Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

ay8airetos

 

Kαι προτείνεις φανταζομαι να ενημερωθούμε απο σενα και οχι απο το ΕΣΠΑ ετσι δεν είναι;Θυμήσου σε παρακαλώ οτι πολλοί στηριζουν κάποιες ελπίδες σ'αυτό το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ένα γεια κι από μένα!Είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum και γράφω γιατί χρειάζομαι τα φώτα σας!!!Αν και έχω στείλει ήδη mail στο εσπα και αναμένω απάντηση, θέλω και τη δική σας βοήθεια. Είμαι μηχανικός κάτω πενταετίας και ως έδρα έχω δηλώσει χώρο που μου παραχωρούν δωρεάν οι γονείς μου. Αναφέρει πουθενά η προκήρυξη ότι θα πρέπει να έχω μισθωτήριο;;;

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρει πουθενά η προκήρυξη ότι θα πρέπει να έχω μισθωτήριο;;;

 

To ΕΣΠΑ δεν νομιζω να εχει δουλεια μ'αυτο,παρα μονο η εφορια.

Δηλαδή η εδρα δεν ειναι στο ονομα σου;

Aλλιώς αν εχεις ήδη κανει έναρξη ήδη θα πρεπει να πληρώνεις μισθωτήριο.

(η να δείχνεις στην εφορια οτι πληρώνεις,στην περιπτωση σου)

Η έναρξη ειναι προυποθεση για το ΕΣΠΑ.

 

Τελος παντων λογιστής δεν είμαι αλλα νομίζω οτι έτσι είναι τα πραγματα.

 

 

ageleni,αν εχεις κανει έναρξη πριν 01/01/09, η φορολογική ενημεροτητα είναι προυποθεση για το ΕΣΠΑ.τα αλλα ειναι λεπτομερειες..

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα το ρωτήσω από βδομάδα, απλά ενώ ήμουν έτοιμη να υποβάλλω την αίτηση, μου πέρασε αυτό απ' το μυαλό σήμερα και προβληματίστηκα!

Link to comment
Share on other sites

Ένα γεια κι από μένα!Είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum και γράφω γιατί χρειάζομαι τα φώτα σας!!!Αν και έχω στείλει ήδη mail στο εσπα και αναμένω απάντηση, θέλω και τη δική σας βοήθεια. Είμαι μηχανικός κάτω πενταετίας και ως έδρα έχω δηλώσει χώρο που μου παραχωρούν δωρεάν οι γονείς μου. Αναφέρει πουθενά η προκήρυξη ότι θα πρέπει να έχω μισθωτήριο;;;

 

Από την στιγμή που με τους γονείς σου έχεις πρώτου βαθμού συγγένεια... για την δήλωση της έδρας σου στην αρμόδια ΔΟΥ πρέπει να προσκομίσεις παραχωρητήριο (υπεύθυνη δήλωση) από τους γονείς σου. Αν το έχεις κάνει δεν υπάρχει καμία υποχρέωση από μέρους σου να έχεις μισθωτήριο συμβόλαιο.

 

Από την στιγμή που η ΔΟΥ έχει θέσει αυτους τους όρους δεν νομίζω ότι τα εκάστοτε προγράμματα επιδοτήσεων έχουν πρόβλημα καθώς ο έλεγχος των στοιχείων της επιχείρησης γίνεται μέσω ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Στις προυποθέσεις δεν αναφέρει τίποτα σχετικά με την έδρα σαν φυσικό χώρο. Έτσι και αλλίως η επιδότηση αφορά αγορά ηλ. εξοπλισμού και software και όχι ενοίκια, έπιπλα κτλ όπως το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ, επομένως και επιτόπιος έλεγχος να γίνει θα γίνει για τα προιόντα της προσφοράς και όχι που είναι η έδρα.

Link to comment
Share on other sites

copy paste απο Kasvan απο αλλο νημα.

