Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Στην τέταρτη έκδοση της Φόρμας Υποβολής v.4,έβαλα κατα λάθος το ποσό των 2800 ευρώ και στον έλεγχο δαπανών μου δικαιολόγησε το 80%, δηλαδή 2240 ευρώ Δημόσια Δαπάνη.Άλλαξε κάτι?

 

Αν είσαι κάτω από πενταετία δεν άλλαξε τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σε όλους,

 

Μόλις διαπίστωσα κάτι στην προκήρυξη που είχα περάσει στα ψιλά στην αρχή. Το ελάχιστο όριο στην επιδότηση που π.χ. στην περίπτωση μου είναι 5,000 Ευρώ νομίζω ότι αποκλείει πολύ κόσμο που χρειάζεται να κάνει μια μικρότερη επένδυση. Π.χ. είναι παράλογο (νομίζω) να μην μπορεί κάποιος να είναι δικαιούχος επειδή χρειάζεται επιδότηση μόνο για την αγορά ενός Η/Υ και ενός printer/scanner. Ακόμα και αν κάποιος αγοράσει ό,τι πιο ακριβό υπάρχει στην αγορά, είναι δύσκολο να φτάσει τέτοιο ποσό.

 

Είναι κάτι που δεν έχω καταλάβει σωστά; Αν όχι, ξέρετε ποια λογική υπάρχει από τον παραπάνω περιορισμό για ελάχιστο ποσό επιδότησης; Έχετε καμιά ιδέα/πρόταση πως μπορεί κάποιος να ξεπεράσει αυτό τον περιορισμό;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

 

Μόλις διαπίστωσα κάτι στην προκήρυξη που είχα περάσει στα ψιλά στην αρχή. Το ελάχιστο όριο στην επιδότηση που π.χ. στην περίπτωση μου είναι 5,000 Ευρώ νομίζω ότι αποκλείει πολύ κόσμο που χρειάζεται να κάνει μια μικρότερη επένδυση. Π.χ. είναι παράλογο (νομίζω) να μην μπορεί κάποιος να είναι δικαιούχος επειδή χρειάζεται επιδότηση μόνο για την αγορά ενός Η/Υ και ενός printer/scanner. Ακόμα και αν κάποιος αγοράσει ό,τι πιο ακριβό υπάρχει στην αγορά, είναι δύσκολο να φτάσει τέτοιο ποσό.

 

Είναι κάτι που δεν έχω καταλάβει σωστά; Αν όχι, ξέρετε ποια λογική υπάρχει από τον παραπάνω περιορισμό για ελάχιστο ποσό επιδότησης; Έχετε καμιά ιδέα/πρόταση πως μπορεί κάποιος να ξεπεράσει αυτό τον περιορισμό;

 

Ευχαριστώ.

 

Tην ίδια απορία έχω και εγώ συνάδελφε!!!!

Γιατί να αποκλείσει όλους εμάς που θέλουμε να κάνουμε μια μικρότερη επένδυση???

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει μηδενικό εισόδημα και έχει κάνει έναρξη το 2007 για παράδειγμα,μπορεί να είναι επιλέξιμος?

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια ερωτηση καθως δεν μπορω να διαβαζω απο την αρχη τοσες σελιδες.

 

Ο πατερας μου ειναι αρχιτεκτονας χωρις απασχοληση προσωπικου και ειναι εντος των προυποθεσεων του προγραμματος.

 

Θα πρεπει να κανουμε πρωτα αγορες στα χρηματα που ζηταει και μετα να γινει αιτηση ωστε να παρουμε τα χρηματα ή κανουμε πρωτα αιτηση τι χρειαζομαστε και μετα εγκρινετε αυτη?

 

Ευπροσδεκτη οποιαδηποτε βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια ερωτηση καθως δεν μπορω να διαβαζω απο την αρχη τοσες σελιδες.

 

Ο πατερας μου ειναι αρχιτεκτονας χωρις απασχοληση προσωπικου και ειναι εντος των προυποθεσεων του προγραμματος.

 

Θα πρεπει να κανουμε πρωτα αγορες στα χρηματα που ζηταει και μετα να γινει αιτηση ωστε να παρουμε τα χρηματα ή κανουμε πρωτα αιτηση τι χρειαζομαστε και μετα εγκρινετε αυτη?

 

Ευπροσδεκτη οποιαδηποτε βοηθεια

 

Ρε παιδιά, διαβάστε πρώτα λίγο τις FAQ του espa.gr, εκεί ίσως δοθεί απάντηση στο ερώτημά σας.

 

Παραθέτω την ερώτηση 13 που απαντά στο ερώτημά σου

 

13. Μπορώ να προχωρήσω στην αγορά του εξοπλισμού από τώρα; Τι ημερομηνία πρέπει να έχουν τα τιμολόγια, ώστε σε περίπτωση έγκρισης του σχεδίου μου, αυτά να θεωρηθούν έγκυρα;

Η επιλεξιμότητα των δαπανών της κάθε πρότασης ξεκινά από την ημερομηνία έναρξης υποβολής προτάσεων, όπως αυτή ορίζεται στο Άρθρο 7 της σχετικής Υ.Α. Προκήρυξης (ήτοι 01/09/2009). Ωστόσο, συνιστάται στους υποψήφιους επενδυτές να μην προχωρούν στην πραγματοποίηση δαπανών πριν από την κοινοποίηση προς αυτούς του εγγράφου για τη χρηματοδότηση ή μη της πρότασής τους (όταν η χρηματοδότηση αυτής αποτελεί καθοριστικό παράγοντα για τον επενδυτή, για την υλοποίηση της επένδυσης.)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Πολιτικός Μηχανικός. Μεταξύ άλλων ενδιαφέρομαι και για τα παρακάτω. Τι από αυτά επιδοτείται;

Ψηφιακή φωτογραφική

laptop (επιδοτείται αγορά 2 τεμαχίων; )

Σύνδεση internet.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστό καταστημα ηλεκτρονικού εμπορίου μου εστειλε e-mail για το Εσπα και αναφερει τα παρακάτω...

Εξοπλισμο Η/Υ (Desktop, Laptop, Servers, Racks)

Περιφερειακα (Εκτυπωτές, Πολυμηχανηματα, Plotters, Φωτοαντιγραφικά, Οθονες, ΠΡΟΒΟΛΕΙΣ κτλ)

Δικτυακό Εξοπλισμό (Switch, Routers)

Telecoms (Τηλεφωνικα κέντρα, IP Τηλεφωνικες Συσκευές κτλ)

 

Εντύπωση μου κάνει το Προβολείς....Γνωρίζει κανείς αν προβέπεται κατι τέτοιο, γιατι για τηλεοράσεις αν θυμάμαι καλά δεν ισχυε....

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει μηδενικό εισόδημα και έχει κάνει έναρξη το 2007 για παράδειγμα,μπορεί να είναι επιλέξιμος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.