Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγροτεμάχιο ρυμοτομούμενο στα όρια του σχεδίου πόλεως


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Ανέλαβα ένα τοπογραφικό για ένα αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου 750τ.μ. το οποίο τελικά αποδείκτηκε ότι βρίσκεται στα όρια του εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου από το 1931 απέναντι από οικοδομικό τετράγωνο οπότε και οικοδομείται με το άρθρο 29ΓΟΚ/85. Το θέμα είναι πως ο δρόμος που αποτελεί το όριο του σχεδίου δεν έχει διανοιχθεί και ούτε νομίζω οτι πρόκειται καθώς περνάει μέσα από κτίσματα. Το αγροτεμάχιο ρυμοτομείται κατά 130τ.μ εφόσον εφαρμοστεί το ρυμοτομικό.Στην πολεοδομία βρήκα διάγραμμα διαμορφωμένης κατάστασης που ορίζει ακριβώς την Ρ.Γ. με την οποία αποκτά πρόσωπο η ιδιοκτησία. Το ερωτημά μου είναι το εξής: Κάνω τοπογραφικό για την αρχική ιδιοκτησία, αναφέρω ρυμοτομούμενο τμήμα και τελική ιδιοκτησία αλλά στην δήλωση 651/77 για αρτιότητα και οικοδομησιμότητα αναφέρομαι μόνο στην τελική ιδιοκτησία;Δηλαδή η συμβολαιογράφος θα κάνει συμβόλαιο για τα 620τ.μ μόνο; Δεν έχει γίνει πράξη αναλογισμού...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Ανέλαβα ένα τοπογραφικό για ένα αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου 750τ.μ. το οποίο τελικά αποδείκτηκε ότι βρίσκεται στα όρια του εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου από το 1931 απέναντι από οικοδομικό τετράγωνο οπότε και οικοδομείται με το άρθρο 29ΓΟΚ/85. Το θέμα είναι πως ο δρόμος που αποτελεί το όριο του σχεδίου δεν έχει διανοιχθεί και ούτε νομίζω οτι πρόκειται καθώς περνάει μέσα από κτίσματα. Το αγροτεμάχιο ρυμοτομείται κατά 130τ.μ εφόσον εφαρμοστεί το ρυμοτομικό.Στην πολεοδομία βρήκα διάγραμμα διαμορφωμένης κατάστασης που ορίζει ακριβώς την Ρ.Γ. με την οποία αποκτά πρόσωπο η ιδιοκτησία. Το ερωτημά μου είναι το εξής: Κάνω τοπογραφικό για την αρχική ιδιοκτησία, αναφέρω ρυμοτομούμενο τμήμα και τελική ιδιοκτησία αλλά στην δήλωση 651/77 για αρτιότητα και οικοδομησιμότητα αναφέρομαι μόνο στην τελική ιδιοκτησία;Δηλαδή η συμβολαιογράφος θα κάνει συμβόλαιο για τα 620τ.μ μόνο; Δεν έχει γίνει πράξη αναλογισμού...

 

Γιατί δεν τα στέλνεις πρώτα στην πολεοδομία για θεώρηση ΟΓ-ΡΓ?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την απαντησή σου Siradrab.

Δηλαδή για ένα τοπογραφικό για αποδοχή κληρονομιάς πρέπει να εμπλακεί η πολεοδομία για θεώρηση Ρ.Γ.; Αφού έχω το διάγραμμα διαμορφωμένης κατάστασης από την πολεοδομία... Το προβλημά μου δεν είναι πως θα χαράξω ορθώς την Ρ.Γ., αλλά αν πρέπει στην δήλωση 651/77 να αναφερθώ στην αρχική ιδιοκτησία ή όχι

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε doo

απο την στιγμή που το σχέδιο δεν έχει υλοποιηθεί δηλ δεν έγιναν οι πράξεις εφαρμογής ρυμοτομίας-αναλογισμοί κλπ

θα δείξεις την αρχική,την τελική και το ρυμοτομούμενο τα πάντα

απο την στιγμή που δεν έχεις πρόσωπο δε διαμορφωμένο κοινόχρηστο χώρο η οικοδομησιμότητα ενδεχομένως επαναλαμβάνω ενδεχομένως να αποκτηθεί μετά την διάνοιξη για τον λόγο αυτό προσοχή τι θα γράψεις στην δήλωση

έχε επιπλέον υπόψη σου ότι το διάγρμμά σου στο μέλλον μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για άλλους λόγους π.χ δήλωση γεωτεμαχίου στο κτηματολόγιο,δήλωση για εφαρμογή ρυμοτομίας και σύνταξη πράξης αναλογισμού κλπ

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Θεοχάρη, ετσι ακριβώς , αναφέρθηκα σε αρχική ιδιοκτησία, ρυμοτομούμενο και σε τελική ιδιοκτησία που δύναται να καταστεί οικοδομήσιμη με βάση το άρθρο 29 του ν.1577/85

