Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ύδρευση αποχέτευση σε μπάνιο


panosss

Recommended Posts

-Dowlex UNAVELD, έκλεισε.
-για κρύο νερό Ø 18 x 2,5mm, έκλεισε...
-σπιράλ προστασίας και για κρύο και για ζεστό  Ø εξωτ. 28mm έσωτ. Ø 23.5mm μπλε με κόκκινο, έκλεισε...

Για ζεστό νερό Ø 15 x 2,5mm όμως γιατί μου το μικραίνεις; Μια χαρά δεν είναι το Ø 18 x 2,5mm;
Μ' ένα 50άμετρο UNAVELD (πιστεύω θα πουλάνε και 50άμετρα) καθαρίζω και για κρύο και για ζεστό...

 

CIM είναι μάρκα, σωστά;

-συλλέκτης CIM, έκλεισε...

  

40 λεπτά πριν, arel said:

όπου χρειασθεί εξαρτήματα ορειχάλκινα, τα βαριά και ποιοτικά κινέζικα όχι τα ευτελή φτηνά

Αν τα πάρω με βάση τη μάρκα δεν θα είμαι οκ; Δεν υπάρχει κάποια μάρκα εγγυημένη στα ορειχάλικινα; Η CIM π.χ.;

Μάλλον πρέπει να έχουν γίνει δυσεύρετα (το 'λεγε ο Γιαννούδης (υδραυλικός - youtuber)) σε ένα απ' τα βίντεο του), αν θυμάμαι καλά.

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6 ώρες πριν, panosss said:

-Dowlex UNAVELD, έκλεισε.
-για κρύο νερό Ø 18 x 2,5mm, έκλεισε...
-σπιράλ προστασίας και για κρύο και για ζεστό  Ø εξωτ. 28mm έσωτ. Ø 23.5mm μπλε με κόκκινο, έκλεισε...

Για ζεστό νερό Ø 15 x 2,5mm όμως γιατί μου το μικραίνεις; Μια χαρά δεν είναι το Ø 18 x 2,5mm;
Μ' ένα 50άμετρο UNAVELD (πιστεύω θα πουλάνε και 50άμετρα) καθαρίζω και για κρύο και για ζεστό...

 

CIM είναι μάρκα, σωστά;

-συλλέκτης CIM, έκλεισε...

  

Αν τα πάρω με βάση τη μάρκα δεν θα είμαι οκ; Δεν υπάρχει κάποια μάρκα εγγυημένη στα ορειχάλικινα; Η CIM π.χ.;

Μάλλον πρέπει να έχουν γίνει δυσεύρετα (το 'λεγε ο Γιαννούδης (υδραυλικός - youtuber)) σε ένα απ' τα βίντεο του), αν θυμάμαι καλά.

 ο λόγος "Για ζεστό νερό Ø 15 x 2,5mm" είναι περιβαλλοντολογικός, εξοικονόμησης σπατάλης νερού.

πολύς κόσμος αφήνει να τρέξει το νερό μέχρι την έγχυση του ζεστού, €  🚿  κατά τη χρίση στην ανάμιξη δεν υστερεί σε τίποτε, ποσοτικά στη πίεση του νερού δεν το αντιλαμβάνεσαι. ο συλλέκτης δεν υπάρχει λόγος να είναι Cimberio κάποιο ποιοτικό κινεζικό αν βρεις είναι οικονομικότερο, αλλά ο σφαιρικός διακόπτης με τα ανεξάρτητα κομμάτια να είναι, αν χρειασθεί κάτι μελλοντικά σε σώζει από πολλές δυσκολίες. δεν πρέπει να είναι δυσεύρετα  https://www.skroutz.gr/c/3599/vanes-diakoptes/m/21892/Cimberio.html

στα ορειχάλκινα εξαρτήματα κάποτε πρωτοπορούσαν τα PRANDELLI αλλά δεν υπάρχει λόγος είναι δυσεύρετα και ακριβά. κοίτα για καλά κινεζικά αλλά σύγκρινε τα ταυτόχρονα από διαφορετικούς κατασκευαστές και ελληνικά και ιταλικά στα χέρια σου, να είναι βαριά, θα το καταλάβεις, κάποια είναι εκλεπτυσμένα, ελαφριά. να προσαρμόζουν σφιχτά τα αρσενικά από τα ρακόρ στο σωλήνα, να μην είναι χαλαρά. στο μοντάρισμα όχι βίαιες συσφίξεις, σπάνε, δεν είναι σίδηρος.

 

Edited by arel
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Ο σωλήνας  Ø 18 x 2,5mm σημαίνει 13mm εσωτερική διάμετρο. Αν το εξάρτημα που θα μπει στο σωλήνα έχει 1,5mm πάχος, η διατομή μειώνεται στα 10mm.

