Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

γνήσιο υπογραφής δήλωσης μέσω gov.gr ερώτηση


tzitzikas

Recommended Posts

Καλησπέρα. Ο διαχειριστής της οικοδομής μας θα πρέπει να υπογράψει μια υπεύθυνη δήλωση (*** η οποία έχει συγκεκριμένη φόρμα και δεν είναι ίδια με την Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86) με την οποία επιτρέπει να γίνουν εργασίες απο την ΕΔΑ (εταιρεία διανομής αερίου) για παροχή αερίου στην οικοδομή. Μπορεί να σκανάρει αυτή την υπεύθυνη δήλωση και να την κάνει upload στο gov.gr με τους κωδικούς του taxis, ώστε να περαστεί ψηφιακά το γνήσιο υπογραφής? Η' μόνο Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86 υπάρχει στο σύστημα gov.gr και μπορεί να εκδοθεί? Γνωρίζει κάποιος σίγουρα και αν ναι ποιά είναι η διαδικασία?  Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι πράγματι υπεύθυνη δήλωση, αλλά με άλλο περιεχόμενο, μπορεί να μεταφέρει το κείμενο στη φόρμα του gov και να την εκδώσει.

Το νομικό θέμα, κατά την άποψή μου, είναι ότι, στην προκειμένη περίπτωση, δεν υπογράφει ατομική ΥΔ, αλλά ως διαχειριστής μιας πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ. Αυτή είναι η συγκεκριμένη υπεύθυνη δήλωση. 

Από την ΕΔΑ μου είπαν ότι την δέχονται μέσω gov.gr. τώρα πως μπορεί να γίνει αν έχει έτοιμες φορμες δεν μπορώ να καταλάβω. Αν γνωρίζει κανείς ας μου πει. Ευχαριστώ!

Αυτή η δήλωση λέει Παρ. 6 άρθρο 22 του νόμου, δεν γράφει το ίδιο άρθρο με την κλασσική υπεύθυνη δήλωση.

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

Το λεκτικό της δήλωσης μπορείς να το μεταφέρεις, τις υπογραφές όμως δεν γίνεται.

Εκτός εάν υπάρχει δυνατότητα ανεβάσματος εικόνας, που δεν το νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπει υπογραφή στην 1η σελίδα και στην 2η σελίδα και απλά μπει η ψηφιακή υπογραφή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.