Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγροτεμάχιο ρυμοτομούμενο στα όρια του σχεδίου πόλεως


Recommended Posts

Αυτή τη στιγμή ο ιδιοκτήτης κατέχει απόλυτα την ιδιοκτησία του μέχρι την κύρωση της πράξης εφαρμογής, πλην όμως λόγω πολεοδομικής μελέτης υπάρχει δέσμευση ότι το οικόπεδο έχει χαρακτήρα δημόσιου κοινόχρηστου χώρου.

Ακόμη και αν υπήρχε η βούληση για έκδοση οικοδομομικής άδειας η Υπηρεσία δεν θα το επέτρεπε τηρώντας τις πολεοδομικές δεσμεύσεις.

Κατά τη γνώμη μου στη δήλωση ν. 651/77 η αναγραφή θα αφορά το οικόπεδο ως μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, λόγω των παραπάνω δεσμεύσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σας κύριοι,

Σε γήπεδο εκτός σχεδίου, εντός ζώνης, διανομής του 1931, εμβαδού 2000 τ.μ. με οικοδομική άδεια (1993) διώροφης κατοικίας προκύπτει το εξής:

Τμήμα του γηπέδου 180 τ.μ. (δεν επηρεάζεται η κατοικία) εντάσσεται σε σχέδιο πόλης εγκεκριμένο το 1991! (Το τοπογραφικό της άδειας του 1993 κακώς δείχνει το γήπεδο ανεπηρέαστο με επιφάνεια 2000 τ.μ.)

 Όμως το σχέδιο πόλης (και η σημερινή ορθή αποτύπωση) προβλέπει ύπαρξη δρόμου και απέναντι από τα οικοδομικά τετράγωνα προβλέπονται ρυμοτομικές γραμμές. 

Το εναπομείναν γήπεδο εμβαδού 1820 τ.μ. δεν καλύπτει το ελάχιστο απαιτούμενο εμβαδόν για την δόμηση εκτός σχεδίου (2000 τ.μ.) οπότε το καθιστά πλέον μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο.. 

Ερώτηση 1: Υπάρχει περίπτωση να μου διαφεύγει κάτι ως προς την οικοδομησιμότητα και να κάνω λάθος ?

Ερώτηση 2: Μπορεί να προχωρήσει σε ρύθμιση αυθαιρεσιών βάσει οικοδομικής άδειας ή κι αυτή βγήκε κακώς ?

Επισυνάπτω εικόνα (1000 λέξεις...:rolleyes:)

Ευχαριστώ 

 

Screenshot 2019-01-31 15.22.55.png

Edited by liumier
Αλλαγή εικόνας
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως αυτή την στιγμή μπορώ να σου πω πολλά!

 Γράφεις "........με οικοδομική άδεια (1993) διώροφης κατοικίας προκύπτει το εξής: Τμήμα του γηπέδου 180 τ.μ. (δεν επηρεάζεται η κατοικία) εντάσσεται σε σχέδιο πόλης εγκεκριμένο το 1991! (Το τοπογραφικό της άδειας του 1993 κακώς δείχνει το γήπεδο ανεπηρέαστο με επιφάνεια 2000 τ.μ.)...

Πράγματι απορώ πως πέρασε ένα τοπογραφικό για άδεια δίπλα σε ένα σχέδιο ..φρεσκότατο. 

Αν αυτά που δείχνεις είναι ορθά και δεν υπάρχει, από την δική σου πλευρά και οικοδομική γραμμή (κόκκινη) τότε τα πράγματα είναι μάλλον "συνεφιασμένα" ( περιμένω την τοποθέτηση και των άλλων συν.). 

Δεν μας λες τίποτα για το πως παρουσιάζεται το γεωτεμάχιο αυτό,  μαζί με τα διπλανά του, στους πίνακες της πράξης. Καθώς επίσης και το όμορα [επάνω μέρος (βόριο?)] σ' αυτό γεωτεμάχιο- οικόπεδο που σήμερα είναι στο σχέδιο. Συνήθως για τις ακραίες ιδιοκτησίες γινόταν και ξεχωριστοί πίνακες "συρραφής". (μικτοί, ας πουμε, πίνακες με πολλά στοιχεία- ομοιότητες, με τις πράξεις τακτοποίησης).

Όσο για την άδεια, αφού βγήκε από πολεοδομία με "βούλα" και σφραγίδες, δεν πρέπει κανονικά να είναι νόμιμη??

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς ο τότε συντάξας του τοπογραφικού διαγράμματος να απέδωσε το γεωτεμάχιο μετατοπισμένο προς νότο, ώστε να βρίσκεται εξ ολοκλήρου εκτός του περιμετρικού δρόμου του σχεδίου πόλεως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ,

Προσθέτω ότι το τοπογραφικό της αδείας δεν εμφανίζει τον Απρίλιο του 1992 (ημερομηνία σύνταξης) το σχέδιο πόλης αλλά την προηγούμενη κατάσταση, δηλαδή όμορα αγροτεμάχια σε συνέχεια του δικού μου! (και όχι απλά μετατοπισμένο βάσει της σκέψης του ntanos).

Έχει συντελεστεί πράξη εφαρμογής αλλά όχι καθολική μη περιλαμβάνοντας το δικό μου αγροτεμάχιο. Τώρα για τους πίνακες "συρραφής" δεν έχω γνώση αλλά θα το κάνω μια κουβέντα με τον τοπογράφο της πολεοδομίας. 

