Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοποθέτηση βάσης ηλιακού θερμοσίφωνα.


gio

Recommended Posts

Φιλε μου gio ολη η μαεστρια στην υποθεση που σε απασχολει ειναι να βγουνε τα 4 ποδαρακια στα οποια θα στηριχθει η βαση του ηλιακου χωρις να γινει μερεμετι στα κεραμυδια ουτε κανενα σπασιμο.η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι ευκολο αλλα η λυση παντα υπαρχει.μια γαλβανιζε στρατζαρισμενη λαμα απο 3 χιλιοστα λαμαρινα ειναι η λυση σου. η μαγκια στην υποθεση ειναι να βρεις το καταλληλο σημειο στο οποιο να περναει απο κατω η ξυλινη δοκος πανω στην οποια θα πακτωθει η λαμα.κοιταξε το αρχειο word που σου εστειλα και θα καταλαβεις... (η λαμα μπορει να συγκολληθει και να κατασκευαστει επι τοπου αναλογα με την γεωμετρια μου χρειαζεται ο μαστορας)************

 

Μπες εδω και δες στο κατω μερος το αρχειο τοποθετηση λαμας.βεβαια οι λαμες που πρεπει να μπουνε ειναι 4 και θα πρεπει να δεθουν μεταξυ τους και να ειναι σε σημεια που να σχηματιζουν ενα ορθογωνιο τελαρο, με νοτιο προσανατολισμο, η τουλαχιστον νοτιοανατολικο η νοτιοδυτικο.το θεμα της κληση βεβαια το καθοριζεις απο την βαση του ηλιακου αφου μπορεις <να κοψεις οσο θελεις> τα πισω ποδια.προσοχη ομως θα δεις εμφανη διαφορα στην αποδοση αν ειναι κατω απο 40 μοιρες η γωνια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γειά χαρά! Πως θα στηρίξω ηλιακούς σε κεραμοσκεπή? Με απασχολεί αρχικά το αισθητικό του θέματος αλλά κατόπιν το νόμιμο καθώς δεν ξέρω κατα πόσον επιτρέπεται να προεξέχουν ηλιακοί άνω της στέγης.

 

 

Η κλίση της στέγης είναι βοριοανατολική και θα ήθελα οι συλέκτες να μην ξεπερνάνε τους 40 - 50 πόντους έχω δεί κάποια κάτοπτρα ημικυλινδρικά που δεν προεξέχουν πολύ αλλά δεν ξέρω τι απόδοση, τι αξιοπιστία έχουν ? ? ? Να τα δημοσιευσω να μου πείτε την γνώμη σας ? ? ? ?

Εχουμε λοιπόν, καταρχήν αν είναι νόμιμο, με ποιο τρόπο θα μπορούσα να έχω χαμηλού ύψους κάτοπτρα πάνω στη στέγη και αν οι κυλινδρικοί συλλέκτες είναι αξιόπιστοι.

 

Να αναφέρω επίσης ότι με απασχολεί το θέμα τοποθέτησης θερμοσίφωνα τριπλής ενέργειας εσωτερικά του διαμερίσματος καθότι είναι ακριβοί.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου νονοθεσια που να σε περιοριζει στην θεση και υψος δεν υπαρχει.Οταν μιλας για κεραμοσκεπη πρωτ απ ολα τι εννοείς ? με ξυλινα απο κατω δοκαρια? ή με κανονική πλακα απο σκυρόδεμα? γιατι αν προκυται για πλακα απο μπετον τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλά στην εγκατάσταση.Εάν μιλας για ξύλινη κεραμοσκεπή τότε σε παραπέμπω στην προηγούμενη απαντηση που έδωσα και στον gio.Δες στο κατω μερος αυτής της σελίδας που σου εστειλα στο Π.Μ και πατα το αρχείο word που λέει τοποθετηση λαμας.

οσο για τους παραβολικους συλλεκτες μακριά... δεν κανουν τιποτα...

 

ο προσανατολισμος σου δεν ειναι καλος.απο την αντιθετη πλευρα δεν εχει κληση?

πρεπει οποσδηποτε να κοιταει λιγο τον νοτια.

οσο για το υψος εξαρταται κι απο την κληση που εχει και η σκεπη σου.το ηλιακο να ξερεισ θελει για να αποδιδει τουλαχιστον 40-45 μοιρες

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου νονοθεσια που να σε περιοριζει στην θεση και υψος δεν υπαρχει.

 

 

Καταρχήν και το άρθρο 9 και το 16 αναφέρονται σχετικά..........χμμμμμ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου gio ...... αλλα η λυση παντα υπαρχει.μια γαλβανιζε στρατζαρισμενη λαμα απο 3 χιλιοστα λαμαρινα ειναι η λυση σου. η μαγκια στην υποθεση ειναι να βρεις το καταλληλο σημειο στο οποιο να περναει απο κατω η ξυλινη δοκος πανω στην οποια θα πακτωθει η λαμα.κοιταξε το αρχειο word που σου εστειλα και θα καταλαβεις...