Σε σύγκριση με τη χαλκοσωλήνα που έχει εξωτερική διάμετρο 16mm και εσωτερική ας πούμε 13mm, χάνουμε ήδη 3mm σε διατομή. Αν βάλω και ακόμα μικρότερη για ζεστό νερό, Ø 15 x 2,5mm χάνω άλλα 3mm σε διατομή, πάω σε 7mm διατομή. Δεν είναι υπερβολικά μικρή;

 

Επίσης, υπάρχει κάτι για αναμονές π.χ. μπαταρίας για αυτές τις σωλήνες; Βάση μπαταρίας;

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, panosss said:

Ο σωλήνας  Ø 18 x 2,5mm σημαίνει 13mm εσωτερική διάμετρο. Αν το εξάρτημα που θα μπει στο σωλήνα έχει 1,5mm πάχος, η διατομή μειώνεται στα 10mm.

Σε σύγκριση με τη χαλκοσωλήνα που έχει εξωτερική διάμετρο 16mm και εσωτερική ας πούμε 13mm, χάνουμε ήδη 3mm σε διατομή. Αν βάλω και ακόμα μικρότερη για ζεστό νερό, Ø 15 x 2,5mm χάνω άλλα 3mm σε διατομή, πάω σε 7mm διατομή. Δεν είναι υπερβολικά μικρή;

 

Επίσης, υπάρχει κάτι για αναμονές π.χ. μπαταρίας για αυτές τις σωλήνες; Βάση μπαταρίας;

 

 

στην αρχή δικών μου ανάλογων εργασιών με τις μετρήσεις είχα παρόμοιες σκέψης, ανακαίνισα τρείς διαφορετικούς χώρους με τα ίδια κριτήρια που σου αναφέρω, τα πάντα λειτουργούν άψογα έχω αρχίσει στο τέταρτο και τελευταίο ελπίζω. 🙂

τα εργαλεία που αγόρασα όλα επαγγελματικά είδη κάναν την απόσβεση τους.

έχε μια άποψη από κάποιο τυχαίο σπιράλ ΙΝΟΧ QUICKFLEX 3/8″ x 1/2″

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Μέγιστη Στιγμιαία Θερμοκρασία Λειτουργίας έως 90°C
Πίεση Λειτουργίας 20bar
Εσωτερική ∆ιάμετρος Ακροφυσίων Ø 6,5mm
Εσωτερική ∆ιάμετρος Σωλήνα Ø 14mm
Ελάχιστη Ακτίνα Καμπύλωσης Ø 40mm
Παροχή Νερού 3 Bar 19lt/min

spiral.png.04173dddafa312983b421b62fbe644d5.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, arel said:
τα εργαλεία που αγόρασα όλα επαγγελματικά είδη κάναν την απόσβεση τους.

Για πες ποια εργαλεία αγόρασες;

Εγώ θα χρειαστώ να επεκτείνω δυο σωλήνες (σιδηροσωλήνες) για να μεταφέρω την μπαταρία της ντουζιέρας.

(θα κάνω προσπάθεια να μην αντικαταστήσω τους σωλήνες ύδρευσης)

Οπότε θα χρειαστώ ένα φτηνό βιδολόγο για να κάνω σπείρες στις επεκτάσεις.

Υπάρχει κάποια πρόταση;

 

Link to comment
Share on other sites

On 22/4/2021 at 5:18 ΜΜ, panosss said:

Για πες ποια εργαλεία αγόρασες;

Εγώ θα χρειαστώ να επεκτείνω δυο σωλήνες (σιδηροσωλήνες) για να μεταφέρω την μπαταρία της ντουζιέρας.

(θα κάνω προσπάθεια να μην αντικαταστήσω τους σωλήνες ύδρευσης)

Οπότε θα χρειαστώ ένα φτηνό βιδολόγο για να κάνω σπείρες στις επεκτάσεις.

Υπάρχει κάποια πρόταση;

 

για βιδολόγο δεν έχω άποψη, σπάνια χρησιμοποιώ, δανείζομαι τα καθαρίζω, λιπαίνω και τα επιστρέφω.

έχω κάνει ολική ύδρευση - θέρμανση και αποχετεύσεις δύο ανεξάρτητων χώρων.

ξεκινάω άλλο χώρο με νέα  θέρμανση, ολική αλλαγή ύδρευσης και αποχέτευσης ιδίου χώρου και την σύνδεση στο δίκτυο αποχέτευσης του δήμου για την ώρα.

για τις εργασίες αυτές βασικά και πάγια αποκτήματα.

