Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοποθέτηση βάσης ηλιακού θερμοσίφωνα.


gio

Recommended Posts

Ίσως είναι εύκολο και ίσως να είναι συνηθισμένη ερώτηση αλλά εμένα με προβληματίζει σε μια κεραμοσκεπη που θα κάνω.

Η στέγη θα γίνει ξύλινη, με μόνωση και ασφαλτοπανο, με κεραμίδια.

θέλω να βάλω τον ηλιακό θερμοσίφωνα οπότε ο προβληματισμός μου είναι πως θα στηρίξω την μεταλλική βάση για να "κάτσει" η βάση του ηλιακού μετά και οι παροχές του.

Νομίζω ότι σίγουρα θα γίνει ζημιά είτε στα κεραμίδια, είτε στο ασφαλτοπανο ή μόνωση που θα υπάρχει από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχουν ειδικές βάσεις για αυτή την περιπτωση.

Must: ο προμηθευτής σου να τις έχει διαθέσιμες, ο υδραυλικός σου να ξέρει να τις τοποθετεί...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ειδικές βάσεις για αυτή την περιπτωση.

Must: ο προμηθευτής σου να τις έχει διαθέσιμες, ο υδραυλικός σου να ξέρει να τις τοποθετεί...

Ναι το ξερω.

Ξερω για τις βασεις του καθε ηλιακου, αλλα εγω εννοω αυτες που φτιαχνουμε για να πατήσουν οι βασεις (τελάρα). Που ειναι σαν πόδια και εφαρμόζεται επανω τους η βαση του ηλιακου και μετα ο ηλιακος.

Ο υδραυλικος μπορει (δεν ξερω αν γνωριζει τον σωστό τροπο) αλλα θελω να ξερω και εγω να μάθω. Τα πόδια αυτα ξεκινανε απο κατω αγκυρωμενα στην ξυλεία και διαπερνουν στεγανωση-μονωση-κεραμίδια; ή με καποιον τροπο...ισχυρη τσιμεντοκονια επι των κεραμιδιών;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφοροι τύποι. Πχ έχω δεί μία με άγκιστρα που ίσως σε γλίτωνε από μερικά τρυπήματα. Δυστυχώς στην κεραμοσκεπή δεν ξέρω να υπάρχει στάνταρ λύση τύπου σιλικόνη, ουπα, 4 στριφώνια και είσαι έτοιμος.

Πάντως πολλές εταιρείες μαζί με τα ηλιακά δίνουν και οδηγίες για τις βάσεις τους. Ζήτα μια.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κεκλιμένη στέγη επί πλακός μια καλή ιδέα είναι τα πόδια του τελάρου πάνω στο οποίο θα βιδωθεί ο συλλέκτης να πατήσουν στην πλάκα.

Διαφορετικά στερέωση με διπλά Ω από τα καδρόνια.

Ζημιά δεν θα γίνει καμία αφού ότι διαπερνά τη στέγη (καμινάδες, ιστοί, εξαερισμοί, κλπ) κατασκευάζονται πριν το πέτσωμα και τα αγκαλιάζει το ασφαλτόπανο.

Link to comment
Share on other sites

Αποσπασμα από διαφήμιση ηλιακού:

 

ΒΑΣΕΙΣ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΚΕΡΑΜΟΣΚΕΠΗΣ

 

Ειδική βάση για ανέπαφη στήριξη του ηλιακού χωρίς τρύπημα κεραμιδιών από ανοξείδωτο ατσάλι και ηλεκτροστατικά βαμμένη στο χρώμμα των κεραμιδιών.

 

Άρα υπάρχουν λύσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κεκλιμένη στέγη επί πλακός μια καλή ιδέα είναι τα πόδια του τελάρου πάνω στο οποίο θα βιδωθεί ο συλλέκτης να πατήσουν στην πλάκα.

Διαφορετικά στερέωση με διπλά Ω από τα καδρόνια.

Ζημιά δεν θα γίνει καμία αφού ότι διαπερνά τη στέγη (καμινάδες, ιστοί, εξαερισμοί, κλπ) κατασκευάζονται πριν το πέτσωμα και τα αγκαλιάζει το ασφαλτόπανο.

Και που θα ξερεις πως θα ερθει το κεραμίδι απο πανω ωστε να μπορει να περάσει;

 

stayros

που θα την βρω;

Link to comment
Share on other sites

απλά μια σκέψη. πως την πάτησα εγω.....

 

εγώ είχα τοποθετήσει την κεραμοσκεπή ( πριν πολλά χρόνια ) και πριν λίγο αποφάσισα να βάλω τον ηλιακό.

 

ήρθε λοιπόν ο τεχνίτης του ηλιακού και μου πρότεινε ως λύση, για να αποφύγουμε τα μερεμέτια με την κεραμιδοσκεπή να ακουμπήσει ο ηλιακός πάνω στα καδρονάκια της κεραμιδοσκεπής.

 

πράγματι μου φάνηκε πολύ καλή λύση και αυτή ακολούθησα.

 

που εμφανίστηκε όμως το πρόβλημα στο μέλλον που ο τεχνίτης δεν μου με είχε προειδοποιήσει και εγω εκείνη τη στιγμή δεν το σκέφτηκα;

 

 

οταν ο ηλιακός ακουμπάει πάνω στα καδρόνια της κεραμιδοσκεπής ακολουθεί την κλίση αυτής. οπότε εαν η κλίση δεν είναι καλή τότε να μην έχεις την μέγιστη δυνατή απόδοση του συλλέκτη!!!!

 

οπότε θα πρότεινα να ακουμπήσουν τα πόδια κατευθείαν στη πλάκα ώστε να μπορείς να ρυθμίσεις τη κλίση. να είναι και ο κεραμιδάς σου καλός ωστε να σου κλείσει καλά τα μερεμέτια και δεν εχεις να φοβάσαι τίποτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

mixanikos710

 

νομιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα με την κλίση διοτι παντα κανω εγω δικο μου τελάρο με συγκολληση ετσι ωστε να πατησει πανω η βαση που δινει το εργοστασιο με τον ηλιακο. ετσι εχω την κλίση που θέλω.

 

Το προβλημα μου ειναι οτι, οκ στα καδρονακια να καρφωσω τα μεταλλικα ποδια που θα πατησει η βαση του ηλιακου,μετα πως θα μπουν τα κεραμιδια χωρις να σπάσουν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.