Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονομώ - Αυθαίρετη συνένωση κτηρίων


Recommended Posts

Καλημέρα,

Έχω μια μπερδεμένη περίπτωση συνένωσης δύο κτηρίων με ίδιο ιδιοκτήτη. Θα ήθελα την γνώμη σας για το αν υπάρχει τρόπος να μπει στο πρόγραμμα Εξοικονομώ.

Το κτήριο Α έχει άδεια διώροφης κατοικίας χωρίς οριζόντιες.
Το κτήριο Β έχει χωριστεί σε οριζόντιες ιδιοκτησίες, ισόγειο κατάστημα και κατοικία στον όροφο. 

Πλέον έχει γίνει συνένωση του ισογείου Α+Β σαν ένα ενιαίο κατάστημα και ενιαίας κατοικίας στον όροφο Α+Β.
Αν ρυθμιστούν με 4495 οι παρεμβάσεις υπάρχει τρόπος να μπει στο πρόγραμμα όλος όροφος (κατοικία); Αφορά δύο ξεχωριστές ιδιοκτησίες, και στο ΠΕΑ θα υπάρξει πρόβλημα όχι; 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα μου είναι κυρίως πως αντιμετωπίζεται η περίπτωση που υπάρχει συνένωση κτηρίων στο Εξοικονομώ. 
Μια λύση που μου πρότειναν ήταν να δηλωθεί η επιφάνεια του Β κτηρίου σαν αυθαίρετη.   

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεμένη περίπτωση πράγματι. Υποθέτω τα κτήρια είναι σε διαφορετικά οικόπεδα.

Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να γίνει τακτοποίηση εφόσον αυτό επιτρέπεται, μετά βάσει αυτής να γίνει τροποποίηση των συμβολαιογραφικών εντύπων και μετά θα μπορεί να γίνει ένταξη στο εξ΄ οικονομώ. Εφόσον οι ιδιοκτησίες έχουν γίνει νόμιμες πολεοδομικά και συμβολαιογραφικά δεν βλέπω το λόγο να μην μπορεί μια υφιστάμενη ιδιοκτησία που πληροί τις υπόλοιπες προϋποθέσεις του προγράμματος να ενταχθεί. Όλα τα δικαιολογητικά θα πρέπει να τα ανεβάζετε x2.

Link to comment
Share on other sites

@Aenor Ναι διαφορετικά οικόπεδα. Εννοείτε να γίνει συνένωση και συμβολαιογραφικά ή όχι; 

Δεν έχω ξανακάνει δήλωση στο Εξοικονομώ αλλά συνάδελφος μου είπε ότι θα πρέπει, με βάση όσα ισχύουν στο σύστημα τώρα, να φαίνεται στο Ε9 σαν μια ιδιοκτησια. Αλλιώς το ΤΕΕ μας είπε ότι η μια λύση ήταν να τακτοποιηθούν όλα και να δηλωθεί η επιφάνεια του Β κτηρίου στο κουτάκι με τα αυθαίρετα τ.μ. σε μια δήλωση. 

Σε αυτή την περίπτωση το ΠΕΑ πως βγαίνει;

Edited by KidPadel
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα πρέπει να γίνει συνένωση και συμβολαιογραφικά, ώστε να συμφωνούν τα εμβαδά στους τίτλους ιδιοκτησίας, στο Ε9 και στο ΠΕΑ. Το ΠΕΑ δείχνει την πραγματική υλοποιημένη κατάσταση που αφού κάνετε τακτοποίηση θα συμφωνεί με τα σχέδια της τακτοποίησης.

Τη λύση του ΤΕΕ για να ειμαι ειλικρινής δεν την κατάλαβα. Εφόσον τα τετραγωνικά του Β είναι νόμιμα δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να δηλωθούν ως μη νόμιμα. Αυθαίρετη είναι η συνένωση η οποία θα πρέπει να δείτε αν και πως θα τακτοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφύγουμε την συμβολαιογραφική συνένωση ίσως. Μάλλον μόνο αν γίνει η συνένωση παντού θα βγάλουμε άκρη. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.