Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τ

Πείτε μου ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ που να πάω να χτυπήσω το κεφάλι μου γιατί με αυτά που ακούω με ΕΧΟΥΝ ΠΟΝΕΣΕΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑΑΑΑΑΑ

 

Αυτό έκανε και ο Γιάνκοβιτς αλλά τελικά δεν είναι η λύση.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως πιστευω οτι τους 5ετεις θα τους εξαιρεσει απο τα ορια.

 

ειναι και το πιο λογικο αλλωστε.

 

για να δουμε.

 

μακάρι αλλά δεν το βλέπω.

 

Εγώ λογικό πάντως βλέπω να μην έχει όρια στα έσοδα ή αν έχει να είναι ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ! και να μην μπερδεύει την επιδότηση με την φορολογία που είναι εκ διαμέτρου αντίθετα πράγματα και έχουν άλλη στόχευση, μόνο και μόνο για να δικαιολογήσει την πριμοδότηση αυτών που τα έχουν. Διότι περί αυτού πρόκειται και δε με νοιάζει αν φανεί ή όχι ότι κάνω πολιτική (κάποτε πρέπει να ξαναρχίσουμε να μιλάμε και λίγο πολιτικά).

 

1ον Ποιος λέει ότι επειδή κάποιος δηλώνει υψηλό εισόδημα δεν φοροδιαφεύγει. Αυτοί που κόβουν εικονικά τιμολόγια έχουν χαμηλό εισόδημα; Απλά δηλώνουν και μεγάλα έξοδα. Εγώ με 25.000 εισόδημα πληρώνω παραπάνω φόρο από κάποιον που δηλώνει 35.000, με ποια λογική φοροδιαφεύγω εγώ και όχι αυτός???

 

2ον Ποιος λέει ότι όσοι δηλώνουν χαμηλά εισοδήματα φοροδιαφεύγουν; Αυτόν ο οποίος ΔΕΝ ΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΕΙ και έχει την ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΑΓΚΗ με ποια δικαιολογία τον αποκλείεις??? ή μήπως έχει αποφασιστεί ότι μιας και δεν βγάζει πολλά πρέπει να κλείσει και να πάει να γίνει σερβιτόρος;

 

3ον Για ποιον λόγο υπάρχουν οι εφορίες, ο ΣΔΟΕ και όλοι οι νόμοι πέρι φοροδιαφυγής αν θεωρείται δεδομένη η φοροδιαφυγή όσων διαθέτουν χαμηλό εισόδημα και πρέπει αυτοί έμμεσα να τιμωρηθούν;

 

Ο αγαπητός υπουργός θέλει να δώσει προεκλογικό πριμ σε ομάδες ανθρώπων και ξέρει ότι αν το δώσει σε γιατρούς, μηχανικούς, οικονομολόγους κλπ που το φυσάνε θα πιάσουν περισσότερο τόπο. Αυτό είναι όλο και τα υπόλοιπα είναι παραμύθια για τους αφελείς.

Link to comment
Share on other sites

και για αυτόν ακριβώς το λόγο θα μας κάνουν σε λίγο όλους να έχουμε τις offshore μας σε Κύπρο και αλλού (δεν καρφώνομαι για να μην γίνουμε πολλοί :) )

Link to comment
Share on other sites

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artid=4528221

 

Προσοχή στα:

"ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Παρασκευή 24 Ιουλίου 2009"

Ενότητα:Τα κριτήρια για την επιδότηση

"Παράλληλα, εφόσον ασκούν το επάγγελμά τους για περισσότερα από 5 χρόνια,..."

 

Έτσι πέρασε στις 24 του μηνός σε κάποιους δημοσιογράφους,γι'αυτό μη το δενετε κόμπο,μπορεί όντως ο sundance να εχει δίκιο και για ενα τόσο σοβαρό θέμα να μη πρόσεξαν τι έγραψαν,όλα να τα περιμένεις απο αυτούς

Link to comment
Share on other sites

παντως αν παρω την επιδοτηση,θα χτυπησω αυτη την 27αρα eizo!

