Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση αγροτεμαχίων και αρτιότητα


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι, καλημέρα.

Έχω την εξής απορία: Σε αγροτεμάχιο με πρόσωπο σε μη αναγνωρισμένη οδό, έχω αγροτεμάχιο 11 στρεμμάτων άρτιο και οικοδομήσιμο ως προυφισταμενο του 2003. Ο ιδιοκτήτης θέλει να αγοράσει και το όμορο (2στρεμματα) και να τα συνενώσει.Ερωτηση: Το νέο αγροτεμάχιο, χάνει την αρτιότητα του, καθώς χρόνος δημιουργίας θα λογίζεται ο χρόνος συνένωσης, άρα θα πάψει να προυφισταται του 2003?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, rse said:

Αγαπητοί συνάδελφοι, καλημέρα.

Έχω την εξής απορία: Σε αγροτεμάχιο με πρόσωπο σε μη αναγνωρισμένη οδό, έχω αγροτεμάχιο 11 στρεμμάτων άρτιο και οικοδομήσιμο ως προυφισταμενο του 2003. Ο ιδιοκτήτης θέλει να αγοράσει και το όμορο (2στρεμματα) και να τα συνενώσει.Ερωτηση: Το νέο αγροτεμάχιο, χάνει την αρτιότητα του, καθώς χρόνος δημιουργίας θα λογίζεται ο χρόνος συνένωσης, άρα θα πάψει να προυφισταται του 2003?

Ευχαριστώ πολύ.

oxι

https://www.michanikos.gr/forums/topic/1220-συνένωση-μη-αρτίων-γηπέδων-εκτός-σχεδίου/page/15/

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Faethon11 said:

Ο όρος βελτίωση αρτιότητας υφίσταται μόνο στα άρτια κατά παρέκκλιση ?

και στα κατα  κανονα και στα κατα παρεκκλιση.

 

"Ρύθμιση που θα απέβλεπε στην παρεμπόδιση της βελτίωσης σχήματος ή εμβαδού οικοπέδων ήδη αρτίων κατά κανόνα ή κατά την παρέκκλιση δια της συνενώσεώς τους με οποιοδήποτε νόμιμο τρόπο με άλλη όμορη έκταση, θα ήταν αντίθετη προς το πνεύμα της πολεοδομικής νομοθεσίας. "

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τετρις και παυλος

[εδω πανε...παντα... μαζι...]

τις καλησπερες μου

 

https://www.michanikos.gr/forums/topic/43050-συνένωση-μη-άρτιου-με-κατά-παρέκκλιση-άρτιο-οικόπεδο/?tab=comments#comment-782619

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Aφού σας ευχαριστήσω όλους, θέλω να παραθέσω κι αυτό:

Άρθρο 33, παρ. 6., N.4759/2020:

Στις εκτός σχεδίου περιοχές επιτρέπεται η συνένωση όμορων γηπέδων, υπό τις εξής προϋποθέσεις:
α) το νέο γήπεδο που προκύπτει μετά τη συνένωση έχει εμβαδόν τουλάχιστον 4.000 τ.μ. και,
β) τουλάχιστον ένα από τα γήπεδα που συνενώνονται είναι άρτιο και οικοδομήσιμο με τις διατάξεις που ίσχυαν μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου.

 

Link to comment
Share on other sites

πες τι εχεις και με τι θες να συνενωσεις

κατα τα λοιπα

α] περιμενουμε δαφνόφυλλα "νέας εσοδείας"

β] διορθωτικές παρεμβάσεις στις επιτροπες που ξεκίνησααν να διορθώνουν τον ακατονομαστο...

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.