Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Διάβασα προσεκτικά ΚΑΙ τις 55 σελίδες κ άκρη δεν έβγαλα.Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με τους παρακάτω συναδέλφους:

 

Πάντως εμένα με έφαγε ο έφορος γιατί όταν έκανα έναρξη είχα δηλώσει τους επιμέρους ΚΑΔ (71.12.1-71.12.3 κλπ) αλλά με δική του πρωτοβουλία, δεδομένου ότι για την εφορία είναι το ίδιο, μου έβαλε τον γενικό 71.12.0000.

 

Κανένα νέο για τον ΚΑΔ 71120000?

 

Πήρε κανένας απάντηση-λύση?3 μέρες προσπαθώ κ δεν μπορώ να βγάλω γραμμή,ο έφορός μου είναι για εισαγγελέα κ για άλλη μαιμουδιά που μου έχει κάνει,αλλά φυσικά δεν τολμάω να τον αγγίξω.......:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν θυμάμαι καλά οι του ΕΣΠΑ διευκρίνησαν ότι μπορούμε να πάμε στην εφορία και να κάνουμε προσθήκη δραστηριοτήτων ώστε να αναλυθεί ο γενικός 71.12 σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Μόλις διαπίστωσα ότι πιθανόν δε θα εγκριθώ από το πρόγραμμα και θα ήθελα να με βοηθήσετε να το επιβεβαιώσω γιατί έχω απογοητευθεί. Έκανα έναρξη τον Αύγουστο 2008 και έως τότε δεν είχα εισόδημα. Έχω κάνει φορολογική δήλωση για το 2008.Τις πρώτες μου αποδείξεις τις έκοψα το 2009. Αν καταλαβαίνω καλά μηδενίζομαι σύμφωνα με τις εξισώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτη την απορεια εχω κιεγώ.

Εκανα εναρξη το 06 αλλα λόγω μεταπτυχιακου και στρατου εχω μηδενικο εισοδημα. Επισης υπαρχει μια ασαφεια στον συνταλεστη Β που σε περιπτωση μηδενικου εισοδηματος γινεται 0/0.

Παντως εστειλα mail και περιμενω απαντηση αν και την ψιλοξερω. Θα ενημερωσω..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ερώτηση γιατι δεν μπορώ να βγάλω άκρη και δεν σηκώνουν και το τηλ στο ΕΣΠΑ...:

 

Η περίπτωση μου είναι η εξής: Στο πλαίσιο δηλώσεων μεταβολής ΚΑΔ 1997 σε

ΚΑΔ 2008 βάσει της ΠΟΛ 1133/2008 αλλάξα τον κύριο ΚΑΔ σε 71120000

Υπηρεσίες μηχανικών πράγμα το οποιό καθιστά παραδεκτή την πρόταση μου. Ως εδώ όλα καλά!

 

Στις 10/9/2009 ενημέρωσα την εφορία για αλλαγή στοιχείων της ταυτότητας

μου, του Ταχυδρομικού μου κώδικα και ταυτόχρονα πρόσθεσα 2 ΚΑΔ

(43210000-ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ και 43220000-ΥΔΡΑΥΛΙΚΕΣ ΚΑΙ

ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ) ως δευτερεύοντα στην κύρια δραστηριότητα μου

(κύρια κωδικό 71120000 Υπηρεσίες μηχανικών) αφου ώς γνωστόν έχουμε την άδεια (μηχανολόγοι μηχανικοί) απο την νομαρχία..

 

Διαβάζοντας άρθρο 8 του κειμένου τις υπουργικής απόφασης του κανονισμού

αφηνει να εννοήθεί οτι η επενδυτική μου πρόταση θα είναι "μη αποδεκτή"

πράγμα το οποίο δεν βρίσκω λογικό αφου ήδη είχα το επιλέξιμο ΚΑΔ.

 

Η μεταβολή δραστηριότητας έγινε λόγω αλλαγής στοιχείων (αριθμου

ταυτότητας-ταχυδρομικού κώδικα) και πρόσθεσης δυο δευτερευόντων ΚΑΔ και όχι για να βάλω κάποιον ΚΑΔ για να μπω στο πρόγραμμα...

 

Υπάρχει θέμα ένταξης μου στο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τι έκανα εγώ μήπως βοηθήσει.

Είχα τον ΚΑΔ 74206000 ως πολιτικός μηχανικός.

Πήγα στην εφορία και έκανα αντιστοιχιση ΚΑΔ με νέο ΚΑΔ 71121202 - ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΟΝΗΣΗΣ ΣΤΑΤΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΦΕΡΟΥΣΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ.

Η "ημ/νία μεταβολής επιχ." είναι 1/12/08, επομένως δεν υπάρχει πρόβλημα με το έσπα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΔ 71.12.0000

 

Πήρε κανένας απάντηση-λύση?3 μέρες προσπαθώ κ δεν μπορώ να βγάλω γραμμή,ο έφορός μου είναι για εισαγγελέα κ για άλλη μαιμουδιά που μου έχει κάνει,αλλά φυσικά δεν τολμάω να τον αγγίξω.......:)

 

Για όλους τους συναδέλφους με το πρόβλημα με τωρινό ΚΑΔ 71120000:

 

Έβγαλα γραμμή στο ΕΣΠΑ,που με καθοδήγησαν να κάνω ανάλυση ΚΑΔ.Αυτό γίνεται ως εξής:

 

Πάτε στην εφορεία στο τμήμα μητρώου,συμπληρώνετε ένα έντυπο Μ2 με προσοχή,ώστε να δηλώσετε τον 71120000 ως δευτερεύουσα δραστηριότητα και τους 71.12.1χχχ ως κύρια.Έτσι περνάει η ανάλυση.Η προσοχή υφίσταται στο γεγονός ότι δεν πρέπει να μεταβάλλετε τον ισχύοντα ΚΑΔ σας,γιατί τότε το ΕΣΠΑ σας πετάει έξω.Πρέπει ο 71120000 να υπάρχει έτσι ώστε να αποδεικνύεται η προύπαρξη της δραστηριότητάς σας.Είναι ο μόνος(?) τρόπος που βρήκα μετά από όλη τη μέρα τρέξιμο,ώστε να γίνει η ανάλυση.Αν υπάρχουν άλλες απόψεις,ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ.

 

Στο τέλος,θα έχετε ως κύριο ΚΑΔ τον 71.12.1χχχ και ως δευτερεύων τον 71.12.0000.

 

Δεν πρόκειται να δωθούν περεταίρω εξηγήσεις κ διευκρινήσεις,γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.Ποστάρω ό,τι γνώση έχω για να βοηθήσω.Γι' αυτό μην μου στείλει κανείς πμ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Zavi, υποκλίνομαι, αυτο ακριβώς μου συστησε ο λογιστής μου. Η λέξη-κλειδί ειναι "αναλυση" του ΚΑΔ.

Link to comment
Share on other sites

Λες δηλαδή ότι είμαστε απέξω?

 

marie δεν μπορουν να μας αρνηθουν να κανουμε αιτηση αλλα αν ισχυουν οσα γραφονται στα εγγραφα αποκλειεται να παρουμε πανω απο 15 μοναδες και αποκλειομαστε.

οπως το βλέπω μονη σωτηρια ειναι να γκρινιαξουν πολλοι που ειναι στην ιδια κατασταση με εμας και να αλλαξουν κατι. Αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος ,ας μας διαφωτισει καποιος συναδελφος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.