορούσα να κάνω για να ελλατωθεί ο θόρυβος στο δικό μου διαμέρισμα;...

κάνε δωράκι κάτι σαν αυτό στον από κάτω σου.... (ή και με γράσο)..... 

500x525x90-20190424130314_wd_40_smart_st

αν δεν λυθεί το πρόβλημα με αυτό (μαξ έξοδο 3-5€) να αλλάξει τα ρουλεμάν της πόρτας τους....

Αν τίποτα απ όλα αυτά .... υπομονή μέχρι να αρχίσει να ενοχλεί και τον ίδιο και σφηνώσει η πόρτα του και δεν ανοίγει πια .... 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να υφίσταται κατι τόσο απλό και η λύση να είναι αυτό που λετε, γιατί εγώ αυτό που φοβάμαι είναι ότι λόγω γενικότερης κακής ηχομόνωσης της πολυκατοικίας-20ετής- κατασκευή εχω διαβάσει ότι υπάρχουν οι λεγόμενοι "κτυπογενης" θόρυβοι που μεταφέρονται από όροφο σε όροφο και σκεφτόμουν τι θα μπορούσα εγώ  να κάνω στο δικό μου διαμέρισμα από θέμα ηχομόνωσης μιας και οι από κάτω δεν είναι συνεννοήσιμοι.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

 Δεν ειπες  οτι, τον θορυβο " το εκανε εξ αρχης",  αρα

- ξεκινας σαν πρωτη λυση απο το αντισκωριακό ....πιθανον  να λυθει το προβλημα.

-μετα πας στην   αντικατασταση στα ραουλα.

- Το επομενο ειναι το πιο δυσκολο: λείανση ή αντικατασταση των - φαγωμενων- οδηγων...🙉

Σε μένα "εφτασε" η αλλαγη στα ραουλα.

καλη συνεχεια

"Χτυπογενεις"  θορυβοι μεν, αλλά, πρωτα ελεγχουμε πώς δημιουργουνται .

Επομενως, αφου δεν βρηκες την αιτια.... δεν βρισκεις και την λυση

 Με αλουμινά δεν το συζητησες?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν το συζήτησα με αλουμινά καθώς σκεφτόμουν τι μπορώ εγώ να κάνω από θέμα ηχομόνωσης χωρίς να μπλέξω το κάτω διαμέρισμα δεδομένου οτι γενικότερα δεν είναι συνεννοήσιμοι. Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Lamkar said:

.... εχω διαβάσει ότι υπάρχουν οι λεγόμενοι "κτυπογενης" θόρυβοι που μεταφέρονται από όροφο σε όροφο ...

....

1 ώρα πριν, Lamkar said:

....σκεφτόμουν τι μπορώ εγώ να κάνω από θέμα ηχομόνωσης χωρίς να μπλέξω το κάτω διαμέρισμα ...

αν σκέφτεσαι τι εσύ να κάνεις για ηχομόνωση θα πρέπει να ξέρεις ότι πιθανά να σου στοιχίσει λιγότερο να του κάνεις δώρο νέες συρόμενες πόρτες από το να κόψεις το ήχο σε εσένα ...

Οπότε αποφάσισε 

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.