Μπες εδω και δες στο κατω μερος το αρχειο τοποθετηση λαμας.βεβαια οι λαμες που πρεπει να μπουνε ειναι 4 και θα πρεπει να δεθουν μεταξυ τους και να ειναι σε σημεια που να σχηματιζουν ενα ορθογωνιο τελαρο, ....η γωνια.

 

sugar77

το ειδα το αρχειο word αλλα δεν καταλαβα ...ωραια βρισκω ποια ξυλινη δοκο θα πακτωθει η λαμα. Ομως πανω σε αυτην την δοκο θα μπουνε και τα κεραμιδια. Η λαμα πως θα μπορεσει να περασει αναμεσα απο τα κεραμιδια ωστε να βγουν τα ποδαρακια ;κατι δεν εχω καταλάβει καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καταλαβει καλα , απλα θεωρησα αυτονοητο οτι

1. θα βγαλεις τα 2 κεραμυδια απο τα οποια θα περασει αναμεσα η λαμα

2. θα κοψεις ενα κομματι απο το αφρολεξ ή ασφαρτοπανο οτι υπαρχει απο κατω ωστε να μπορεσεις να βιδωσεις το στριφωνι για να πακτωσεις την λαμα.Η λαμα θα πρεπει να βιδωθει σε πολυ συγκεκριμενο σημειο ωστε να μπορεις να επανατοποθετησεις τα κεραμιδια στην θεση τους.

3.Εαν κατασκευασεις με ηλεκροσυγκολληση τις λαμες σου θα ειναι πολυ πιο ευκολη η διαδικασια διοτι θα τις κανεις για καθε ενα απο 4 σημεια με την γεωμετρια που πρεπει

 

 

προσεξε ξανα το σχεδιο και φαντασου οτι για καθε λαμα οι διαστασεις υψος πλατος μηκοσ κλπ θα γινουν απο σενα αφου βγαλεις τα κεραμυδια και αφου παρεισ τα μετρα που πρεπει ωστε να πεσει η λαμα ακριβως εκει που πρεπει να επανατοποθετηθουν τα κεραμιδια χωρισ να αφηνουν μεγαλο κενο.

 

δεν ειναι κατι απλο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου νονοθεσια που να σε περιοριζει στην θεση και υψος δεν υπαρχει.

 

 

Καταρχήν και το άρθρο 9 και το 16 αναφέρονται σχετικά..........χμμμμμ

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να δωσω υψος στην βαση του ηλιακου οταν προκυται για κεραμοσκεπη? Το ηλιακο θα πρεπει να ακολουθει τον προσανατολισμο της σκεπης αλλιως βρασε ρυζι καλυτερα.Εκτως του αισθητικου μερους , αν δωσεις υψος, θα στο παρει κανενας αερας ή στην καλυτερη απο το περα δωθε θα σου περναει νερο απ τα ποδια του.

Η γνωμη μου ειναι καλυτερα να εχει λιγο αναποδο προσανατολοισμο παρα να φτιαξεις τον πυργο του αΪφελ στην σκεπη σου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τώρα συζητάμε επι μιας βάσης. Καταρχήν η στέγη μου είναι βοριοανατολική οπότε επι σωστής κλίσης(που θα ακολουθεί αυτής της στέγης) ούτε λόγος. Το μόνο που βρήκα εγώ είναι αν θα μπορούσα να βρώ συλλέκτες ειδικά μικρούς σε μέγεθος όπου θα μπορούσαν να τοποθετηθούν πχ σε μια απόληξη κλιμακοστασίου 4χ5, 4 τέτοιοι. Ενοείεται δεν θα πρέπει να έχουν μπόϊλερ αλλά αυτό το τελευταίο να τοποθετηθεί εντός των κατοικιών αλλά μου αυξάνουν πάρα πολύ το κόστος. Πχ 1500*ε ανα κατοικία, παραπάνω απο το αν είχα απλώς διπλής ενέργειας και ψάχνω να βρώ τρόπο να το μειώσω....?

Link to comment
Share on other sites

Σε χωρο 4επι 5 (εξαρταται βεβαια τον προσανατολισμο)χωρουν 4 συλλεκτες των 2 τετ μετρων.Ή αλλιως 2 κομπλε ηλιακα διπλης ή τριπλης ενεργειας.Αν το κτισμα εχει 3 κατοικιες παλι μπορουν να χωρεσουν 3 κομπλε ηλιακα εαν μπουν με εναν συλλεκτη το καθενα τριμετρο επιλεκτικομε διαστασεις 1,2 επι 2,3.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.