Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Προτείνω σε όσους συναδέλφους το επιθυμούν και θα λάβουν μέρος στο πρόγγραμμα επιχορήγησης εξοπλισμού να αναφέρουν τα φορολογητέα και και τα ακαθάριστα εισοδηματά τους οπως αυτα αναγράφονται στην φ.δηλωση τους για να μπορεσουμε όλοι να κανουμε εκτιμηση τησ βαθμολογίας μας...

 

αναφέρω για μενα φορολογητέα 9800 ακαθάριστα 30800 είμαι κατω της 5ετίας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά, μόλις έμαθα από έγκυρη πηγή ότι το πρόγραμμα θα πάρει παράταση και πλέον η καταληκτική ημερομηνία υποβολής θα είναι στις 30/11/2009. Στο site του ependyseis.gr παρόλα αυτά ακόμα εμφανίζει την 9/10/2009. Μένει να δούμε και την επίσημη ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαινει οτι θα παει πιο πισω ο χρονος των επιλογών. Αρα θα αργησουμε να εχουμε (αν εχουμε) το ΟΚ για την επιδοτηση. Απο την αλλη όσοι δεν προλαβαν μαλλον θα μπορεσουν τωρα

Link to comment
Share on other sites

frightnight

H απάντηση μου προέρχεται από ερώτηση μου στο ΕΣΠΑ. Επίσης πάλι από απάντηση από ΕΣΠΑ οι υποκατηγορίες του 71.12.1 είναι επιλέξιμες.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα τρικ π.χ. Παράρτημα Β επιλέξιμοι κωδικοί 71.11, 71.12.1, 71.12.3, εάν κάποιος έχει δηλώσει ΚΑΔ 71.12.12 ή 71.11.20 τυπικά είναι εκτός της συμμετοχής, ενώ το λογικό είναι να εννοούνται και οι υποκατηγορίες των επιλεξιμων ΚΑΔ του Παραρτήματος Β.

 

Aυτες ειναι οι εκτιμήσεις σου,ετσι;

Γιατι ο 71.12.12 δεν ειναι επιλεξιμος;

 

Όσον αφορά τα δυο μεγάλα ερωτωτήματα της συζήτησης, δηλαδή εάν η μεταβολή-έναρξη των παλαιών ΚΑΔ με τους νέους (ΚΑΔ2008), σας απαντώ υπεύθυνα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και εξηγώ ότι όσοι δήλωσαν καινούργιους ΚΑΔ μετά την 1/9/2009 έχουν δικαίωμα συμμετοχής στο ΕΣΠΑ.

 

Eδω λες ,υπευθυνα κιολας,οτι παντε καντε οτι θελετε με τους ΚΑΔ και δεν υπαρχει προβλημα,τωρα λες οτι το λεει το ΕΣΠΑ.

 

Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα που πλανάται στο forum (σχετικά με τις υποκατηγορίες, δηλ. δηλωμένοι ΚΑΔ 71.12.12 ή 71.11.20 έχουν δικαίωμα συμμετοχής;) αυτό παραμένει άλυτο.

 

 

Δηλαδη εδω λες τωρα οτι σου ειπε το ΕΣΠΑ οτι π.χ ο 71.12.12 υπαρχει αμφιβολια αν ειναι επιλεξιμος.

 

Δεν λεω οτι εχεις κακη προθεση αλλα απαντησα ετσι οπως απαντησα γιατι αυτες οι οδηγιες πολυ απλα ειναι λαθος κι εσυ τις παρουσιαζεις σαν υπευθυνα σωστες.Να τις τηρησει καποιος και να μη κανει αιτηση π.χ ,επειδη εχει 71.12.12

 

Καλυτερα κανε copy paste το ιδιο το email με ΥΠΟΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!

 

Ξανακάνω εδώ την ερώτησή μου μετά από υπόδειξη του χρήστη frightnight:

 

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση για την επιδότηση αυτή;

Η έδρα μου είναι στην Αθήνα, αλλά εγώ ζω και εργάζομαι στη Θεσσαλονίκη...

Μπορώ να δηλώσω ως τόπο εγκατάστασης τη Θεσσαλονίκη;

Το σπίτι στη Θεσσαλονίκη το νοικιάζω, αλλά δε φαίνεται πουθενά στα έξοδα της ατομικής επιχείρησης...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!

 

Ξανακάνω εδώ την ερώτησή μου μετά από υπόδειξη του χρήστη frightnight:

 

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση για την επιδότηση αυτή;

Η έδρα μου είναι στην Αθήνα, αλλά εγώ ζω και εργάζομαι στη Θεσσαλονίκη...

Μπορώ να δηλώσω ως τόπο εγκατάστασης τη Θεσσαλονίκη;

Το σπίτι στη Θεσσαλονίκη το νοικιάζω, αλλά δε φαίνεται πουθενά στα έξοδα της ατομικής επιχείρησης...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιώργος

 

Oχι,δεν θα μπορεσει να ολοκληρωθει ο ελεχγος ορθοτητας της φορμας υποβολης,αρα δεν θα μπορεσεις να καταθεσεις προταση,πρεπει να ναι μεσα στα ορια περιφερειας αττικης,και αυτο στο καθοριζει η ιδια η φορμα υποβολης.Δοκιμασε το και θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Oχι,δεν θα μπορεσει να ολοκληρωθει ο ελεχγος ορθοτητας της φορμας υποβολης,αρα δεν θα μπορεσεις να καταθεσεις προταση,πρεπει να ναι μεσα στα ορια περιφερειας αττικης,και αυτο στο καθοριζει η ιδια η φορμα υποβολης.Δοκιμασε το και θα δεις.

 

Το έχω δοκιμάσει και περνάει τον έλεγχο ορθότητας...

Ρωτάω γιατί σε συζήτηση που είχα με συναδέλφους υποστήριζαν ότι δε γίνεται....

και απόρησα ακριβώς επειδή περνάει τον έλεγχο...

 

Συγκεκριμένα στον πίνακα 2 έχω την έδρα μου (ΑΤΤΙΚΗ, ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΑΘΗΝΩΝ)

και στον πίνακα 6 έχω τη διεύθυνση του σπιτιού μου (ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, ΝΟΜΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)....

Στον πίνακα 1 έχω ΕΠ Μακεδονία - Θράκη...

περίεργα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Μα βαζεις εδρα την Αττική;;;;;;;;στα φορολογικα στοιχεια;

 

Eχεις την 1.4 εκδοση φορμα υποβολης;;

 

 

Πινακα 1 αν βαλεις αττικη

 

στον πινακα 6 μονο αττικη σου βγαζει μολις το δοκιμασα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.