Στο θέμα της άδειας σώζεται το σπίτι του αλλά θα του υπολογιστεί μεγαλύτερο πρόστιμο αφού στην ρύθμιση θα επιλεγεί το ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια στο σχετικό τετραγωνίδιο λόγω το ότι δεν ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο.(όπου μετά από σκέψη απαντώ και στο 2ο ερώτημα μου). 

Υ.Γ. έγινε τροποποίηση της εικόνας στην προηγούμενη μου δημοσίευση

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα, αγροτεμάχιο εντός ζώνης ρυμοτομείται όπως φαίνεται στα συνημμένα σκαριφήματα. Έχω συντάξει τοπογραφικό για έκδοση ΟΑ σαν εντός ζώνης (το τμήμα που απομένει είναι πάνω από 2 στρέμματα) Δεν έχει γίνει φυσικά από το 1990 που έχει βγει το ΦΕΚ της συγκεκριμένης πολεοδομικής μελέτης καμία πράξη απαλλοτριώσεων από τον Δήμο και μου ζητήθηκε από τον έλεγχο να αφεθει σε κοινή χρήση το ρυμοτομούμενο τμήμα και να μεταγραφεί η πράξη αυτή για να προχωρήσει η διαδικασία. Επειδή δυστυχώς δεν έχω εμπειρία θα ήθελα τα φώτα σας ως προς τα εξής. Από τη στιγμή που δεν χρειάζομαι πρόσωπο για να οικοδομήσω (υπάρχει από δυτικά σε εκτός σχεδίου δρόμο) μπορώ να προχωρήσω την έκδοση της άδειας με κάποιον τρόπο (σεβόμενος φυσικά τον δρόμο που θα διανοιχτεί) ουτως ώστε στο μέλλον να καταφέρει ο ιδιοκτήτης αν ποτε γίνει κάποια πράξη να αποζημιωθεί για το ρυμοτομούμενο αυτό τμήμα? Αν το αφήσει σε κοινή χρήση με αυτές τις συνθήκες ουσιοστικά το χαρίζει. Έχω ακούσει διάφορα κατα καιρούς για γωνιακά οικόπεδα ή για άρση απαλλοτριώσεων αλλά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω. Το ρυμοτομούμενο τμήμα είναι 755 τμ και η αντικειμενική του είναι σχετικά μεγάλη. Έχει κάποιος κάτι υπ όψιν? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

3.jpg

ΕΡΩΤΗΜΑ.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Ως όριο του οικισμού για τον υπολογισμό της ζώνης λαμβάνεται το όριο του οικισμού του προϋφιστάμενου του νομοθετικού διατάγματος της 17-07-1923 ή το όριο του εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου. Σε περίπτωση που η ζώνη επικαλύπτεται κατά τμήμα της με επέκταση ρυμοτομικού σχεδίου κατά τις διατάξεις του νόμου 1337/1983 ή με οικισμό οριοθετημένο κατ' εφαρμογή του από 24-04-1985 προεδρικού διατάγματος (ΦΕΚ 181/Δ/1985), οι διατάξεις του άρθρου 14 του νομοθετικού διατάγματος της 17-07-1923 έχουν εφαρμογή μόνο στο υπόλοιπο τμήμα της ζώνης. ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η παράγραφος 6 τίθεται όπως αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 3"

Αν δηλαδή η επέκταση του Ρ. Σχ. έχει καλύψει τα 500μ. δεν υπάρχει πλέον η ζώνη των 500μ. (πέρα φυσικά  από το νόμο  έκτρωμα του εκλεκτού Χατζηδάκη).

Ο ασφαλτοστρωμένος δρόμος (μπλε γραμμές) είναι εντός Ο.Τ. και υποθέτω πως, σύμφωνα με το Ρ. σχέδιο, καταργείται. Όχι?

Η πράξη, έτσι όπως μα τη δίνεις, δε είναι προχωρημένη. 

Πως υπολογίζεις να χρησιμοποιήσεις τον δρόμο αυτόν για πρόσωπο? Τι δρόμος είναι? Έκανες έρευνα?

Αν Η "Ρυμοτομική μελέτη" είναι κυρωμένη, τότε από την πολεοδομία έχουν δίκαιο για την παραχώρηση των Ρυμοτομούμενων σε κοινή χρήση (με συμβ. πράξη. Επειδή δεν υπάρχουν οι πίνακες).

Ο "λογαριασμός" θα βγει (αν βγει ποτέ) με τη σύνταξη των πινάκων της Π.Ε.

Εσύ όμως θα κτίσεις.

Ανατολικά τις συνεχόμενες κόκκινες γραμμές δεν τις καταλαβαίνω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Τρεις ερωτήσεις  για την ιδιοκτησία που φαίνεται στο σκαρίφημα. Πάει για πώληση και ο νέος ιδιοκτήτης θέλει να οικοδομήσει. Βρισκόμαστε σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων, οριοθετημένο και τα όρια του οικισμού ταυτίζονται με τα όρια του Ρυμοτομικού Σχεδίου. Το Ρ.Σ. είναι του 1975.

1) Η ιδιοκτησία  εμπίπτει στις ειδικές περιπτώσεις  του άρθρου 8 παρ.1 του Ν.Ο.Κ; Είναι οικόπεδο ή γήπεδο;

2) Έχω άλλα ρυμοτομούμενα τμήματα , πέρα από αυτά που διαγράμμισα;

3) Αν εμπίπτει στο άρθρο 8 , θα θεωρούνται οικόπεδα τα τμήματα της ιδιοκτησίας που βρίσκονται εντός των μελλοντικών Ο.Τ.5 και Ο.Τ.6 και όλο το υπόλοιπο ρυμοτομούμενο;

σκαριφημα.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.