 

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artid=4528221

 

Προσοχή στα:

"ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Παρασκευή 24 Ιουλίου 2009"

Ενότητα:Τα κριτήρια για την επιδότηση

"Παράλληλα, εφόσον ασκούν το επάγγελμά τους για περισσότερα από 5 χρόνια,..."

 

Έτσι πέρασε στις 24 του μηνός σε κάποιους δημοσιογράφους,γι'αυτό μη το δενετε κόμπο,μπορεί όντως ο sundance να εχει δίκιο και για ενα τόσο σοβαρό θέμα να μη πρόσεξαν τι έγραψαν,όλα να τα περιμένεις απο αυτούς

 

το χειροτερο φιλε μου ξερεις ποιο ειναι?

 

οτι απο το 1ο λεπτο λογω ανικανοτητας ή αδιαφοριας καποιων,καθομαστε και ασχολουμαστε με αυτα που αναφερεις (και αναφερω) ...

 

ειναι σα να ψαχνεις αν εχεις φαρυγγιτιδα ή αμυγδαλιτιδα,επειδη ο γιατρος αφησε και τα 2 παραθυρακια ανοιχτα...

Link to comment
Share on other sites

"Δικαιούχοι των ενισχύσεων είναι οι ελεύθεροι επαγγελματίες που είναι σήμερα ενεργοί, έχουν κάνει έναρξη επαγγέλματος πριν την 1η Ιανουαρίου 2009 και δεν απασχολούνται με σχέση εξαρτημένης εργασίας ."

Συνάδελφοι αυτό το προσέξατε;Πόσοι από εσάς δεν έχετε εξαρτημένη εργασία;Και γιατί σε άλλες προκηρύξεις επιδοτήσεων αυτοί που στην πραγματικότητα έχουν εξαρτημένη εργασία και αυτό φαίνεται στο Ε3 θεωρούνται ως νέοι επιχειρηματίες, αλλά θα πρέπει να έχουν μέσο κύκλο εργασιών 30.000€;

Link to comment
Share on other sites

Σύμβαση εξαρτημένης εργασίας είναι η συμφωνία με την οποία ο εργαζόμενος αναλαμβάνει την υποχρέωση να προσφέρει τις υπηρεσίες του για ορισμένο ή αόριστο χρονικό διάστημα στον εργοδότη , κάτω από τις οδηγίες και τον έλεγχο του οποίου εργάζεται έναντι παροχής μισθού. Η σύμβαση εξαρτημένης εργασίας διαχωρίζεται από την παροχή εργασίας με σύμβαση έργου και σύμβαση παροχής ανεξαρτήτων υπηρεσιών.

πηγη:http://users.otenet.gr/~makine/sxesh.htm

Link to comment
Share on other sites

Αν κόβεις συνέχεια ΑΠΥ σε έναν εργοδότη, τότε θεωρείται σχέση εξαρτημένης εργασίας.Στη συνέχεια σημειώνεις στο Ε3 συντελεστή 60, ο οποίος στο 90% των περιπτώσεων προσαυξάνεται σε 72% λόγω δυσαναλογίας εσόδων -εξόδων.

Να σημειώσω ότι αν σταματήσει η σχέση αυτή ο θιγόμενος μπορεί να προσφύγει στα δικαστήρια και να αποδείξει τη σχέση εξαρτημένης εργασίας με βάση τις ΑΠΥ. Είναι μία οιονεί υπαλληλική σχέση.

Βέβαια αυτό το θυμούνται, οι κυβερνώντες, όταν είναι να δώσουν χρήματα. Γιατί αφού έχω σχέση εξαρτημένης εργασίας δεν υποχρεώνουν τον εργοδότη να μου καλύψει την ασφάλισή μου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.