 

"""Αλληλογραφία με ΕΣΠΑ:

 

Ερώτημα:

Σχετικά με τη συμπλήρωση της φόρμας υποβολής στοιχείων για το πρόγραμμα ελευθέρων επαγγελματιών:

1. Η ημερομηνία έναρξης της επιχείρησης έχει γίνει την 05/05/2005 και την 01/12/2008 μεταβολή για αντιστοίχηση ΚΑΔ (με τη κύρια δραστηριότητα της επιχείρισης να είναι επιλέξιμη από το πρόγραμμα 71.1* ** **).

2. Στις 04/08/2009 έγινε μεταβολή δραστηριοτήτων της επιχείρησης με τη προσθήκη δευτερευουσών δραστηριοτήτων (λόγω επέκτασης των υπηρεσιών που προσφέρει) χωρίς να αλλάξει η κύρια δραστηριότητα.

Στη φόρμα υποβολής στοιχείων Στον Πίνακα 2 Βασικά Στοιχεία Δικαιούχου της Επένδυσης στην Ημερομηνία Τρέχουσας Έναρξης ποια ημερομηνία θα πρέπει να συμπληρωθεί;

 

Απάντηση:

Σε απάντηση των ερωτημάτων σας, που αφορούν στην Προκήρυξη του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών για την ενίσχυση Επιστημόνων-Ελευθέρων Επαγγελματιών σας πληροφορούμε ότι η ημερομηνία τρέχουσας έναρξης είναι στην περίπτωση αυτή η ημερομηνία που έγινε η επέκταση του κωδικού, δηλαδή 04/08/2009.

 

Η εφαρμογή τους όμως αν βάλεις τρέχουσα έναρξη μετά το 2009 σε ενημερώνει ότι η τρέχουσα έναρξη πρέπει να είναι < 01/01/2009. Γιατί άραγε;"""

 

Προβληματική η ενταξη στο προγραμμα ΕΣΠΑ γι αυτη τη περιπτωση.Ετσι νομιζω.Δεν εκπληρώνεται ο έλεγχος ορθότητας;

Link to comment
Share on other sites

@frightnight

 

O έλεγχος ορθότητας ολοκληρώνεται χωρίς πρόβλημα και στην ΚΥΑ δεν αναφέρει πουθενά κάτι σχετικό για την τρέχουσα έναρξη. Προϋπόθεση αποτελεί να έχεις κάνει έναρξη προ της 01/01/09.

 

Στο κάτω κάτω τι τους ενδιαφέρει αν έκανε κάποιος έχει τρέχουσα έναρξη εντός του 09 χωρίς να επηρεάζεται η κύρια ενασχόληση του που είναι προ του 09;

Link to comment
Share on other sites

σελ. 9 ΚΥΑ

 

β) οι αιτήσεις έναρξης (πλην επανέναρξης δραστηριότητας που έχει διακοπεί εντός του

2009)/επέκτασης/μεταβολής δραστηριότητας να έχουν γίνει πριν την 01/01/2009. Δεν

περιλαμβάνονται οι δηλώσεις μεταβολής ΚΑΔ 1997 σε ΚΑΔ 2008 βάσει της ΠΟΛ

1133/2008.

 

Τι να πω Κasvan.Eδω λεει καθαρα οτι επεκταση δεν επιτρεπεται μεσα στο 09

 

Μη βρεθουμε εξ απροοπτου απο κατι τετοια ανησυχω.

 

η απαντηση απο το εσπα,copy paste απο Κasvan

"""Σε απάντηση των ερωτημάτων σας, που αφορούν στην Προκήρυξη του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών για την ενίσχυση Επιστημόνων-Ελευθέρων Επαγγελματιών σας πληροφορούμε ότι η ημερομηνία τρέχουσας έναρξης είναι στην περίπτωση αυτή η ημερομηνία που έγινε η επέκταση του κωδικού, δηλαδή 04/08/2009."""

 

 

περιεργο πολυ.Στην απαντηση τη δεχεται την επεκταση

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον διότι η κύρια δραστηριότητα που επιδοτείται δεν αλλάζει ή ξεκινάει εντός του 09 αλλά υπάρχει επέκταση το 09 με νέες δραστηριότητες.

 

Τι να πω, δε ξέρω, στο πόδι γίνανε όλα για να προλάβουν τις εκλογές...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.