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Ανέλαβα ένα τοπογραφικό για ένα αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου 750τ.μ. το οποίο τελικά αποδείκτηκε ότι βρίσκεται στα όρια του εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου από το 1931 απέναντι από οικοδομικό τετράγωνο οπότε και οικοδομείται με το άρθρο 29ΓΟΚ/85. Το θέμα είναι πως ο δρόμος που αποτελεί το όριο του σχεδίου δεν έχει διανοιχθεί και ούτε νομίζω οτι πρόκειται καθώς περνάει μέσα από κτίσματα. Το αγροτεμάχιο ρυμοτομείται κατά 130τ.μ εφόσον εφαρμοστεί το ρυμοτομικό.Στην πολεοδομία βρήκα διάγραμμα διαμορφωμένης κατάστασης που ορίζει ακριβώς την Ρ.Γ. με την οποία αποκτά πρόσωπο η ιδιοκτησία. Το ερωτημά μου είναι το εξής: Κάνω τοπογραφικό για την αρχική ιδιοκτησία, αναφέρω ρυμοτομούμενο τμήμα και τελική ιδιοκτησία αλλά στην δήλωση 651/77 για αρτιότητα και οικοδομησιμότητα αναφέρομαι μόνο στην τελική ιδιοκτησία;Δηλαδή η συμβολαιογράφος θα κάνει συμβόλαιο για τα 620τ.μ μόνο; Δεν έχει γίνει πράξη αναλογισμού...

 

Συνάδελφε doo

Για να έχει εφαρμογή στην περίπτωσή σου το άρθρο 29 του ΓΟΚ/85, όπως ισχύει, και συγκεκριμένα το δεύτερο εδάφιο της παρ. 2, όπως αντικαταστάθηκε με την παρ. 1 του άρθρου 24 ν. 2831/2000, πρέπει να σιγουρευτείς ότι το εγκεκριμένο σχέδιο του 1931 που αναφέρεις έχει σχεδιασμένη ΟΓ (κόκκινη γραμμή) απέναντι από το τελευταίο ΟΤ και όχι μόνο ΡΓ (πράσινη γραμμή) η οποία απλά καθορίζει το πλάτος του περιμετρικού δρόμου που περιβάλλει το σχέδιο πόλης. Δηλαδή το αγροτεμάχιό σου να ρυμοτομείται από ΟΓ.

Αναφέρεσαι σε ρυμοτομικό σχέδιο του 1931 και κατά την περίοδο εκείνη τα σχέδια πόλεων δεν τελείωναν υποχρεωτικά σε περιμετρική οδό και πολύ περισσότερο δεν έχουν, συνήθως, σχεδιασμένες ΟΓ απέναντι από τα τελευταία ΟΤ.

Αν πράγματι το αγροτεμάχιό σου ρυμοτομείται από ΟΓ τότε θεωρείται ως ΕΝΤΟΣ σχεδίου (σύμφωνα με τη νέα διατύπωση της παρ. 2) και το ΟΤ μπορεί να δομηθεί με τους ΟΔ και τα όρια αρτιότητας του εγκεκριμένου σχεδίου. Σ' αυτή την περίπτωση, δυστυχώς, το μπαλάκι έχει περάσει στο δασαρχείο (εγκύκλιος ΥΠΕΧΩΔΕ/ΔΟΚΚ 21298/26.5.2003) που πρέπει να γνωμοδοτήσει ότι το γήπεδο δεν είναι δασική έκταση και, για τους λόγους που όλοι καταλαβαίνουμε, τα δασαρχεία δεν χορηγούν σχεδόν ποτέ θετική βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Ο υπάλληλος του τοπογραφικού της αρμόδιας πολεοδομίας με διαβεβαίωσε ότι οικοδομείται και μάλιστα μου έδωσε και όρους δόμησης! Τώρα κόκκινη γραμμή για να σου πω την αλήθεια δεν είδα γιατι τα σχέδια που έχουν είναι ασπρόμαυρα και της κακιάς ώρας όπως καταλαβαίνεις... Αν ισχύουν αυτά που μου είπε ο μηχανικός της πολεοδομίας τοτε το οικόπεδο μπορείνα οικοδομηθεί εφόσον πάρει έγκριση από δασαρχείο, σωστά; Πως μπορώ όμως να σιγουρέψω τα λόγια του υπαλλήλου; Καμιά ιδέα;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ήταν καλή ιδέα να απευθυνθείς στο αρχείο ρυμοτομικών σχεδίων του ΥΠΕΧΩΔΕ (Αμαλιάδος) να σιγουρέψεις σε πρώτη φάση εάν υπάρχει οικοδομική γραμμή στο ανοικτό Ο.Τ. γιατί κι εγώ γνωρίζω πως πρέπει να απεικονίζεται στο ρυμ/κο για να είναι οικοδομήσιμο το γήπεδο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.