Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Απο οτι φαινεται αυτο το καινουργιο προγραμμα θα βοηθησει μονο επαγγελματιες κατω της πενταετιας μιας κι αυτους δεν τους θετει οριο στα εσοδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλήθεια, πόσοι από εμάς εδώ μέσα έχουμε πάρει κάποιου είδους επιδότηση???

 

εγώ αν και έχω προσπαθήσει 2-3 φορές έχω κοπεί!!!

 

μήπως είναι μόνο για τους λίγους τους "εκλεκτούς" αυτές οι επιδοτήσεις τελικά???

 

Υπερβολές και στο λέω από πρώτο χέρι, γιατί είναι και λίγο προσβλητικό όπως το θέτεις. Άλλωστε, αν έπαιζε τέτοιο θέμα δεν θα τρώγαμε (κάποιοι εξ ήμων τουλάχιστον) Χ ώρες - που θα μπορούσαμε στην τελική να κάνουμε πολλά άλλα πράγματα - να εξηγούμε και να συμβουλεύουμε άλλους συναδέλφους για το συγκεκριμένο θέμα (βλ. το θέμα που έχει ανοιχτεί περί επιδότησης ΟΑΕΔ κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολές και στο λέω από πρώτο χέρι, γιατί είναι και λίγο προσβλητικό όπως το θέτεις. Άλλωστε, αν έπαιζε τέτοιο θέμα δεν θα τρώγαμε (κάποιοι εξ ήμων τουλάχιστον) Χ ώρες - που θα μπορούσαμε στην τελική να κάνουμε πολλά άλλα πράγματα - να εξηγούμε και να συμβουλεύουμε άλλους συναδέλφους για το συγκεκριμένο θέμα (βλ. το θέμα που έχει ανοιχτεί περί επιδότησης ΟΑΕΔ κλπ).

 

mακάρι να είναι έτσι όπως τα λες συνάδελφε... Αλήθεια, έχεις να δώσεις κάποια συμβουλή?

Μήπως κάνω κάτι λάθος, ρε γαμώτο... ή εγώ ή ο λογιστής μου...

Θα εκτιμήσω ειλικρινά την όποια βοήθεια!!!

Πάντως εγώ θα ξαναπροσπαθήσω και Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.mnec.gr/el/press_office/DeltiaTypou/dt/dt-2009-07-23.html

 

Εφόσον δραστηριοποιούνται πάνω από τρία χρόνια, εμφανίζουν στις φορολογικές τους δηλώσεις μέσο όρο ακαθάριστων εσόδων από την άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος κατά τη διάρκεια των δύο τελευταίων χρήσεων, ο οποίος δεν είναι χαμηλότερος από ό,τι προβλέπει ο παρακάτω πίνακας.

 

Ο καθορισμός των συγκεκριμένων ορίων δηλωθέντος εισοδήματος έγινε προκειμένου να μην ευνοηθούν όσοι φοροδιαφεύγουν, δηλώνοντας πολύ χαμηλά εισοδήματα από την άσκηση του επαγγέλματός τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα 35000 euro ακαθάριστα έσοδα θα τους έλεγα που να την βάλουν την επιδότηση...Επαιρνα και μόνος μου ότι γούσταρα.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως. Ειναι η κλασσικη σκεψη του ελληνικου κρατους παλι. Ειστε ολοι απατεωνες, μας λεει. Η πρακτικη εφαρμογη ειναι να παρουν την επιδοτηση οι κατω της πενταετιας (σωστο) και οι πανω της πενταετιας που εχουν ηδη μεγαλα εισοδηματα (το παρεακι)

 

Δηλαδη ολοι που ειναι στη μεση και το παλευουν, να μην πω τι θα παρουν. Παλι μονοι μας.

