Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

παίδες εντός του συστήματος διαθέτει τον 71.12.19 Υπηρεσίες Μηχανικών για άλλα έργα ενώ προσωπικά έχω τον 71.12.19.03, όπως προανέφερα.

 

οπότε φαντάζομαι ότι ισχύει για μένα (και λοιπούς ομοιοπαθείς ΑΤΜ) ότι και για τον/ην frightnight post#323, righttttt??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις προυποθεσεις συμμετοχής, αναφερει "να τηρούν βιβλία Β ή Γ κατηγορίας και να έχουν τουλαχιστον μια κλεισμένη διαχειριστική χρήση (τουλαχιστον για το οικονομικο έτος 2009 - διαχειριστική χρήση 2008 )" για τα βιβλια οκ, αλλα το υπόλοιπο? εγω εχω κανει εναρξη τον σεπτεμβρη του 2008. τι γινεται? μου δημιουργει προβλημα αυτο?

έχεις κλεισμένη χρήση (του 2008) μόνο που δεν είναι πλήρης.. οπότε αν δεν λέει κλεισμένη πλήρη χρήση δεν έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την προκύρηξη αλλαγή στους ΚΑΔ έπρεπε να έχει γίνει μέχρι 1/1/2009. Τώρα μόνο αντιστοίχηση.

Στην τελική ποιον/ποιους ΚΑΔ είχες χρησιμοποιήσει στην έναρξη??? Κάτέβασε το αρχείο που αναφέρει ένας συνάδελφος πριν και βρες με ποιον αντιστοιχεί.

π.χ. εγω εχω 74.22.33.00 (Μελέτες για Μηχανολογικές και ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις κτιρίων) και γίνεται 71.12.13.00 (Ενεργειακά έργα). Γενικά ισχύει ότι πιο κοντινό σε αυτό που είχαμε.

 

Ποια είναι ακριβώς η διαφορά ανάμεσα στην αλλαγή και στην αντιστοίχιση ΚΑΔ;

 

Απ' ότι βλέπω στην ιστοσελίδα της ΓΓΠΣ http://www.gsis.gr/new_pages_for_E1/online_submit.html, η Αντιστοίχιση των παλαιότερων ΚΑΔ σε ΚΑΔ 2008 αναφέρεται ως Υπηρεσία Υποβολής Δήλωσης Αλλαγής ΚΑΔ.

 

Εάν δηλώσουμε την αντιστοιχία των παλαιών ΚΑΔ με τους νέους ΚΑΔ μέσω TAXISNET είμαστε καλυμμένοι από το πρόγραμμα επιδότησης ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον πίνακα αντιστοίχισης ΚΑΔ προσέξτε την υποσημείωση.

"Στον πίνακα αυτόν περιέχονται οι Κ.Α.Δ. 1997, που αντιστοιχίζονται αμφιμονοσήμαντα σε έναν Κ.Α.Δ. 2008.

Δεν περιέχονται οι πολλοί Κ.Α.Δ. 1997, που μετασχηματίζονται σε έναν ή πολλούς Κ.Α.Δ. 2008"

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με τη τεχνική υποστήριξη της συμπλήρωσης φόρμας υποβολής.

 

Μου είπανε για μένα, το αναφέρω ως παράδειγμα

 

1."αφου έχεις 71.12.12.02 θεωρείται μεγαλύτερης ανάλυσης και είναι επιλέξιμο ως 71.12.12"

 

2."στους ΚΑΔ οσο λιγότερα ψηφία τόσο μικρότερη η ανάλυση, όσο περισσότερα τόσο μεγαλύτερη"

 

Κάντε εκ νέου μετάφραση των 2 τελευταίων παραγράφων στη σελ 4 του οδηγού.

 

Ο οδηγός γράφει ότι ακριβώς σου είπανε:

οι επιλέξιμοι ΚΑΔ είναι αυτοί με βαθμό ανάλυσης τουλάχιστον της τάξης των ΚΑΔ που δίδονται.

Ο αριθμός ΚΑΔ πχ 1.1 προφανώς κουβαλάει μαζί του και όλη την ανάπτυξη του σε 1.1.1, 1.1.2 κοκ.

 

Στο πρόγραμμα δεν είδα πουθενά να γράφει πως μέχρι 01-09 μετράνε οι ΚΑΔ σου. Από που προκύπτει ότι αν προσθέσεις ΚΑΔ πριν την υποβολή της εμπρόθεσμης αίτησης σου ακυρώνεσαι;

Η υπουργική απόφαση γράφει:

να διαθέτουν ως δραστηριότητα έναν από τους επιλέξιμους Κωδικούς Αριθμούς Δραστηριότητας (Κ.Α.Δ. 2008 ), όπως αυτοί ορίζονται στο Παράρτημα Β. χωρίς να θέτει περιορισμό στο πότε το δήλωσες.

Link to comment
Share on other sites

Οι κωδικοι που εχω δηλωμενους απο το 2006 ειναι οι εξής:

 

1) κυρια (ΕΣ) 74203300

Υπηρεσίες εκπόνησης τεχνικών μελετών για μηχανολογικές και ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις

2) δευτερεύουσα (ΕΣ) 74203302

Υπηρεσίες εκπόνησης ηλεκτρολογικών μελετών κτιρίων

 

74203304 Υπηρεσίες εκπόνησης μηχανολογικών μελετών κτιρίων(θέρμανσης,κλιματισμού κτλ)

 

74203305 Υπηρεσίες εκπόνησης τεχνικών μελετών για συστήματα πυρόσβεσης

 

74203104 Υπηρεσίες παροχής επιστημονικών τεχνικών συμβούλων γενικα

 

74203601 Υπηρεσίες εκπόνησης ενεργειακών μελετών (θερμοηλεκτρικών, υδρουλεκτρικών,πυρηνικών κτλ)

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τι κίνηση πρέπει να κάνω. Θα πρέπει να βρω τους νεους κωδικούς που αντιστοιχούν στους παραπάνω και να τους αλλάξω στην ΔΟΥ? Αν δεν αλλάζουν πρεπει στην αίτηση να δηλώσω τους αντίστοιχους νέους? Θα γίνει ετσι όμως δεκτη η αίτηση?

Ως Η/Μ θα πρέπει να προσθέσω και κάποιος νέους? Μπορώ να προσθέσω μιας και εχω τους παλιούς?

 

ναι.

 

προσοχη σε αυτους που θα κανουν ΑΛΛΑΓΗ στον καδ και οχι απλη ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ του παλαιου στον αντιστοιχο νεο.

 

νομιζω οτι αυτοι μπορει να εχουν προβλημα.

 

ενοείς να γινει διακοπή των παλιων και να γραφτουν οι νεοι αντιστοιχοι? αλλαγη πρεπει να κανω η αντιστοιχηση και ποια η διαφορα? μπορω να προσθεσω και επιπλεον?

 

 

Ευχαριστω προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι sorry αλλα καπου το εχω χασει. Παρατηρω οτι συνεχως επαναλαμβανεται αυτη η θολουρα που επικραττει και απαντηση δεν δινετε. Πιστευω οτι αρκετοι, θα μιλησω για τους νεους Π.Μ. εχουν δηλωσει το γενικο ΚΑΔ 7112100 και πολυ πιθανον μονο αυτον. Ξερουμε τελικα τι γινεται με αυτο το θεμα? Ή Θα πρεπει να τρεχουμε παλι στην εφορια για αλλαγες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.