Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγροτεμάχιο ρυμοτομούμενο στα όρια του σχεδίου πόλεως


Recommended Posts

Αν είναι αναγκαστική απαλλοτρίωση και παρήλθε 18μηνο από την απόφαση του Πρωτοδικείου (προσωρινή τιμή) χωρίς παρακατάθεση, τότε έχεις άρση.

Η απαλλοτρίωση τι αφορά, το δρόμο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι εχω μια περιπτωση με αγροτεμάχιο που έχει πρόσωπο στα όρια της πράξης εφαρμογής (πράσινη γραμμή). Εχω μια ρυμοτόμηση 60 τ.μ στους πίνακες φαινεται σαν τελικη ιδιοκτησια αποζημιωση 60τ.μ απο δήμο οι ερωτησεις μου ειναι οι εξεις:

1. Περιγραφω αρχικη ρυμοτομουμενο και τελική?

2. Αναφερω οτι στην περιοχη εχει συνταχθει πραξη εφαρμογής ασχετα που ειμαι εκτός?

3. Στην δηλωση μηχανικου αναφερω οτι εμπιπτει στις διαταξεις του 1337 περι εισφορων σε γη αλλα οχι σε χρημα?

Edited by JOHNYMAL
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εχω μια περιπτωση με αγροτεμάχιο που έχει πρόσωπο στα όρια της πράξης εφαρμογής (πράσινη γραμμή). Εχω μια ρυμοτόμηση 60 τ.μ στους πίνακες φαινεται σαν τελικη ιδιοκτησια αποζημιωση 60τ.μ απο δήμο οι ερωτησεις μου ειναι οι εξεις:

1. Περιγραφω αρχικη ρυμοτομουμενο και τελική? ΝΑΙ

2. Αναφερω οτι στην περιοχη εχει συνταχθει πραξη εφαρμογής ασχετα που ειμαι εκτός? ΟΧΙ

3. Στην δηλωση μηχανικου αναφερω οτι εμπιπτει στις διαταξεις του 1337 περι εισφορων σε γη αλλα οχι σε χρημα? θα γράψεις ότι δεν εμπίπτει και ότι δεν οφείλει εισφορά ούτε σε γή ούτε σε χρήμα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.  Σε ιδιοκτησία που βρίσκεται απέναντι απο το τελευταίο Ο.Τ. και βλέπει σε Ο.Γ. (Κόκκινη) με εμβαδό 830 τ.μ. και απέναντι έχει αρτιότητα 300 τ.μ. στην υ.δ. γράφουμε οτι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ή πρέπει να το χωρίσω σε τμήματα π.χ. θεωρείται συμφωνα με το αρθρο ........... 300 τ.μ. άρτιο και τα υπόλοιπα μη άρτια. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε παλιο τοπογραφικό συμβολαίου φαινεται αγροτεμαχιο (δηλαδη εκτος σχεδιου - εκτος οικισμου) με επιφανεια 1000 τ.μ.

Συμφωνα με νεα μέτρηση το ακινητο αυτο το κοβει το σχεδιο πολης (το σχεδιο πολης είναι του 1986 δηλαδη με τον νομο 1337/1983) , του οποιου υπαρχει κυρωμενη πραξη εφαρμογης, σε τμήμα 80 τ.μ. Το υπόλοιπο μένει εκτος σχεδιου. Αυτα τα 80 τ.μ. ειναι δημοτικος δρομος.

Εφοσον υπαρχει κυρωμενη πραξη εφαρμογης εγω δειχνω τελικη ιδιοκτησια αρα το εκτος σχεδιου με εμβαδο 920 τ.μ. σωστα?

πρεπει να γινει καποια αναφορα στο οτι κοβεται απο το σχεδιο πολης?

η συμβολαιογραφος θα ζητησει δηλωση ιδιοκτησιας?

 

απο οτι ειδα παραπανω ειναι παρομοια περιπτωση με αυτη :

 

JOHNYMAL, on 20 Apr 2015 - 21:38, said:snapback.png

Συνάδελφοι εχω μια περιπτωση με αγροτεμάχιο που έχει πρόσωπο στα όρια της πράξης εφαρμογής (πράσινη γραμμή). Εχω μια ρυμοτόμηση 60 τ.μ στους πίνακες φαινεται σαν τελικη ιδιοκτησια αποζημιωση 60τ.μ απο δήμο οι ερωτησεις μου ειναι οι εξεις:

1. Περιγραφω αρχικη ρυμοτομουμενο και τελική? ΝΑΙ

2. Αναφερω οτι στην περιοχη εχει συνταχθει πραξη εφαρμογής ασχετα που ειμαι εκτός? ΟΧΙ

3. Στην δηλωση μηχανικου αναφερω οτι εμπιπτει στις διαταξεις του 1337 περι εισφορων σε γη αλλα οχι σε χρημα? θα γράψεις ότι δεν εμπίπτει και ότι δεν οφείλει εισφορά ούτε σε γή ούτε σε χρήμα

 
Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.