Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Aπό την διεύθυνση υποστήριξης του προγράμματος το στείλανε ([email protected]) πλέον φαίνεται και στον υπολογιστή μου όπου το έλαβα προωθημένο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παίδες το χετε εξακριβώσει με κάποιο τρόπο?Μιλάμε για οικονομικά έτη 2007 κ 2008 (εισοδήματα που αποκτήθηκαν το 2006 και 2007 αντίστοιχα) ή για οικονομικά έτη 2008 κ 2009 (εισοδήματα που αποκτήθηκαν το 2007 και 2008 αντίστοιχα) ?

 

Αυτή την απορία έχω κι εγώ .. Θα πάρω τηλ. σήμερα να ρωτήσω..

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι για τις δυο τελευταίες κλεισμένες χρήσεις, επομένως εισοδήματα του 2007 και 2008. Για ποιο λόγο να εξαιρεί την τελευταία κλεισμένη χρήση? Δεν υπάρχει λογική για κάτι τέτοιο... Δηλαδή κάποιος που πήγαινε καλά 06 και 07 και πάτωσε το 08 θα είναι ωφελημένος έναντι ενός νέου που είχε μικρά εισοδήματα 06 και 07 και περισσότερα το 08 (τελευταία χρήση?) Δεν φαίνεται λογικό...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την απορία έχω κι εγώ .. Θα πάρω τηλ. σήμερα να ρωτήσω..

 

ρωτησε και ενημερωσε.

 

δυστυχως αν δεν ειναι το 2009 μεσα,πολυ δυσκολα τα πραγματα για μενα.

 

αλλα αφου δεν περιλαμβανει τους εχοντες κανει εναρξη μετα τη 1/1/09,δε νομιζω να περιλαμβανει το οικονομικο ετος 2009...

 

 

Δηλαδή κάποιος που πήγαινε καλά 06 και 07 και πάτωσε το 08 θα είναι ωφελημένος έναντι ενός νέου που είχε μικρά εισοδήματα 06 και 07 και περισσότερα το 08 (τελευταία χρήση?) Δεν φαίνεται λογικό...

 

το 08 περιλαμβανεται ρε φιλε,ουτως ή αλλως.το θεμα ειναι αν περιλαμβανεται και το 07 ή το 09...

Link to comment
Share on other sites

Το 2009 δεν περιλαμβάνεται καθώς δεν έχει κλείσει ακόμα η χρήση. Εκτός αν βγάλουν εγκύκλιο και ζητήσουν να συμπεριλάβουμε και τις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ μέσα, από τις οποίες όμως δεν μπορεί να βγεί συμπέρασμα για το αν τα ποσά αφορούν τους επιλέξιμους ΚΑΔ ή όχι (αναφέρομαι σε όσους από εμάς εκτός από μελέτες κάνουμε και κατασκευές).

Link to comment
Share on other sites

Το 2009 δεν περιλαμβάνεται καθώς δεν έχει κλείσει ακόμα η χρήση. Εκτός αν βγάλουν εγκύκλιο και ζητήσουν να συμπεριλάβουμε και τις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ μέσα, από τις οποίες όμως δεν μπορεί να βγεί συμπέρασμα για το αν τα ποσά αφορούν τους επιλέξιμους ΚΑΔ ή όχι (αναφέρομαι σε όσους από εμάς εκτός από μελέτες κάνουμε και κατασκευές).

 

οταν λεμε 2009,εννοουμε τα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ετος 2009,για το οποιο καναμε δηλωση και μας ηρθε και το εκκαθαριστικο (τουλαχιστον εμενα).

 

αρα γιατι να μη συμπεριληφθει?τι σχεση εχουν οι περιοδικες δηλωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την απορία έχω κι εγώ .. Θα πάρω τηλ. σήμερα να ρωτήσω..

 

Μόλις μίλησα και μου είπαν ότι αφορά τα οικονομικά έτη 2007 και 2008 (εισοδήματα 2006 και 2007) , εξαιρεί δηλαδή την τελευταία φορολογική δήλωση ..

 

Ας ρωτήσει και κανένας άλλος για επιβεβαίωση (3742071, 3742072, 3742081-6)

Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε 2009,εννοουμε τα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ετος 2009,για το οποιο καναμε δηλωση και μας ηρθε και το εκκαθαριστικο (τουλαχιστον εμενα).

 

αρα γιατι να μη συμπεριληφθει?τι σχεση εχουν οι περιοδικες δηλωσεις?

 

Συγγνώμη, παρανόησα. Νόμιζα ότι εννοούσες το ημερολογιακό έτσι όπως το διατύπωσες αρχικά. Πάντως αν εξαιρεί το οικονομικό έτος 2009 πάλι πατάτα κάνανε. Δηλαδή όσοι έκαναν έναρξη το 2008 μένουν στην απ' έξω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.