Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανικοί: Πρόσβαση και έρευνα στα κτηματολογικά στοιχεία μέσω διαδικτυακής εφαρμογής


Engineer

Recommended Posts

Έχω παρατηρήσει ότι κάπου κατεβαίνουν όλα και κάπου όχι.... και υπέθεσα πως δεν έχουν ανέβει ψηφιακά αλλά απλά αναφέρουν το έγγραφο....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 λεπτό πριν, Faethon11 said:

.... και υπέθεσα πως δεν έχουν ανέβει ψηφιακά αλλά απλά αναφέρουν το έγγραφο....

το τσεκ που αναφέρει ο yian αφορά το τοπογραφικά που ως Μηχανικός δεν μπορούσε να τα κατεβάσει ενω τα ίδια ο δικηγόρος μπορούσε.

Αν μπορείς και αν θυμάσαι τσέκαρε ξανά αν σε αυτά που μπορούσες να τα κατεβάσεις εξακολουθείς να μπορείς ή αν δεν μπορείς πια ..... (για να βεβαιωθούμε αν αφορά κάποια πρόσβαση που υπήρχε και κόπηκε ή αν είναι χαζομάρες απλές των κτηματολογικών γραφείων ανα διαφορετικές περιοχές ή όχι)

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Didonis said:

Βλέπουμε λοιπόν ότι για το Χ ΚΑΕΚ υπάρχει το Χ συμβόλαιο και Χ Τοπογραφικό.

Καλημέρα, αυτό ακριβώς πως το βλέπουμε γιατί δεν το είχα υπόψη μου; Είναι στις οδηγίες που πόσταρε ο Δημήτρης;

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, akis73 said:

.... πως το βλέπουμε γιατί δεν το είχα υπόψη μου; ...

εύκολο είναι..... αν περιμένεις λίγο να σου ανεβάσω σκρινσουτ....

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, Didonis said:

εύκολο είναι..... αν περιμένεις λίγο να σου ανεβάσω σκρινσουτ....

Ευχαριστώ Κώστα, όποτε μπορείς. Μάλλον δεν το έχω προσέξει τόσο καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στο κτηματολόγιο σαν μηχανικός.

ΕΡΕΥΝΑ -> ΑΚΙΝΗΤΟ -> ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΚΑΕΚ ή ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΕΚ ΣΤΟΝ ΧΑΡΤΗ και ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ

Σου επιστρέφει τα αποτελέσματα αναζήτησης , μια ή περισσότερες σειρές αναλόγως το αν υπάρχει σύσταση ή όχι.

Σε κάθε σειρά  τέρμα δεξιά έχει ένα πράσινο βελάκι. Το πατάς.

Στην επόμενη καρτέλα βλέπεις 3 μπλε ΤΑΒ και από κάτω λίστα εγγράφων. (συμβόλαια , τοπογραφικά κλπ)

Οτι είναι καταχωρημένο ψηφιακά φαίνεται εκεί , αλλιώς δείχνει παύλα ( - ).
Δίπλα από κάθε έγγραφο υπάρχει πράσινο βελακι.
Δεξί κλικ πάνω του και άνοιγμα σε νέα καρτέλα. Αν είναι διαθέσιμο θα στο ανοίξει.

(Γίνεται και κατευθείαν με αριστερό κλικ αλλά για κάποιο μυστήριο λόγο κάποιες φορές το αριστερό κλικ αποτυγχάνει ενώ με το δεξί και άνοιγμα σε νέα καρτέλα λειτουργεί).

Σημειώστε οτι :

-
υπάρχουν κάποιες φορές λάθος καταχωρίσεις , πχ δείχνει τοπογραφικό και σου κατεβάζει συμβόλαιο.

- κάποιες φορές  δεν κατεβαίνει το έγγραφο και βγαίνει μήνυμα ότι δεν είναι διαθέσιμο. Ξαναπροσπαθείστε μετά από λίγη ώρα ή άλλη μέρα και μπορεί να δουλέψει.

- κάποιες φορές βγαίνει μήνυμα ότι το έγγραφο υπάρχει  μόνο σε έγχαρτη μορφή και δεν το κατεβάζει.

Τέλος , σε ότι αφορά το ΤΑΒ "απόσπασμα περιγραφικής βάσης" όπου φαίνεται το ιδιοκτησιακό καθεστώς , έχω τσεκάρει ότι οι δικηγόροι βλέπουν τις πιο πρόσφατες μεταβολές ενώ εμείς όχι παντα.

 

ScreenHunter198.thumb.jpg.012f940a55d23320fd944d8bb9f57aeb.jpg

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, η αλήθεια είναι ότι ενώ εκεί μπαίνω συχνά δεν το είχα προσέξει το συγκεκριμένο με τα κουτάκια για το τοπογραφικό κλπ. Πάντως σε 2-3 που μπήκα εντός Θεσ/κης δεν είχε τίποτα από τοπογραφικά.

Link to comment
Share on other sites

To ζήτημα πάντως είναι (τουλάχιστον στη δική μου περιοχή έρευνας) ότι φαίνονται αρχεία τοπογραφικών τα οποία μόνο οι δικηγόροι μπορούν να κατεβάσουν και όχι εμείς οι μηχανικοί (τσεκαρισμένο σε δύο διαφορετικά ΚΑΕΚ).

Ισχύει και σε εσάς ?

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ισχύει όπως το λες. Φαίνονται ότι υπάρχουν αρχεία συμβολαίων και τοπογραφικού τα οποία (ειδικά τα τοπογραφικά) δεν μας επιτρέπεται να τα κατεβάσουμε.  Κάποτε δεν μας επέτρεπαν καμία πρόσβαση ούτε σε κτηματολογικό διάγραμμα. Με την ψηφιακή εφαρμογή κατεβάζουμε Α.Χ.Β και Α.Π.Β τα οποία είναι πολύ βοηθητικά για την έρευνα του ακινήτου. Τώρα, το γιατί μόνο οι δικηγόροι έχουν πρόσβαση (αν έχουν) στο τοπογραφικό δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

 

2 χρόνια που εχει ανοίξει η εφαρμογή, τοπογραφικό δεν μου εχει κατεβάσει ποτέ και ας το δείχνει διαθέσιμο.Συμβολαια τις περισσότερες φορές τα κατεβάζει.Πρωτη φορά ακουσα σήμερα οτι  στους δικηγόρους κατεβαίνουν όλα.Εγώ θα στείλω ενα mail στον συλλογο των τοπογράφων,ίσως και οι πολιτικοι μηχανικοί να ενοχλήσουν τον συλλογο τους να ασκηθούν κάποιες πιέσεις γιατι ειναι απαραίτητα σε πολλές περιπτώσεις αυτά τα στοιχεία 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.