Bosch GBH 2-28 DV Professional 850W 2,9kg SDS Plus Κρούση-Περιστροφή-Περιστροφή με Κρούση

1897315661_BoschGBH2-28DVProfessional-.jpeg.4efcdc937dd260d58cc540a9a8c6adf1.jpeg

 

 

Bosch GBH 7-46 DE Professional 1350W 8,2kg SDS Max Κρούση-Περιστροφή-Περιστροφή με Κρούση

 

496750294_BoschGBH7-46DEProfessional-.jpg.cee4d0d1b1733a198f9e99beb4b80112.jpg

Edited by arel
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

@arel Σωστός, εγώ έχω ένα Makita M8701 (800W) .

Τώρα, έχω δύο απορίες:

1. έχεις βάλει φωλιές ώστε να είναι εφικτή η αλλαγή των σωλήνων; (δες εδώ στο 1:50)

2. το σύστημα με τους συλλέκτες έχει ως αποτέλεσμα να αυξάνει το ύψος της τσιμεντοκονίας αφού οι σωλήνες προστίθενται πάνω από τις αποχετεύσεις:

spacer.png

Οπότε δεν βγαίνει υπερβολικά ψηλή  η τσιμεντοκονία;

 

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, panosss said:

@arel Σωστός, εγώ έχω ένα Makita M8701 (800W) .

Τώρα, έχω δύο απορίες:

1. έχεις βάλει φωλιές ώστε να είναι εφικτή η αλλαγή των σωλήνων; (δες εδώ στο 1:50)

2. το σύστημα με τους συλλέκτες έχει ως αποτέλεσμα να αυξάνει το ύψος της τσιμεντοκονίας αφού οι σωλήνες προστίθενται πάνω από τις αποχετεύσεις:

Οπότε δεν βγαίνει υπερβολικά ψηλή  η τσιμεντοκονία;

 

θα ήθελε λίγο επιπλέον σκαψιματάκι και θα μπορούσαν τα σπιράλ νιπτήρα και πλυντηρίου να παραλληλισθούν με τα PVC στις ήδη σκαμμένες αυλακώσεις του σιφονιού δαπέδου, θα ήταν πιο ευθύγραμμα με λιγότερες γωνίες και διαδρομή, προπαντός ζεστού στο Ø15. 🙂

τα PVC νιπτήρα και πλυντηρίου θα κατέληγαν πιο εύστοχα με διακλάδωση ενός ημιτάφ 45° και μιας γωνίας 45° πριν του σιφονιού δαπέδου.

προσωπικά όπου με παίρνει στην αποχέτευση και αλλού δεν στρίβω με γωνίες των 90° αλλά με δύο των 45° έτσι όταν απαιτηθεί ξεφρακάρισμα με ένα λάστιχο κήπου είναι πανεύκολο.

Link to comment
Share on other sites

 

1 ώρα πριν, arel said:

προσωπικά όπου με παίρνει στην αποχέτευση και αλλού δεν στρίβω με γωνίες των 90° αλλά με δύο των 45° έτσι όταν απαιτηθεί ξεφρακάρισμα με ένα λάστιχο κήπου είναι πανεύκολο.

Αυτό το 'χω σκεφτεί κι εγώ (για την ακρίβεια κάπου το 'χα δει ή το ΄χα διαβάσει).

 

Τις φωλιές τις είδες στο βίντεο; Τις έχεις υπόψιν σου; Τις  χρησιμοποιείς;

(η φωτό του μπάνιου είναι από το ίντερνετ δεν είναι του δικού μου)

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, panosss said:

 

Αυτό το 'χω σκεφτεί κι εγώ (για την ακρίβεια κάπου το 'χα δει ή το ΄χα διαβάσει).

 

Τις φωλιές τις είδες στο βίντεο; Τις έχεις υπόψιν σου; Τις  χρησιμοποιείς;

(η φωτό του μπάνιου είναι από το ίντερνετ δεν είναι του δικού μου)

ναι, οι μπλέ φωλιές του video youtube είναι της PRANDELLI, αρκετά ακριβές και δυσεύρετες πλέον, τις χρησιμοποίησα επιτείχια στα σώματα θέρμανσης και στο μπάνιο σε συνδυασμό με τα πλακάκια αλλά όχι σε μη εμφανή σημεία εντός ντουλαπιών κουζίνας όπου τα ορειχάλκινα εξαρτήματα και οι καταλήξεις των σπιράλ δεν είναι πακτωμένα με σοβά.

αυτές της φωτό οι πορτοκαλιοί δεν έχουν στιβαρότητα κατασκευής και δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθούν τη στιγμή που θα παίξουν το ρόλο τους. χρησιμοποίησα και τέτοιες σε μπάνιο άλλου χώρου, δύο για θέρμανση και δύο γία αναμονές θερμοσίφωνα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.