Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανικοί: Πρόσβαση και έρευνα στα κτηματολογικά στοιχεία μέσω διαδικτυακής εφαρμογής


Engineer

Recommended Posts

Να ρωτήσω γιατί έχω κάποιες σχετικές απορίες. Για άδεια (συγκεκριμένα μικρής κλίμακας) χρειάζεται το σφραγισμένο απόσπασμα, σωστά;

Για το ακίνητο που με ενδιαφέρει προσπάθησα να το αιτηθώ από το gov και δεν φαίνεται να είναι ενημερωμένο για τον συγκεκριμένο Δήμο και δεν αναγνωρίζει τον ΚΑΕΚ.

Από το σάιτ του κτηματολογίου με τους κωδικούς του ιδιοκτήτη σε υποχρεώνει να επιλέξεις σκοπό έκδοσης μεταξύ 1)συμβολαιογραφικής πράξης και 2)κάτι για παράσταση σε συζήτηση στο δικαστήριο. Επιλέγω λοιπόν αναγκαστικά κάτι εκ των δύο; Μήπως το ότι η έκδοση οικοδομικής άδειας δεν υπάρχει σαν επιλογή σημαίνει ότι δεν είμαι στην κατάλληλη εφαρμογή; Μήπως ότι δεν απαιτείται για τον συγκεκριμένο λόγο (άδεια);

Εν τέλει ξέρετε γιατί απαιτείται το υπογεγραμμένο απόσπασμα στην μικρής κλίμακας και όχι αυτό που μπορεί να κατεβάσει ο ιδιοκτήτης από τον λογαριασμό του στο σάιτ του κτηματολογίου (ανυπόγραφο); Μήπως ότι το τελευταίο μπορεί να μην είναι ενημερωμένο, επειδή βγαίνει αυτόματα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους/ες, 

Είμαι νέος μηχανικός (μόλις πέρασα εξετάσεις ΤΕΕ, Ηλ/γος Μηχ) και παρέλαβα τους κωδικούς myTEE. Θέλησα να δοκιμάσω την εφαρμογή αυτή του κτηματολογίου.

α) Τελικά έχουμε πρόσβαση οι ηλεκτρολόγοι στην έρευνα εγγραφών ; 

β) Χρειάζομαι (εκτός από τους κωδικούς) και το ψηφιακό πιστοποιητικό (ι.ε ψηφιακή υπογραφή, κλπ) πριν να έχω πρόσβαση στην εφαρμογή ; Νομίζω πως σύμφωνα με το νόμο όχι, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.....

γ) Μετά την εξουσιοδότηση μου βγάζει αυτό....

Πήγα από εδώ : https://ktimatologio.gov.gr/Professionals/Account/LoginEngineer

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη !

Ευχαριστώ

Μανώλης

 

image.thumb.png.4063e749dae80eea9a7adfcdd4fe72f5.png

Edited by Emma Nikolaou
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο αλλά από το παρακάτω link μπαίνεις...

https://www.ktimatologio.gr/el/e-services/ypiresies-gia-mihanikoys

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2023 at 12:53 ΜΜ, Emma Nikolaou said:

....

α) Τελικά έχουμε πρόσβαση οι ηλεκτρολόγοι στην έρευνα εγγραφών ; 

...

Μέχρι πριν μερικούς μήνες (3-4) απ όσο ξέρω είχαμε πρόσβαση Τοπογράφοι, Πολιτικοί, Αρχιτέκτονες.....

Συνάδερφος ΜΜ ΤΕ απ όσο ξέρω δεν είχε.

Με ενημέρωσε όμως πρόσφατα ότι τώρα έχει.

Δεν ξέρω για την δική σου ειδικότητα ή αν στα φορολογικά σου δεδομένα έχουν περάσει ότι είσαι Μηχανικός. Την πιστοποίηση την κάνει και απ αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος ότι δεν μπορεί να κατεβάσει τοπογραφικό διάγραμμα παρόλο που το εμφανίζει σαν σαρωμένο στα αποτελέσματα της έρευνας ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

εδω οι οδηγιες

....

Δημήτρη.... γνωστές οι οδηγίες....

Βλέπουμε λοιπόν ότι για το Χ ΚΑΕΚ υπάρχει το Χ συμβόλαιο και Χ Τοπογραφικό.

Τα συμβόλαια πατάμε το κουμπάκι και τα κατεβάζει το Τοπογραφικό όμως πατάμε το κουμπάκι και δεν το κατεβάζει.

Ζητάμε πχ από φίλο δικηγόρο να μας το κατεβάσει και το κατεβάζει χωρίς πρόβλημα....

 

 

Link to comment
Share on other sites

@yian Τοπογραφικό δεν έχω δει να επιτρέπει download, ενώ στα συμβόλαια, κάποιες λίγες φορές έχει τύχει να μπορώ να τα κατεβάσω. Δεν γνωρίζω αν έχουν θέσει κάποια κριτήρια ή αν κατά την μεταγραφή ζητήθηκε η συναίνεση του ιδιοκτήτη για το αν θα μπορούν να κατέβουν στην διαδικτυακή εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι τοπογραφικό δεν μου έχει επιτρέψει να κατεβάσω ακόμη και εάν φαίνεται ότι υπάρχει ως σαρωμένο συνημμένο.

Το περίεργο είναι ότι για το ίδιο ΚΑΕΚ συνεργάτης δικηγόρος (με τα δικά του προφανώς διαπιστευτήρια εισόδου στη πλατφόρμα αναζήτησης) κατάφερε να κατεβάσει κανονικότατα το τοπογραφικό που εγώ έβλεπα ότι υπήρχε ανεβασμένο αλλά δεν μπορούσα να το ακουμπήσω. 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι σκέφτονται εκεί στο Κτηματολόγιο και με ποια λογική δίνουν το δικαίωμα αποθήκευσης των τοπογραφικών σε δικηγόρους και όχι στους μηχανικούς.

Σε ότι αφορά τα συμβολαιογραφικά έγγραφα, πάντα μπορούσα να τα κατεβάσω απροβλημάτιστα όταν φαίνονταν αναρτημένα στην αναζήτηση.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, yian said:

....

Ειλικρινά δεν ξέρω τι σκέφτονται εκεί στο Κτηματολόγιο....

το θέμα δεν είναι τι σκέφτονται εκεί άλλα τι σκεφτόμαστε οι Μηχανικοί να πράξουμε για να σταματήσει το δούλεμα αυτό ..... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.