 

Ας το καναν μονο για τους κατω της πενταετιας γιατι εγω τελικα καταλαβα οτι πληρωνουμε τους μεγαλους παλι.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.. ειναι μεγαλο βοηθημα για τον νεο/νεα που μολις εχει ξεκινησει και δεν εχει στον ηλιο μοιρα. Σιγουρα ειναι αστειο το ποσο των 8000, αλλα απο το ολοτελα καλη και η παναγιωτενα...

Συμφωνω με τον Howard, καλυτερα να το εκαναν μονο για τους νεους και να εδιναν περισσοτερα λεφτα. Αν υπολογισει κανεις τον minimum εξοπλισμο που χρειάζεται δεν φτανουν ουτε για ζητω.. Μονο το plotter να βαλεις, φυγανε τα 4-5 χιλιαρικακια.....

Εγω θα το προσπαθησω παντως...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι οτι το κάτω πενταετίας αφορα μόνο τον διαχωρισμό 80% 50% επιδότηση.

Ο όρος για το κατώτατο όριο ακαθάριστων εσόδων λέει:"εφόσον δραστηριοποιούνται πάνω απο τρία χρόνια..."

δηλαδή για να εξαιρεθεί ένας νέος επαγγελματίας θα πρεπει να ειναι ΚΑΙ κάτω των τριών.

Άρα αυτοί που είναι πάνω απο τρία και κάτω απο πέντε δεν εξαιρούνται..

Link to comment
Share on other sites

θέλω να τονίσω μία παράμετρο, χωρίς φυσικά να έχω πρόθεση αντιπαράθεσης με κανέναν.

 

έχοντας ώς δεδομένο ότι όλοι οι μηχανικοί έχουν ανάγκη αρχικό κεφάλαιο (κυρίως για προγράμματα, επίπλωση - ενοικίαση γραφείου, Η/Υ και περιφερειακά τους) δεν έχω δεί πουθενά ως τώρα να επισημαίνεται από τους απανταχού αρμόδιους η μεγάλη- κατ' εμέ- ιδιαιτερότητα των ΑΤΜ σε αυτόν τον τομέα.

θέλω να πώ ότι π.χ. τα 8000 ευρώ είναι ψίχουλα για κάποιον νέο τοπογράφο που αντί να βλέπει στον ύπνο του άλλα κ άλλα βλέπει διπλόσυχνα.

σίγουρα είναι μια καλή αρχή αλλά δυστυχώς δεν παίζουμε επί ίσοις όροις στο όποιο πρόγραμμα επιδότησης προκυρηχθεί.

 

υ.γ. ταυτόχρονα, σε ότι αφορά τα ακαθάριστα έσοδα, είναι τραγική η κατάσταση καθώς η πλειοψηφία των τοπογραφικών διαγραμμάτων ακόμα και όταν "βολτάρουν" από υπηρεσίες δεν συνοδεύονται από νόμιμες αμοιβές όπως π.χ. οι στατικές μελέτες

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι οτι το κάτω πενταετίας αφορα μόνο τον διαχωρισμό 80% 50% επιδότηση.

Ο όρος για το κατώτατο όριο ακαθάριστων εσόδων λέει:"εφόσον δραστηριοποιούνται πάνω απο τρία χρόνια..."

δηλαδή για να εξαιρεθεί ένας νέος επαγγελματίας θα πρεπει να ειναι ΚΑΙ κάτω των τριών.

Άρα αυτοί που είναι πάνω απο τρία και κάτω απο πέντε δεν εξαιρούνται..

 

νομιζω εχεις δικιο.

 

βεβαια ειναι εντελως ακυρο αυτο που λεει μετα για τους νεους επαγγελματιες μιας και πριν τους οριζει ρητα ως αυτους εντος πενταετιας.

 

αλλη μια πατατα εκαναν...ελεος!φανταζομαι δεν το διαβασαν ουτε μια φορα για να καταλαβουν οτι εγειρει διαφορες πασιφανεις αποριες....εκτος αν ειναι τοσο στουρναρια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.