Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Σε εστειλα εκει γιατι αυτο που ρωτας το εχουμε σχολιασει και εχω κανει εκει copy-paste την απαντηση που ελαβα απο τα κεντρικα της Τραπεζας Αττικης, και το επιβεβαιωσε μετα και ο giostau.

Μπορω να σου κανω copy-paste τις 2 συγκεκριμενες απαντησεις μας και εδω, αρκει να μη μου πουνε οτι γραφω τα ιδια σε 2 διαφορετικα topics!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπον αποφασισα να κανω τωρα την αιτηση και ειδα την version 1.6 που εχει πολλους κωδικους. εγω στην εφορια εχω τους παρακατω κωδικους. ποιο δηλωνω τελικα??

(*γραφω τον παλιο κωδικο και δεξια τον αντιστοιχο νεο. δεν βρηκα για την ΚΥΡΙΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΩΔΙΚΟΥ. αν δηλωσω π.χ τον 71121303 που τον εχω σαν δευτερευουσα ειμαι οκ??).ευχαριστω

 

1) κυρια (ΕΣ) 74203300

Υπηρεσίες εκπόνησης τεχνικών μελετών για μηχανολογικές και ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις

2) δευτερεύουσα (ΕΣ) 74203302 74203302----71121303

Υπηρεσίες εκπόνησης ηλεκτρολογικών μελετών κτιρίων

 

74203304 Υπηρεσίες εκπόνησης μηχανολογικών μελετών κτιρίων(θέρμανσης,κλιματισμού κτλ) 74203304-----71121305

 

74203305 Υπηρεσίες εκπόνησης τεχνικών μελετών για συστήματα πυρόσβεσης 74203305----71121306

 

74203104 Υπηρεσίες παροχής επιστημονικών τεχνικών συμβούλων γενικα 74203104------71121104

 

74203601 Υπηρεσίες εκπόνησης ενεργειακών μελετών (θερμοηλεκτρικών, υδρουλεκτρικών,πυρηνικών κτλ) 74203601------71121302

 

--------------------------------------------------------------------------------------

 

22/11

κανεις??? την εχω ετοιμη για να την στειλω,οποιος ξερει ας μου απαντησει.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αποφασισα να κανω τωρα την αιτηση και ειδα την version 1.6 που εχει πολλους κωδικους. εγω στην εφορια εχω τους παρακατω κωδικους. ποιο δηλωνω τελικα??

 

Αν δεν έχεις κάνει ακόμα τη δήλωση με πολύ μεγάλη επιφύλαξη νομίζω ότι δηλώνεις τον ΚΑΔ στον οποίο έχεις τα περισσότερα εισοδήματά σου γιατί από εκεί θα μετρήσει ο συντελεστής σου για την βαθμολογία. Δεν ξέρω αν μπορείς να δηλώσεις έναν ΚΑΔ που να περιλαμβάνει όλους τους δικούς σου (πχ 71.12.1). Αν μπορείς πάρε τηλέφωνο να τους ρωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αν και μπορεί να έχουν απαντηθεί ξανά τα ερωτήματα μου, αλλα η αναζήτηση δεν μου έβγαλε κάτι, θα ήθελα να ρωτήσω:

1. αν έκανα αλλαγή καδ μέσα στον νοέμβρη δικαιούμαι να πάρω μέροσ στο πρόγραμμα?

2. σαν ειδικοσ τεχνολογικός εξοπλισμός τι θεωρείται? πχ. ένασ plotter? το πολυμηχάνημα το ups και τα λοιπα περιφερειακά τα βάδω ως hardware?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αν και μπορεί να έχουν απαντηθεί ξανά τα ερωτήματα μου, αλλα η αναζήτηση δεν μου έβγαλε κάτι, θα ήθελα να ρωτήσω:

1. αν έκανα αλλαγή καδ μέσα στον νοέμβρη δικαιούμαι να πάρω μέροσ στο πρόγραμμα?

 

Δες εδώ http://www.ependyseis.gr/sub/epag/faqs.htm

 

6. Μπορώ να διορθώσω τον ΚΑΔ μου κάνοντας μεταβολή στη Δ.Ο.Υ. έτσι ώστε να έχω δικαίωμα συμμετοχής στο πρόγραμμα;

 

Σύμφωνα με το Άρθρο 8, Δεύτερο στάδιο της Υ.Α. Προκήρυξης, οι αιτήσεις έναρξης/ επέκτασης/ μεταβολής δραστηριότητας, όπως είναι η μεταβολή του ΚΑΔ, πρέπει να έχουν γίνει πριν την 1/1/2009 ώστε να υπάρχει δυνατότητα υποβολής πρότασης στο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Από τον παραπάνω περιορισμό εξαιρούνται οι διαδικασίες εξειδίκευσης ΚΑΔ οι οποίοι προκύπτουν μετά από προσθήκη στην οικεία ΔΟΥ.

 

Αν θες πιο αναλυτικά, έχει απαντηθεί στις προηγουμενες σελίδες και σε άλλα θέματα

 

2. σαν ειδικοσ τεχνολογικός εξοπλισμός τι θεωρείται? πχ. ένασ plotter? το πολυμηχάνημα το ups και τα λοιπα περιφερειακά τα βάδω ως hardware?

 

Νομίζω όλα αυτά που αναφέρεις ανήκουν στο hardware, τεχνολογικός εξοπλισμός είναι πχ τα ειδικά όργανα μετρήσεων των τοπογράφων, μηχανήματα που μετράνε με laser κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είδα και είπα να ρωτήσω, εγώ όμως δεν έκανα μεταβολή δραστηριότητας, απλώς άλλαξα το παλιο ΚΑΔ με το νέο του 2008, οπότε λογικά δεν έχω πρόβλημα...

Αυτό που λες για το hardware και τον τεχνολογικό εξοπλισμό μου φαίνεται λογικό.

Όπως και να 'χει ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.